Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Recomandare router

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ergo97sum

ergo97sum

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2020
Salutare!

Urmeaza sa ma mut curand cu chirie intr-un apartament, iar momentan nu am internet Wi-Fi.
Proprietarul mi-a spus ca are net de mare viteza, dar cei de la Digi nu au router pe stoc pentru el. Cum lucrez de acasa, m-am decis sa rezolv singur problema.

Unde locuiesc momentan, am un router HG6544C, pe care l-am luat la noul imobil, dar am intampinat 2 probleme (va atasez imagine):

1. Am scos din acel dispozitiv alb mufa care parea de fibra optica, dar am pierdut semnalul la TV.
2. Am niste cabluri CAT libere, dar nu stiu daca au internet pe ele ca sa imi achizitionez eu unul.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
1. Nu se folosesc echipamente de la Digi cum e acel modem la o alta locatie. Pur si simplu nu merge asa. Cutiuta alba in care intra fibra si iese cablul tv, ramane la locul ei. Nu te atingi nici de cealalta cutie cu conectori de retea.
2. Nu inteleg ce vrei sa spui despre acele cabluri libere

Rezolvare.
Mercusys MR80X este suficient de bun. Are acoperire mare si e cu chipset Qualcomm. Il am si zero probleme cu el. Poti sa faci si dublu nat cu el ca merge netul. Si Digi mai face asta. Nu e absolut nevoie sa suni ca sa-ti configureze un port pe direct. Numai daca faci port forwarding.
https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR80X/
Il infigi in modemul de la Digi, setezi dhcp si trebuie sa se conecteze. Sa dezactivezi wireless-ul de la junghiul lor de modem. Poate are buton special pentru activare/dezactivare wifi si nu mai umbli prin setarile lui.

Edited by Leo2006, 27 March 2024 - 12:34.


#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Cand aveam abonament cu cativa ani in urma la RCS, netul era prin cablu de LAN, nu prin CAT.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
CAT -  Categorie de cablu de retea. Cele uzuale sunt de tip CAT 5e de 1000Gbps.

#5
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View PostLeo2006, on 27 martie 2024 - 12:43, said:

Cele uzuale sunt de tip CAT 5e de 1000Gbps.

<sarcasm>
Al naibii de bun Cat 5e ala .....
Chiar ma intreb de ce s-au mai inventat celelalte categorii (6,7,8)
</sarcasm>

:)

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajcralin, pe 27 martie 2024 - 13:52, a scris:

<sarcasm>
Al naibii de bun Cat 5e ala .....
Chiar ma intreb de ce s-au mai inventat celelalte categorii (6,7,8)
</sarcasm>

Posted image

Cat6/7/8 sunt in special pentru aplicatiile unde treci pe langa cabluri de curent si ai ecranare mai buna...
Linistit pentu 1Gbps se poate folosi Cat5.... pe distante scurte functioneaza Cat5 chiar si la 10Gbps.

Si eu mi-am pus Cat8 in casa dar asa de fancy.. nu ca m-ar ajuta. ca stiu ca nu ma ajuta...

#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ai nevoie de datele de conectare PPPOE, pentru a seta conexiunea.

#8
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
sunt n routere la 100 lei,la viteza giga, sh poate gasesti si la 50 lei,eu zic ca e suficient.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate