Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Izolatie intre parter si etaj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

Vizualizare mesajpitch_legend, pe 28 martie 2024 - 08:24, a scris:

Nu ma intereseaza pompe de caldura aer-apa, sol-apa etc. Nu vreau trasee de conducte si complexitate, desi stiu ca asta e noua moda in Romania.
Am locuit ceva ani in Norvegia, toate casele in care am stat erau incalzite cu AC. Am prieteni in Finlanda, la fel. Dar na, in Norvegia e saracie si caldura, merge cu AC, la noi e bogatie si frig, trebuie pompe aer-apa sau sol-apa, cat mai complexe si cat mai scumpe. De, chelul si tichia de margaritar.

Oricum, intrebarea era despre izolatia aceea, nu despre sursa de caldura.

Multumesc pentru informatii.
Pe acelasi principiu nu te ajuta cu nimic daca pui usi la camerele de jos. Mai scutesti un ban daca tot ai doar un inverter la parter.

#20
pitch_legend

pitch_legend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.11.2006
Wow, eram sigur de cand am primit intrebarea cu sursa de incalzire ca o sa apara fanaticii care o sa schimbe subiectul topicului, nu a trebuit sa astept prea mult.
Eu in topicul asta am intrebat (sau am rugat sa fiu sfatuit) daca are vreo justificare din punct de vedere termic izolatia intre parter si etaj, costul e infim, nu era vorba despre cost aici. La fel si la sursa de incalzire, este decisa deja, nu era vorba de diferenta de cost de asemenea infima la o casa de peste 150000 de euro. Am ales solutia mai putin complexa, mai fiabila, care necesita mai putina manopera si timp consumat. Si care se foloseste in tari mult mai prospere si mai avansate decat Romania, unde am avut ocazia sa o utilizez.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, se poate inchide. Deja devine off-topic.

Edited by pitch_legend, 28 March 2024 - 10:31.


#21
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ai primit 5 raspunsuri in care ti se spune ca nu este nevoie...eu cred ca sunt suficiente sa-ti faci o parere :)

Al 6-lea, nu ai nevoie de izolatia aia acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate