Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

explicatie montaj breadboard

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 23.11.2022
buna seara ! M aajuta si pe mine cineva va rog mult de tot,trebuie sa explic acest breadbord ,am avut de facur un monatj dupa aceasta schema ,dar nu intelg exact ce am facut ca m.a ajutat un coleg...daca poate cineva sa imi explice cum s.au montat pe breadbord piesele in functie de schme aceea !! Multumesc

trebuie sa explic ce am facut la laborator ,intr un referat dar nu prea am inteles,daca ma poate ajuta cineva dar foarte pe scurt  si clar ...Multumesc !

Attached Files

  • Attached File  cef.jpeg   244.31K   97 downloads
  • Attached File  j.png   50.48K   95 downloads


#2
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Offtopic.
In afara de fizica nici limba romana nu te atrage bag seama..

Edited by alecsino1, 27 March 2024 - 22:56.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Ce anume nu stii?
Nu stii cum sunt conexiunile din interiorul breadboardului?
Uite tati, gasesti poze pe net.
https://os.mbed.com/...book/Breadboard

Montajul facut de colegul tau e tare aiurea si haotic facut. N-ai nevoie de harmalaia aia de fire ca poti folosi capetele rezistorilor sa ajungi pe liniile care trebuie ale breadboardului.
Foarte prost executat montajul de catre colegul tau. Si foarte greu de urmarit. Nu asa. N-ai ce sa explici la el ca nu e bine facut. Adica e haotic executat. Numai el stie de ce l-a facut asa.

Ca sa nu mai zic ca nu pot pricepe ce-i asa mare operatie pe creier sa intelegi cum se pun piesele pe un breadboard, dat fiind faptul ca schema o ai mura in gura.

Eu iti doresc succes in gasirea unuia care sa-ti explice simplu, dar .. well e dificil de descris in cuvinte o retea de componente.

Ce mama naibii e asa de greu?

Pui tranzistorul ala in 3 gauri pe 3 linii succesive. Divizorul vine de pe linia emitorului pe railul de plus si pe cel de minus. La fel si rezistorul de pe colector, la fel si componentele alea doua de pe emitor.
Deci 3 linii de pe breadboard.
Si mai ai condensatorii aia de input si output care vin fiecare pe inca cate o linie a breadboardului.
5 linii in total, Nu te labartezi pe tot cu tot felul de cabluri.

Daca o instruiesc o ora pe fii-mea de 4 ani, til-l face ea.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Mai intai trebuie sa intelegi cum e construita o placuta breabdoard.
Dupa aceia vei intelege usor cum sa faci un montaj dupa o schema fara sa folosesti atatea fire de interconectare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6WReFkfrUIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_PPQ6qnrWok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 23.11.2022
buna! revin din nou cu o intrebare ...ma poate ajuta cineva sa explic cum este realizata prima schema din figura ,adica cum sunt asezate in schema ,iar la a doua poza cum sunt asezate pe breadbord ...avem un profesor care nu ne a explicat exact cum se pun este primul laborator de genul acesta si nu prea am inteles ...daca este cineva binevoitor si ma poate lamuri ...Multumesc !

Attached Files



#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Titi, ti-am facut desen in paint.

Attached File  Screenshot 2024-04-07 092909.jpg   161.07K   12 downloads

Breadboardul are deja niste conexiuni intre gaurile alea. Am reprezentat cateva cu negru jos, si cu negru estompat sus, sa pricepi cum sunt aceste conexiuni.
a1 e legat cu b1, c1, d1 si e1
f1 e legat cu g1, h1, i1 si j1
a2 e legat cu b2, c2, d2 si e3
si tot asa...
Apoi mai ai doua coloane lungi, notate pe breadboard cu + si -, pe care poti sa le folosesti pentru alimentare. Nu-i obligatoriu, dar e comod s-o faci. De aia sunt acolo si de aia sunt notate cu + si -.
Si...
Peste aceste conexiuni, pui schema ta.
In cazul tau, prima data pui tranzistorul, undeva pe mijloc (coloana f am pus eu)
Baza pe f5, colectorul pe f6, si emitorul pe f7.
In acest caz,  liniile f5..j5, f6...j6 si f7...j7, pot fi folosite pentru a conecta celelalte componente pe baza, colector, respectiv emitor.

Pe emitor ai un rezistor spre +, unul spre - si un condensator spre IN pe care il tragi pe o alta linie. In cazul de mai sus, am tras pe linia 1 (f1...j1) de pe care mai apoi culegi semnalul de intrare cu un cablu.

Pe colector ai un rezistor spre +, un condensator spre - si alt condensator spre OUT. Condensatorii i-am reprezentat cu mov, sa nu te incurci. Toate aceste 3 componente, pleaca de pe linia colectorulului si se duc fiecare unde trebuie, conform topologiei din schema.

Pe emitor ai un rezistor si un condensator, ambele se duc spre -

Practic tranzistorul e partea centrala in toata topologia aia.
Cand o sa ai circuite integrate, dual in line, o sa le pui pe coloanele e si f. Au distanta care trebuie intre ele, fix pentru a putea pune un chip Dual-In-Line.

Am facut un flipflop cu 2 si apoi cu 3 leduri impreuna cu fii-miu, incepand de acum 1an, cand avea 10 ani. L-a inteles, l-a modificat. Ce-i asa mare scofala de-ti trebuie atatea explicatii si desene?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate