Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Laptop utilizare multiplă

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Licenta a ramas pe cont la cea de retail. Nu este legata de hardware. E suficient sa te loghezi pe cont sau sa introduci cheia de licenta.
Se poate verifica daca e retail si cu urmatorul soft. Ignora alerta fals pozitiva.
https://www.softpedi...y-Checker.shtml

Edited by Leo2006, 28 March 2024 - 18:43.


#20
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Salutare,
Așa cum am promis, revin cu noutățile.
Am luat acest laptop și cred că este ceea ce trebuie. Am făcut rabat la SSD, la ecran care are tot 60 Hz și la procesor, care este puțin mai slab dar este generația 13.
O să-i cumpăr un SSD de 1 T și atunci pot spune că sunt împăcat pe deplin.
L-am testat tot cu WOT și duce jocul fără probleme cu toate setările grafice pe maxim.
Ce îmi place foarte mult este și faptul că nu este gălăgios ca celălalt. În utilizarea normală ventilatoarele nu se aud deloc iar atunci când este solicitat la maxim, ventilatoarele scot un zgomot finuț, deloc deranjant. Celălalt semăna cu un elicopter și ziceai că o să-și ia zborul în orice moment.
Deși e tot Acer, diferența este enormă în cazul display-ului. Are luminozitate ridicată și multe posibilități de a-i seta temperatura de culoare după bunul plac și nu în ultimul rând, rezoluția mai mare. De aici deduc faptul că placa grafică integrată, Intel Iris XE, chiar face diferența.
Vă mulțumesc din tot sufletul pentru ajutor dar vă spun sincer că nu sunt fan al laptopurilor de gaming, chiar dacă au specificații mai bune, pentru că eu îl folosesc cel mai mult pentru office iar în mediul în care mă învârt, un laptop gaming nu s-ar încadra.
Trebuie să amintesc și faptul că am o atracție pentru marca Acer și nu aș fi vrut să iau altă marcă.
L-am luat la 3199 de lei. Văd că acum a mai crescut prețul.

Attached File  20240329_111706.jpg   416.51K   10 downloads   Attached File  20240329_111723.jpg   475.48K   9 downloads   Attached File  20240329_111727.jpg   555.1K   8 downloads   Attached File  20240329_111813.jpg   264.15K   9 downloads   Attached File  20240329_111935.jpg   324.16K   9 downloads   Attached File  20240329_111955.jpg   309.63K   8 downloads

#21
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008

View Postammazon, on 29 martie 2024 - 11:57, said:

Am luat acest laptop ...
Unde sunt amplasate difuzoarele?

#22
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Băieți, cred că m-am răzgândit iar...

Între acesta, acesta și acesta, pe care îl recomandați?
Vă rog să nu dați cu pietre, așa sunt eu, mai nehotărât uneori...

@marceltapi, sub carcasă, în partea din față, spre utilizator.

#23
ocean

ocean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 05.03.2024
As merge pe al treilea. Pierd putin la procesare, castig considerabil la autonomie. Imi place si lumina mai discreta a tastaturii. Procesorul, chiar daca este mai slab, compenseaza prin faptul ca este mai nou. Oricum tu nu il iei avand ca scop principal gamingul.

#24
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Pe mine ma ingrozesesc laptopurile in care trebuie sa dezasamblezi complet laptopul pt a avea acces la baterie ori procesor.
Da si apoi incep sa cada suruburile din colturi ori plasticul crapat dupa cateva dezasamblari.
Mi-a adus un amic anul trecut un laptop antic forjat la greu. Hdd-ul avea vreo 60000 ore functionare.
Arata impecabil carcasa. Nici macar o zgarietura si fusese curatat de praf de multe ori.
Desfaceai partea din spatele laptopului si aveai acces la baterie , ram, procesor,..
Daca ar fi sa am nevoie de laptop m-as uita mai intai la detaliul asta.
Am primit un laptop in trecut in care a trebuit sa cumpar surubelnita de precizie pt a desface o placuta si implicit pt a ajunge la procesor.


#25
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Am mai găsit acest laptop care mi-a atras atenția.
Din start am văzut că are 16 GB RAM, dar sunt integrați și nu pot fi modificați. Aveți ceva păreri pro sau contra referitoare la acest aspect?
Mă atrage însă procesorul, care este peste cel pe care îl am acum în Acer.
O părere despre el?

@mariusixy, nu cred că se mai găsesc acum laptopuri cum erau înainte, cu acces rapis la RAM, HDD, etc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate