Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

SolCard - un card VISA oferit de Solana!

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
SolCard este un card virtual si este emis in SUA... abia a fost lansat si deocamdata nu se stiu multe despre comisioane/conversii/limite (doar ca ai voie sa cheltui pana la 10K lunar). Deosebirea de restul cardurilor ar fi ca ei ofera acest card fara KYC si pot sa confirm ca l-am facut fara verificarea identitatii (mi-am pus insa din proprie initiativa numele real pe card).
Cardul se reincarca cu SOL mai exact cu minim 0.5 SOL (depozit + activare card dureaza mai putin de 10 minute) si se face conversie in USDT la fiecare plata (cardul este in $).
Nu voi face prea multe teste cu el deoarece exista o avertizare la utilizare... este de preferat utilizarea doar la comercianti/furnizori si servicii online si mai putin spre deloc pentru top-up in alte platforme.
Nu scrie nimic despre optiunea GooglePay/ApplePay asadar astept ca cineva sa confirme daca functioneaza, ca sa nu fac eu acele verificari cu 0$ (ce pot duce la supsendare) .

https://app.solcard.cc este interfata pentru logare si utilizare

De mentionat ca Solana va mai lansa si https://solmail.so (serviciu de mail ce va integrat pe unele dintre portofelele lor)

Attached Files


Edited by rz, 26 March 2024 - 20:17.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
E card de credit sau de debit?

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pe site-urile de verificare il dau ca fiind de credit... dar fara mentionare banca.
Pe unul parca doua site-uri de verificare BIN mi-a aparut ca fiind card de debit din... Venezuela!

Attached Files


Edited by rz, 26 March 2024 - 17:44.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Cred că ți-e clar că nu-ți da nimeni card de credit fără să dai nicio dovada de bonitate. Peste tot te întreabă de venituri, contract de muncă  etc

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iti dai seama ca stiu asta... nici nu ma intereseaza creditele (nu am facut in viata mea un credit, ca nu a fost nevoie/necesar)!.
Cardul asta e bun pentru a transfera SOL din portofele descentralizate, de ex... apoi utilizat direct la comercianti si vb despre sume normale, de utilizat in calatorii, nu despre 6-8-9K (oricum are limita lunara la 10K)

Edited by rz, 26 March 2024 - 20:38.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKarhu, on 26 martie 2024 - 17:34, said:

E card de credit sau de debit?
Probabil prepaid ca restul firmelor astea :lol:

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajLex404, pe 26 martie 2024 - 19:34, a scris:

prepaid
Asa ma gândeam și eu, însă în a treia poză se specifică:

Citat

Card type

CREDIT


#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu e despre prepaid, debit, credit aici... este vorba despre un card VISA obtinut fara verificarea identitatii asta doatorita ecosistemului SOLANA (probabil ca achizitioneaza carduri virtuale in numele lor iar apoi le ofera clientilor detinatori de SOL fara a le mai cere KYC).
Mai multe info despre card si token (da, au si un token mai exact SOLC) pe website-ul oficial https://www.solcard.cc
Cashback-ul se ofera evident in tokenul lor si chiar e de tinut/cumparat SOLC deoarece ar putea avea o evolutie frumoasa in viitorul nu foarte indepartat... eu l-am gasit deja in portofelul Phantom, portofel in care se poate si face swap pentru achizitie SOLC. Tokenul a fost lansat pe 18 martie 2024 la aprox. 10 centi iar acum, la doar o saptamana, a ajuns la aprox. 24 centi (dupa un varf la 37 centi)!
Despre SOLC aici: https://coinmarketca...encies/solcard/

Edited by rz, 26 March 2024 - 20:44.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKarhu, on 26 martie 2024 - 20:27, said:

Asa ma gândeam și eu, însă în a treia poză se specifică:

nu e, a treia poza e de la ceva BIN checker.

care in functie de ce baze de date au, mai dau si fail.

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Proiectul acesta (SolCard) se dezvolta pe zi ce trece insa ramane extrem de scump cel putin in prima luna de la lansare (ma astept insa sa scada comisioanele si taxele, daca vor aparea si altii din cripto cu servicii similare aka carduri fara verificarea identitatii).

Acum se pot obtine fara KYC si carduri virtuale Mastercard insa la un cost de 100 SOLC (aprox. 25$ la cursul actual) asadar ramane gratuit doar primul card emis.
De mentionat ca se pot obtine mai multe carduri contracost, atat VISA cat si Mastercard (5 carduri virtuale in total)

Cursul tokenului SOLC este oarecum stabil in momentul de fata insa are un potential imens (cred ca va sparge pragul de 1$ in doar cateva saptamani)

Attached Files


Edited by rz, 28 March 2024 - 09:20.


#11
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
este card fizic sau virtual? a devenit activ dupa ce ai incarcat banii?

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Deocamdata doar virtual ofera... se activeaza dupa un top-up cu minim 0.5 SOLANA.
Se aude ca in curand va fi disponibil si in Apple Pay & Google Pay

P.S. Zilele trecute am cumparat ceva de pe eMAG doar ca sa vad daca il accepta... totul a fost ok si in plus am putut selecta la plata $ (datorita PayU) astfel ca nu am mai avut nici conversia valutara!

Edited by rz, 03 April 2024 - 20:03.


#13
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
am vazut ca deja ar fi, ambele chiar. cred ca va ramane virtual...cine-l foloseste nu va dori sa fie cunoscul cu adresa si semnatura, banuiesc Posted Image

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pe site sau X nu apare nimic... de regula ei anunta oficial.
Pe X zice unul doar de Samsung Pay (via Curve) ca ar fi acceptat si doar cardul Mastercard

https://x.com/LFabij...3099991353?s=20

Edited by rz, 03 April 2024 - 20:11.


#15
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
asta e acum afisat
ps. nu stiu sa pun o poza
pps: merge in google PLAY, nu pay. deci da, inca nu

Edited by flc, 03 April 2024 - 20:19.


#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca te referi la asta, este Samsung Pay si Curve... singura modalitate deocamdata

Attached Files



#17
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
am mai gasit doua asemanatoare:  zypto.com  si    plasbit.com.  o  sa fac niste comparatii

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
E bine daca mai sunt si altele (la Plasbit e 299$ activarea) poate asa mai scad din taxe/comisioane... deocamdata se plateste scump pentru anonimitate pe un card VISA/Mastercard

Edited by rz, 04 April 2024 - 13:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate