Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Yahoo Mail - Inaintarea corespondentei electronice în format electronic original, prin metoda forward as attachment

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Cum inaintez unei autoritati de pe Yahoo Mail - corespondenta electronica în format electronic original, prin metoda forward as attachment ?

Pe Gmail e ft simplu insa pe Yahoo nu reusesc, sunt 12 fisiere, fiecare cu atasament propriu, mi s-a cerut sa le inaintez prin metoda de mai sus insa nici o varianta de pe Youtube, nici Ctrl+F, nimic nu ataseaza comunicarile ca atasamente ale unui nou mail.

Am mai gasit varianta cu Save As ... raw message insa se pierd atasamentele si iarasi nu mai e nimic original ca este editabil tot.

Daca le trimit pe Gmail si le atasez acolo iarasi nu mai este original fiind trimise de mine_yahoo, catre mine_gmail.

Vreo idee ?

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Eu daca afisez in browser un mesaj din Yahoo! Mail imi apare in dreapta deasupra lui, cam in dreptul nume/ adresa expeditor aflate in stanga, un link ‘Raw message’. Clic pe el iti deschide un alt tab cu formatul brut al mesajului, asa cum a circulat el intre servere (cu tot cu antete, ca probabil de aceea it cere ‘mesajul original’, sa poata urmari cat de cat cand a fost trimis, de la cine la cine, nu vreau sa zic ca nu s-ar putea falsifica…). Salvezi acea pagina ca text simplu, apoi schimbi extensia fisierului obtinut din txt in eml. (Poti chiar si selecta tot acel text si apoi copy/paste in Notepad.)

Pentru schimbat extensia, atentie sa ai optunea sa iti afiseze extensiile pentru toate fisierele fiindca altfel extensiile cunoscute nu sunt afisate si nici nu le poti schimba.

Edited by sags, 26 March 2024 - 18:20.


#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Nu stiu daca merge forward as attachement. Intreaba-i sau incearca sa vezi daca nu accepta un simplu (clasic) Forward (care cred ca include si atasamentele); sau, daca nu le include, le trimiti separat.

rareori o autoritate cere ceva sofisticat, neuzual unui nr mare de utilizatori etc.

Edited by Ravy, 26 March 2024 - 19:16.


#4
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

View Postsags, on 26 martie 2024 - 18:19, said:

Eu daca afisez in browser un mesaj din Yahoo! Mail imi apare in dreapta deasupra lui, cam in dreptul nume/ adresa expeditor aflate in stanga, un link ‘Raw message’. Clic pe el iti deschide un alt tab cu formatul brut al mesajului, asa cum a circulat el intre servere (cu tot cu antete, ca probabil de aceea it cere ‘mesajul original’, sa poata urmari cat de cat cand a fost trimis, de la cine la cine, nu vreau sa zic ca nu s-ar putea falsifica…). Salvezi acea pagina ca text simplu, apoi schimbi extensia fisierului obtinut din txt in eml. (Poti chiar si selecta tot acel text si apoi copy/paste in Notepad.)

Pentru schimbat extensia, atentie sa ai optunea sa iti afiseze extensiile pentru toate fisierele fiindca altfel extensiile cunoscute nu sunt afisate si nici nu le poti schimba.
Dispar si atasementele asa

View Postaaaa4567, on 26 martie 2024 - 18:21, said:

Nu stiu daca merge forward as attachement. Intreaba-i sau incearca sa vezi daca nu accepta un simplu (clasic) Forward (care cred ca include si atasamentele); sau, daca nu le include, le trimiti separat.

rareori o autoritate cere ceva sofisticat, neuzual unui nr mare de utilizatori etc.
Gmail chiar permite lejer actiunea sus-mentionata, nu stiu in Yahoo cum o fac, mesajele au fost din pacate receptionate in Yahoo

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
In Inbox-ul de la Yahoo! nu am mail-uri cu atasamente sa verific la modul concret, dar prin acesta metoda NU trebuie sa dispara nimic. Ai incercat?

LE: Alta metoda ar fi sa folosesti un client de mail ‘adevarat’, cum ar fi Thunderbird, si sa te conectezi la mail-ul tau prin IMAP. Asa poti salva orice mesaj in formatul ‘original’ ca fisier *.eml. Dar pentru uz ocazional e mult mai simplu [decat toata instalarea/ configurarea ce ar fi necesare] ce am scris anterior.

Edited by sags, 26 March 2024 - 18:36.


#6
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Am incercat si apare doar un fisier txt.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Si dupa ce ii schimbi numele (extensia) in *.eml, nu primeste un icon de e-mail? Si dublu clic pe el nu il deschide in aplicatia Mail nativa din Windows? (sau noul app Outlook pe care Microsoft se sforteaza sa il impuna tuturor, sau alt client de mail daca ai instalat)

Atentie ca:
  • TREBUIE sa ai activa afisarea tuturor extensiilor, ca altfel nu poti schimba extensiile ‘cunoscute’
  • In acel unic fisier se gaseste, intr-un format sa zicem ‘codificat’, TOTUL: headere (pe care in mod normal nu le vezi, le vad doar serverele), textul propriu-zis eventual in mai multe formate, toate fisierele ce erau atasate.

Edited by sags, 26 March 2024 - 18:44.


#8
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Imposibil intr-un *.txt de 230 kB sa intre atasament de 2 MB

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Corect, e imposibil. Dar poate ca de fapt NU ai atasat fisierul IN mail, ci ti l-a stocat undeva in cloud si in mail este doar un link spre acea copie din cloud…

LE: Am facut acum un test (mi-am trimis singur un mail cu un fisier atasat, pe Yahoo! Mail) si prin metoda de care am scris obtii mail-ul cu tot cu atasamentul.

Edited by sags, 26 March 2024 - 18:57.


#10
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Cam handi Yahoo astia ... Atata munca pt fiecare fisier in parte, trebuie sa-i pui titlu, fa opis cu el - se pierde data originara etc In Gmail se ataseaza in 10 s toate comunicarile cu tot cu atasamente ...

Pe youtube sunt 10 mincinoisi care nu stiu cum le ataseaza , magic, daca urmezi exact procedura descrisa de ei iese altceva ...

Le bifeaza, Ctrl+F, introduce recipient destinatar si gata , magie ...

Edited by Sterone, 26 March 2024 - 19:18.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Daca ai zeci-sute-meleoane de mailuri in aceasta situatie, instaleaza Thunderbird si configureaza contul Yahoo! in el ca un cont de tip IMAP. Vezi mesajele tot in stilul interfetei web, adica ele raman tot pe server. Dar din lista afisata de Thunderbird poti selecta cate mesaje vrei, le Ctrl+draghezi (pentru ‘Copy’, nu ‘Move’ ca le-ar sterge de pe server) intr-un director de pe discul local si asa vei avea zeci-sute-meleoane de fisiere, cate unul per mesaj, fiecar continand TOT (inclusiv fisierele atasate, daca sunt intr-adevar atasate si nu link-uri catre copii din cloud)

Vizualizare mesajSterone, pe 26 martie 2024 - 19:14, a scris:

… se pierde data originara …
Data este IN fisier, prin acele headere de care am mai pomenit. Nu conteza data crearii fisierului in care ai salvat acel mesaj. Daca deschzi *.eml-ul cu un program care stie sa interpreteze asa ceva (app nativa Mail din Windows stie, ca regula stiu si aplicatiile client mail dedicate) vezi tot ce e de vazut (expeditor, data, subiect, text, fisiere atasate).

Edited by sags, 26 March 2024 - 19:42.


#12
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
O sa incerc Thunderbird, era mai simplu gen Gmail deoarece am deja referinta facuta in petitia respectiva functie de data si subject al fiecarui email, acum vor fi: rawplaintext-01, -02, -12 etc

Dar este clar ca Yahoo nu ofera posibilitatea asta.

LE: Parca n-as mai da si lui Thunderbird credentialele mailului meu principal ... Totusi, fiind vorba de cea mai inalta autoritate in ceea ce priveste datele cu caracter personal, n-au vazut ca serverul era Yahoo ? Parca, parca as crede ca exista o posibilitate insa n-am descoperit-o pana aici, in topicul asta.

Ceva imi spune ca exista o metoda mult mai simpla...

Edited by Sterone, 26 March 2024 - 19:53.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Thunderbird foloseste subiectul ca nume de fisier.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostSterone, on 26 martie 2024 - 19:50, said:

LE: Parca n-as mai da si lui Thunderbird credentialele mailului meu principal ...
Folosesti yahoo si iti pui problema de securitate?
Yahoo a fost spart de atatea ori incat ma si mir ca au supravietuit.
Din cate stiu eu, si acum exista o gaura cat China si Rusia la un loc, dar dam in alte discutii..
Pe scurt, schimba-ti mail-ul.

View PostSterone, on 26 martie 2024 - 18:37, said:

Am incercat si apare doar un fisier txt.
la mine a mers.
click dreapta pe RAW MESAGE, Save link as, am pus un nume.eml.
dublu click pe eml si, din windows 10  mi l-a deschis cu MAIL, cu tot cu atasament, dupa ce m-a pus sa actviez acest serviciu.

Attached File  eml.jpg   32.93K   10 downloads

Edited by strongsss, 26 March 2024 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate