Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Primarie - taxe abuzive, raspuns procuror, unde, cum se rezolva?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sabinaromantm

sabinaromantm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2023
buna dragilor, va retin cu urmatoarea situatie:
- proprietate privata teren casa si strada
- in ciuda atentionarilor repetate ca proprietatea nu e locuita, primaria stabileste taxe speciale gunoi si paza scoala, si le aplica tuturor proprietarilor, nu doar celor care beneficiaza de serviciile respective, precum este prevazut in codul fiscal, si alte legi...
- sesizare parchet pentru abuz in serviciu
- In raspuns parchet procurorul arata: "textul indicat la art 484 din lege 227/2015 este un articol general care poate fi valorificat in actiunea contenciosa adm-fiscala, din punct de vedere penal nefiind apta a angaja raspunderea penala a unei persoane"
- art 484 spune: "(3) Taxele speciale se încasează numai de la persoanele fizice și juridice care beneficiază de serviciile oferite de instituția sau serviciul public de interes local, potrivit regulamentului de organizare și funcționare al acestora, sau de la cele care sunt obligate, potrivit legii, să efectueze prestații ce intră în sfera de activitate a acestui tip de serviciu."
- in insesi HCL ale adm locale se arata: " taxele speciale sunt obligatorii pentru toti proprietarii de pe raza localitatii si de aducerea la indeplinire a prevederilor prezentei hotarari raspunde primarul..."

intrebari:
1. De respectarea codului fiscal cine raspunde si conform carei legi?
2. primariile de exemplu raspund pentru aplicarea lui? ,
3. in fata cui raspund? este vorba despre un caz penal si raspund in fata procurorului sau doar printr-o actiune in contencios adm - fiscal pot fi trasi la raspundere?
4. Se incadreaza la abuz in serviciu? sau unde?
5. ce atac in instanta: HCL-urile sau actul adm prin care mi se impun la plata aceste taxe?
Rog mult, doar la subiect, fara comentarii inutile
multumiri,
va imbratisez, s

#2
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Tu trebuie sa ceri in instanta anularea taxei si restituirea ei daca ai platit-o . Lasa abuzul, functionarii publici sunt acoperiti pana la un prejudiciu de 100 000 euro daca nu ma insel - multumim PSD

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Dar ai dovedit ca proprietatea nu e locuita sau vrei sa te creada pe cuvant?
Ai viza de flotant in alta parte?

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Referitor la articolul ala din lege , e corect cum ti-a raspuns procurorul respectiv .
"beneficiază de serviciile oferite de instituția sau serviciul public de interes local, potrivit regulamentului de organizare și funcționare al acestora, sau de la cele care sunt obligate, potrivit legii, să efectueze prestații ce intră în sfera de activitate a acestui tip de serviciu."
Adica ramane la latitudinea administratiei locale sa puna in practica ....sau nu , in functie de regulamentul adoptat.

In ultima parte ti-ai raspuns singur :
" taxele speciale sunt obligatorii pentru toti proprietarii de pe raza localitatii si de aducerea la indeplinire a prevederilor prezentei hotarari raspunde primarul..."

Nu specifica nicaieri ca se refera doar la proprietarii prezenti pe propietatea lor !!
Esti propietar , platesti .

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Art 246 din CP defineste abuzul in serviciu ca "fapta funcţionarului public, care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu ştiinţă, nu îndeplineşte un act ori îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane"

Daca HCL spune ca "taxele speciale sunt obligatorii pentru toti proprietarii de pe raza localitatii" nu poate fi vorba de abuz in serviciu.

Tu ar trebui sa ataci HCL. HCL sunt acte administrative si se supun legii 554/2004: https://legislatie.j...umentAfis/57426 si pot fi atacate in contencios administrativ. Citeste capitolul II, acolo iti spune ce anume ai de facut si cum poti ataca o astfel de hotarare.

Cel mai bine ar fi sa reusiti sa va uniti mai multi care sunteti in aceasta situatie.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am o proprietate langa Bucuresti, care nu este locuita. Anual primaria de acolo ma pune la plata cu tot felul de chestii, motiv pentru care le trimit o hartie stampilata de presedintele asociatiei de locatari cum ca locuiesc permanent la adresa indicata pe CI si sunt la zi cu cheltuielile de intretinere - apa, gunoi si toate cele, fapt pentru care ii rog sa nu ma puna la plata unor servicii de care nu beneficiez. Dupa care primaria anuleazaza impunerea.

Edited by claudiu1, 27 March 2024 - 11:51.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
De unele taxe poti scapa, de altele nu si, in nici un caz, nu scapi de ele facand o sesizare penala.

Quote

1.  De respectarea codului fiscal cine raspunde si conform carei legi?
2. primariile de exemplu raspund pentru aplicarea lui? ,
Codul fiscal este o lege in sine. daca il citesti, te lamuresti si cine il aplica si cine il respecta

Quote

4. Se incadreaza la abuz in serviciu? sau unde?
NU.

Quote

5. ce atac in instanta: HCL-urile sau actul adm prin care mi se impun la plata aceste taxe?
parerea mea: HCL, in contencios administrativ.

Edited by strongsss, 27 March 2024 - 13:13.


#8
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

View PostDanyHiker, on 27 martie 2024 - 08:41, said:

Dar ai dovedit ca proprietatea nu e locuita sau vrei sa te creada pe cuvant?
Ai viza de flotant in alta parte?
La orase unde se platesc cheltuieli precum gunoiul in functie de persoanele declarate din imobil e o practica ca nesimtitii sa se declare 0/1 persoane desi in apartament locuiesc chiar 2-3 familii.
Unele UAT s-au prins de schema si au inceput sa impuna prin HCL taxe de gunoi per proprietate direct platite la primarie. Si e mai corect asa, ca prea se fenta treaba si ajungeau sa plateasca pentru gunoi doar cei cinstiti care se declarau corect. Si ajungeau ca anual sa se mareasca preturile sub pretextul ca incasarile sunt prea mici, preturi marite pe care le plateau doar cei cinstiti, desi poate ca aia care plateau duceau gunoiul mai rar si mai putin decat cei ce nu plateau.

#9
sabinaromantm

sabinaromantm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2023

View Postbogdan_o, on 27 martie 2024 - 11:17, said:


Multumesc mult,
dar daca interesul meu legal conf art aratat in priumul post este sa nu platesc pentru un serviciu de care nu beneficiez, iar functionarul public, care emite aceasta HCL nerespectand prevederile legale, si mai si raspunde conf propriei HCL de aplicarea ei, insista "cu stiinta" sa aplice aceste taxe tuturor proprietarilor, in ciuda legii, deci "indeplineste in mod defectuos acest act de impunere a obligativitatii la plata asupra tuturor, astfel vatamand interesele mele legale, atunci de ce nu este abuz in serviciu?
sa fiu iertata, dar incerc sa inteleg...

View Poststrongsss, on 27 martie 2024 - 13:12, said:


Multumesc,
Eu totusi cred ca ar trebui sa poti scapa de niste taxe impuse abuziv, din moment ce procurorul si-ar face treaba si ar cerceta fapta functionarului respectiv. in felul acesta functionarul n-ar mai emite astfel de acte abuzive, impotriva interesului legal al persoanelor.
Si da, stiu ca Codul fiscal e o lege dar ma interesa un raspuns la intrebarea mea. De citit nu pot citi acum tot codul fiscal si toate legile. totusi, ma intelegeti, sper. Sunt limitata si eu in timp de tot felul de sarcini, si nu pot citi si intelege decat partial unele legi, cum nu sunt pregatita in domeniu...

View Postndor, on 27 martie 2024 - 10:16, said:


multumesc, iertare, dar nu sunt de acord cu dvs aici. in primul rand elementul determinant in lege aici este "beneficiaza de...", si nu sintagma boldata de dvs.
Legea trebuie sa fie clara pentru toate aspectele, nu poate lasa la latitudinea cuiva sa stabileasca ceva anume, dupa cum ii convine lui azi, iar miine eventual invers. Primaria nu poate legifera altfel decat in conditiile legii, nu are cum sa stabileasca ca "taxele speciale sunt obligatorii pentru toti proprietarii" daca legea stipuleaza altfel! Asa vad eu situatia...

View PostDanyHiker, on 27 martie 2024 - 08:41, said:


Cum sa dovedesc? Nu au decat sa verifice daca vor! Eu am declarat si in scris, si la telefon si in fata lor in audienta de 2 ori. mai mult ce sa mai fac?...

Edited by Dany_Darke, 04 April 2024 - 23:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate