Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Teii din fața casei

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Am doi tei in fața casei care pana acum au fost de dimensiuni rezonabile dar acum incep sa ia proporții. Problema e  ca pe deasupra lor trec firele de curent si întrebarea e ce e de făcut daca teii ajung la nivelul firelor electrice. Exista vreun risc?

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu e nici un risc stai linistit!

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am avut un tei urias in fata casei, in afara gardului, spre sosea. Crescand, crengile au intrat in firele de curent. Am facut o sesizare la Electrica Furnizare, au venit si au toaletat copacul, an de an, inspre firele de curent. Problema a afost ca prin taierea acestor crengi groase teiul s-a dezechilibrat si in fiecare an se tot inclina periculos spre sosea. Am facut sesizare la Electrica sa-l taie de tot. Nu au vrut, nu era treaba lor. Am facut sesizare la primarie. Nu au vrut, nu era treaba lor. Am facut sesizare la politie, ca teiul este pericol public si se poate prabusi peste masini sau pietoni. Au ridicat din umeri si au spus ca ma pot ajuta doar cu blocarea portiunii de drum aflata in dreptul teiului.
Am chemat pe cineva cu drujba, politia a blocat cam 150 de metri de drum si au deviat masinile pe o strada comunala. Intr-o jumatate de ora teiul era pus la pamant si facut bucati-bucati cu drujba.
Deci fa o solicitare la firma la care ai contractul de energie electrica ca sa-ti toaleteze ramurile aflate in dreptul firelor de curent.

View Postgeorge_eu25, on 28 martie 2024 - 11:39, said:

Nu e nici un risc stai linistit!
Nu este vorba de risc este vorba ca la vanturi puternice ramurile fac ravagii in firele de curent, le pot rupe sau le pot incolaci intre ele, cu scanteile de rigoare.

#4
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgeorge_eu25, on 28 martie 2024 - 11:39, said:

Nu e nici un risc stai linistit!
Poti argumenta? Sunt o multime de riscuri.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca teii sunt la tine in curte ii poti toaleta.
daca sunt ep domeniul public atunci e treaba primariei sa-i toaleteze. Faci o sesizare.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Conteaza mult cum sunt toaletati, daca taie Dorel rezulta copaci cu coroana dezechilibrata ...

Pers as mai astepta pana ajung sa atinga bine/impinga in fire, si toaletati de cineva care se pricepe (ori macar cu iq mediu), nu de macelarii angajati de primarie.

Edited by sirgoofy, 28 March 2024 - 12:57.


#7
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Fiind pe domeniul public, este datoria Regiei Locale de intretinere a spatiului verde de a toaleta / ingriji tot ce inseamna Arbust. De aceea, mergi la Primaria din zona ( daca locuiesti in zona rurala ) sau la cea Municipala ( daca locuiesti in zona Urbana ) si depunde o cerere la Departamentul Administratie Drumuri Publice si in max 30 zile vor trebui sa i-a masuri, mai ales ca acei tei, tind sa ( deranjeaza oarecum, reteaua de transport national a energiei electrice ). Cat despre Curentare sau altceva de genul, nici gand.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Lasa-i sa ajunga pana la firele de curent, dupa care tragi in casa un cablu de la baza copacului --> curent gratis.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Teiul, plopul nu se pun aiurea.

#10
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View PostTestosteron, on 28 martie 2024 - 11:21, said:

Am doi tei in fața casei...

View Posteiffel, on 28 martie 2024 - 12:37, said:

daca sunt ep domeniul public atunci e treaba primariei sa-i toaleteze. Faci o sesizare.

View Postraducanu969, on 28 martie 2024 - 13:02, said:

Fiind pe domeniul public, este datoria Regiei Locale de intretinere a spatiului verde de a toaleta / ingriji tot ce inseamna Arbust. De aceea, mergi la Primaria din zona ( daca locuiesti in zona rurala ) sau la cea Municipala ( daca locuiesti in zona Urbana ) si depunde o cerere la Departamentul Administratie Drumuri Publice si in max 30 zile vor trebui sa i-a masuri, mai ales ca acei tei, tind sa ( deranjeaza oarecum, reteaua de transport national a energiei electrice ).

@Testosteron, deja ti s-a raspuns cu privire la ce trebuie sa faci atunci cand se vor dezvolta prea mult. Eu vreau sa-ti spun altceva. Daca obisnuiesti sa parchezi acolo, dupa ce teii vor creste mari nu o mai face de cand incep sa infloreasca si pana trece aceasta faza. Secreta o chestie lipicioasa care o sa cada pe masina si te va deranja maxim. Spor!

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Mai rau! sa cada o craca pe cineva, are lemn extrem de fragil.

#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
N-as taia niste copaci, mai ales tei, din fata casei, nici batut.

Exista solutia remodelarii coroanei (toaletare), nu trebuie pusa drujba pe ei.

La un tei (ca si la salcie si nu numai) exista posibilitatea sa il cureti pana la 80% din coroana si el sa si-o refaca cu ramuri tinere. O toaletare legala, din cate stiu, permite 1/3 din coroana.

#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 eiffel, pe 28 martie 2024 - 12:37, a scris:

Daca teii sunt la tine in curte ii poti toaleta.
daca sunt ep domeniul public atunci e treaba primariei sa-i toaleteze. Faci o sesizare.
Nu sunt la mine in curte, sunt pe rondoul dun fata casei, care e al primăriei,  dar eu i-am plantat.
Eu pot sa-i toaletez singur dar ma intrebam daca este necesar sau nu.

Mie imi plac foarte mult. Ma gândeam ca odată la 3-4 ani sa pun drujba pe crengi ca sa dea altele noi. Adică sa las doar sa zicem un metru de crengi. Există oare riscul sa moară daca ii toaletez asa mai drastic?
Mașina a fost parcata ani de zile sub ei si n-am avut nici un deranj. Vara mentin răcoare in mașină si chiar si casa o umbresc foarte bine ceea ce este ok.

Edited by Testosteron, 28 March 2024 - 17:40.


#14
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Problema cu teii este cand infloresc si lasa lipiciul ala pe masinile parcate sub ei... si cand florile intra pe la chederele masinii...

#15
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Aia e problema masinilor, nu a teilor.

#16
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View PostTestosteron, on 28 martie 2024 - 17:37, said:

Nu sunt la mine in curte, sunt pe rondoul dun fata casei, care e al primăriei,  dar eu i-am plantat.
Eu pot sa-i toaletez singur dar ma intrebam daca este necesar sau nu.

Mie imi plac foarte mult. Ma gândeam ca odată la 3-4 ani sa pun drujba pe crengi ca sa dea altele noi. Adică sa las doar sa zicem un metru de crengi. Există oare riscul sa moară daca ii toaletez asa mai drastic?
Mașina a fost parcata ani de zile sub ei si n-am avut nici un deranj. Vara mentin răcoare in mașină si chiar si casa o umbresc foarte bine ceea ce este ok.

Un tei sanatos poate fi toaletat destul de mult, dar fara sa-i distrugi forma naturala. Fiind pe domeniul public, chiar plantat de tine, iti trebuie autorizatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate