Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Tratamentul varicelor - Metoda de tratament minim-invaziv prin metoda cu aburi sau cu laser?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
buna ziua, am gasit pe net mai multe metode de a scapa de varice. Nu stiu care din ele este cea mai nidicata pentru o persoana care face sport, si are un inceput de varice. Daca s-a confruntat cineva recent, si daca a scapat cu una din metodele de mai jos. Va rog sa imi spuneti parerea voastra.


Aburi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VbN9_1v2gBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Laser:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v-FWulTeVHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Radiofrecventa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/arSy3smWnxk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plante medicinale:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B_LZy2BjAuE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
NaCKa04

NaCKa04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.06.2023
Recomand Scleroterapia ghidata ultrasonic

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
La a 2 varianta ai max siguranta. Ailalti vand,,fan,,  Tre sa consulti si alti medici(ceva cu circulatie/obezitate*(masa corporala).  Cumnatu are probleme severe la gambe,e putin lupta cu morile de vant!

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.reginama...ctiuni/varicele

intai documentatie, intelegeti cauzele  si apoi vedeti ce  trebuie facut...

#5
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
Fiind trecut recent prin situatia asta, pot sa-ti recomand ce mi s-a recomandat si mie - cel mai bun tratament al varicelor este cura chirugicala a varicelor, daca vrei in termeni medicali....sau mai pe romaneste, operatie.

La mine a fost un cumul de factori, incepand in mod special cu "mostenirea" genetica (din partea tatalui, daca are vreo relevanta) si terminand cu restul "design-ului" corpului meu (inalt, constitutie atletica, cativa ani de sala prin liceu/facultate, apoi in ultimii doi ani sa zic,  faceam miscare in mod regulat in sensul ca aveam o medie de mers pe jos de +- 10 km/zi). Ca tot ziceai de o persoana care face sport si are inceput de varice.Dar inceput, nu varice cat degetele. Eu am avut o umflatura asa de mica, c-am crezut initial ca e un fir de par incapatanat crescut sub piele.

Cel mai simplu, se face o ecografie doppler si apoi se face planul de bataie.

Mie cand mi-au facut doppler-ul, mi-au explicat in termeni normali, ca nu-s doctor de meserie Posted Image), c-am avut ceva valve defecte "din fabrica" la nu stiu ce vena din zona inghinala care mai apoi a dus la niste probleme de reflux in gamba dreapta.

M-am operat in octombrie, la spitalul Pelican din Oradea (nota 100000+ pt tot ce inseamna medici, conditii si mancare). Am ramas cu niste cicatrici asa de mici sub genunchi, ca abia se observa. Am avut si deasupra de glezna doua taieturi mici, dar acolo s-au "tras" de nu se mai vad deloc. Si in zona inghinala o taietura de 2-3 cm insa acolo e spatiu privat, nu observa nimeni in afara de prietena mea Posted Image .

Nu am putut sa merg normal vreo doua saptamani, dar apoi mi-am dat drumul treptat asa. Am mai facut un doppler in februarie, dupa aprox 3 luni si totul e ok, ocazie cu care am primit unda verde la miscare (sala, alergat, inot etc). Am ales inotul, momentan.

Edited by Raduku96, 27 March 2024 - 18:08.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Eu in noiembrie m-am operat, aici in Fi. Pt zona coapsei si a gambei ablatie laser, pt glezna scleroterapie.
Jumatate de ora toata procedura, cand am ajuns acasa am iesit imediat la plimbare cu cainele.
Ziua urmatoare am fost deja la job, program normal.
Am avut interdictie la sala pt o saptamana.
Costuri? Vreo 20 euro (ceva consumabile).

Edited by Karhu, 29 March 2024 - 21:15.


#7
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
Există mai multe opțiuni de tratament disponibile pentru a elimina sau reduce aspectul venelor mici, denumite și vene telangiectazice sau vene "în pânză de păianjen":

1. Terapia cu laser

Folosește fascicule de lumină intensă pentru a încălzi și deteriora vena.
Este considerată una dintre cele mai eficiente și mai puțin invazive metode de tratament.
Pot fi necesare mai multe sesiuni pentru a obține rezultatele dorite.

2. Scleroterapia

Presupune injectarea unei soluții saline sau a unui agent sclerozant în venă, provocând colapsul și dispariția acesteia.
Procedura este rapidă și durează, de obicei, mai puțin de o oră.
Poate fi necesară mai mult de o sesiune.

3. Îndepărtarea venelor cu ajutorul luminii intense pulsate (IPL)

Similar cu terapia cu laser, IPL folosește lumina pulsantă pentru a încălzi și deteriora venele.
Aceasta poate fi o opțiune bună pentru tratarea venelor superficiale care nu răspund la scleroterapie.

4. Creme topice

Există creme care conțin ingrediente precum vitamina K sau retinol care pot ajuta la reducerea aspectului venelor mici.
Este posibil ca aceste creme să nu fie la fel de eficiente ca celelalte tratamente.

Opțiuni suplimentare:

Ciorapii de compresie: ajută la îmbunătățirea circulației sângelui și la reducerea umflăturilor, reducând aspectul venelor mici.
Modificări ale stilului de viață: Exerciții fizice regulate, gestionarea greutății și evitarea statului prelungit în picioare sau pe scaun pot ajuta la prevenirea sau la atenuarea venelor mici.

Tineti cont si de astea:

Atât zahărul, cât și sarea pot fi dăunătoare circulației venoase, dar în moduri diferite:

Zaharul:

Consumul excesiv de zahăr poate duce la creșterea în greutate și obezitate, factori de risc majori pentru varice.
Excesul de zahăr poate crește nivelul de insulină, care poate favoriza inflamația și deteriorarea venelor.
Dietele bogate în zahăr pot duce la un nivel scăzut de fibre, care pot contribui la constipație, un factor ce poate agrava varicele.

Sarea:

Consumul excesiv de sare poate duce la hipertensiune arterială, care pune presiune suplimentară pe vene și poate crește riscul de varice.
Sarea poate duce la retenție de apă, care poate accentua umflarea venelor varicoase.

Vene mici:

- Venele mici, cunoscute și sub denumirea de vene telangiectazice sau capilare vizibile, pot apărea din diverse motive:
- Predispoziție genetică: Unii oameni sunt mai predispuși la apariția venelor mici din cauza unei slăbiciuni a pereților venelor.
- Hormonii: Modificările hormonale din timpul sarcinii, menopauzei sau pubertății pot provoca dilatarea venelor.
- Expunerea la soare: Expunerea prelungită la soare poate deteriora venele și poate duce la apariția venelor mici.
- Leziuni: Traumatismele la nivelul pielii pot provoca apariția venelor mici.

Recomandări:

- Mențineți o greutate corporală sănătoasă.
- Reduceți consumul de zahăr și sare.
- Consumați o dietă bogată în fibre.
- Beți suficientă apă.
- Evitați statul prelungit în picioare sau pe scaun.
- Faceți mișcare regulată.
- Purtați ciorapi de compresie medicală.


Procedurile de ablație cu radiofrecvență (RF) sunt considerate a fi mai eficiente și mai sigure decât tratamentele cu aburi pentru varice, din următoarele motive:

Eficacitate:

RF are o rată de succes mai mare: Studiile clinice demonstrează o rată de succes de peste 90% pentru ablația cu radiofrecvență în tratarea varicelor, comparativ cu aproximativ 70% pentru tratamentele cu aburi.

RF tratează vene mai mari: Ablația cu radiofrecvență poate fi utilizată pentru a trata vene varicoase de dimensiuni mai mari, în timp ce tratamentele cu aburi sunt mai eficiente pentru venele mici.

Siguranță:

RF are un risc mai mic de complicații: Arsurile, leziunile nervoase și tromboza venoasă profundă sunt mai frecvent asociate cu tratamentele cu aburi, comparativ cu ablația cu radiofrecvență.

RF este mai puțin dureroasă: Procedura de ablație cu radiofrecvență este minim invazivă și se realizează sub anestezie locală, în timp ce tratamentele cu aburi pot fi mai dureroase.
Recuperare:

RF are o recuperare mai rapidă: Majoritatea pacienților se pot recupera după ablația cu radiofrecvență în termen de o zi sau două, în timp ce recuperarea după tratamentele cu aburi poate dura mai mult.

Deși tratamentele cu aburi pot fi o opțiune mai ieftină, eficacitatea și siguranța mai scăzute le fac o alegere mai puțin recomandată.

Edited by me_suzy, 02 April 2024 - 11:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate