Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Nikon Z 28-400mm F/4.0-8.0

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon a lansat un obiectiv pentru uz general : 28-400mm F/4.0-8.0

https://www.dpreview...8-400mm-f4-8-vr


Cantareste 725 de grame, are diametrul de 85mm si lungimea de 142mm cand este strans.
Are VR.
Va costa 1300$.

#2
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
f/8 la > 200 mm e cam putin, dar avand in vedere cum linia Z duce pana la ISO-uri nesimtite (eu pot sa duc la 25,600 sau chiar 40,000 in caz de urgenta, si la 1600-3200 zgomotul e practic inexistent) nu'i chiar asa mare problema.

Mi se pare un obiectiv foarte foarte bun pentru having fun around. Si pentru run&gun video poate sa fie o achizitie foarte buna chiar daca nu e cel mai performant optic obiectiv.

E destul de ieftin is ridicol de usor pentru ce e. Hai ca'l pun pe lista de cumparaturi pentru 2025 dar nu in top Posted Image

Ca nota, nu inteleg de ce are VR daca e Z lens, ca body-urile Z au IBIS ? VR adauga doar un stop la IBIS citesc (lucreaza impreuna) deci chiar conteaza, sau gresesc eu pe undeva?

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostYoyolaun, on 27 martie 2024 - 10:04, said:

Ca nota, nu inteleg de ce are VR daca e Z lens,.
Pentru ca se poate?! Daca o ai dece sa nu o pui pe masa, da bine la marketing.

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostYoyolaun, on 27 martie 2024 - 10:04, said:

...ridicol de usor pentru ce e.

Asta este doar o gogoasa de marketing.  Obiectivul ala o sa vina cu multe compromisuri.

Sunt deja pe piata, de multi ani, solutii de genul asta. Unele sunt mai usoare si/sau mai ieftine.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@yoyolaun:

Stabilizarea in obiectiv e teoretic mai eficienta la focale lungi (>200mm) decat cea in body.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Fara retrofocus design obligat fortat pt. SLR la focale sub 45mm, era de asteptat sa apara, mai ales la Nikon care are la bridge si 125X optic la P1000...
Si mai ales ca are doar 28mm pe wide, probabil spre 29, si nu 24 care ar fi deja ultrawide.
Mai bine il faceau 39 - 600 f 1.7 - f6.3 cu f 1.7 pana la 90mm, f2.8 pana la 200mm ( f2.5 ar fi si mai bine...), f 4 la 300 si f 6.3 la 600.
Dar asa ceva o sa fie ultima chestie pe care o sa o faca un brand consacrat...
Oricum glumesc - eu am si zoomuri bune dar prefer fixe, si un 90 f1.7 si un 15 f2.8 dar cu droplet distortion redusa maxim ar fi deja excelent sa gasesc.

Edited by loock, 27 March 2024 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate