Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cum scapam de furnici?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adrian jidveian

adrian jidveian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.05.2006
Buna ziua,

Nu stiu daca am deschis subiectul in zona buna dar incerc, nu am gasit mare lucru la cautare "furnici" pe intreg forumul...se poate sterge daca nu am scris unde trebuie!
Pe scurt, casa veche cumparata in 2020, tip vagon(aproximativ), intrare in fata si intrare in spate(de pe terasa). Casa a fost renovata in interior.
Dupa ce ne-am mutat in casa am observat furnici in partea din spate, un mic hol cu gresie pe jos. Parea ca vin din zona terasei, chiar pe sub usa de termopan, prin spuma, kit-ul de la gresie...orice mica fisura.
Am mai astupat din fisuri, gaurele...s-au mutat si iasa in bucatarie, baie...camera din spate....
In camera din fata, mijloc...nu sunt probleme.
Am incercat ceva granule Bros...care au efect local si anume mor furnicile care intra in contact cu granulele. Binenteles ca apar alte furnici, in alte locuri si tot asa...
Am tot citit si par a fi o gramada de solutii impotriva furniciilor dar ma gandesc la ceva mai "definitiv" nu doar chestii care le muta intrarea dintr-un loc in altul...
Sper sa nu fie cuibul sub casa...probabil in zona terasei sau orice caz in partea din spate...de acolo vin.
Alte solutii decat sters cu otet, dat cu praf pe langa plinta...etc care sa aibe efect chiar asupra cuibului exista, stie cineva?

Multumesc.
Ps: am mai vorbit si cu altii si nu as fi singurul cu aceasta problema...

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Greu. Cu tenacitate se rezolva.  Fa curatenie,,bec,, sa nu aiba nimic de mancare+chimicale. Dureaza dar scapi.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am fost și io-ncercat de un trib de furnici mici
după o curățenie „lună”, am dat cu substanța asta,

https://www.impotriv...uRoC0RkQAvD_BwE

alegând-o pt descrierea că se lipește de picioarele lor  și o transportă în mușuroi
nu aveam prea multe speranțe, dar - ce să vezi - victorie, după numai 2...3 zile de spray-ere peste șirurile de furnici

au trecut ani, dar furnici nu am mai avut în casă!

(cred că le adusesem cu ceva saci de peleți, că acolo apăruseră - în camera tehnică!)

Edited by gushpi, 26 March 2024 - 15:13.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Exista niste spray-uri "cu spuma" - arata ca un spray cu insecticid obisnuit, dar la varf au un fel de pai care se pune pe doza.
Paiul ala e facut ca sa il poti baga in fisuri, gauri, etc - pe unde vin furnicile si sa trimta exact cacolo jetul de insecticid care umple fisura/gaura respectiva.

Eu cu asa ceva am scapat acum 2 ani de ele de pe balcon - dupa ce au izolat astia blocul isi facusera cuib intre placile de OSB care le-au pus "meseriasii" la balcon ca sa-l inchida.

Teoretic exista pe piata de la Raid si Baygon - vezi ce gaseasti.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Daca sunt multe, le urmaresti traseul.

Furniciile merg intodeauna dupa un traseu care este indicat de alte furnici care au gasit surse de mancare. Prima oara cauti sa distrugi sursa de mancare. Dupaia inchizi orice posibilitate de a patrunde in casa. Daca trec prin spuma, dai din nou cu spuma sau silicon. Ultimul pas, dai cu spray anti furnici puternic pe acolo pe unde ele pot intra.

#6
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Dupa ce m-am mutat in casa noua, am gasit furnici in camara, bucatarie si hol. Dupa ceva studiu, am ales sa merg la sigur si sa cumpar MaxForce Quantum de la Bayer(are doar review-uri pozitive, peste tot), am cumparat varianta de 30g. Nu stiu daca este varianta mai mica, dar am folosit maxim 2 grame din ea, deci iti ajunge o viata tot tubul. Am pus cativa stropi imprastiati in zonele respective, in colturi, iar dupa max 48h nu si-au mai facut aparitia!
Cica furnicile transporta substanta in cuib si mor toate. Sau ma rog, treaba lor ce fac, dar nu le mai vezi. Cateva mor instant, in timp ce se infrupta din substanta.

In 2022 am dat in jur de 100 lei pe siringa. Dar au meritat! Fara efort, foarte rapid !

#7
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
1: Zahăr. Pune o grămăjoară sau mai multe de zahăr în calea furnicilor. O linguriţă e suficient.

Nu glumesc.

2: Borax. Preferabil dizolvat în apă călduţă şi pulverizat pe trasee şi colţuri. Eu aş merge până la recomandarea de a incorpora borax în zugrăveli şi tencuieli.
Boraxul (tetraboratul de sodiu) este relativ ne toxic pentru mamifere dar este foarte toxic pentru insecte. Toate.

3: daţi cu ce vreţi prin case dar ştiţi cu ce daţi?
Informaţivă cu privire la substanţele folosite şi efectele lor asupra insectelor, a voastră, a copiiilor voştri.

4: spuma poliuretanică este o barieră temporară şi o sursă suplimentară de poluanţi în timp.
Folosiţi tencuieli/mortare/chituri adecvate zidăriei în cauză pentru remedierea găurilor şi crăpăturilor din locuinţă.

Recomand soluţia #1.
Spre surpriza multora, probabil, zahărul este toxic chiar şi pentru noi. :)

#8
adrian jidveian

adrian jidveian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.05.2006
Multumesc ptr toate raspunsurile, nu ma asteptam sa primesc asa multe :)
Intradevar curatenia este o "problema" in casa...adica avem copil de 3 ani jumate si cand mananca face dezastru pe jos...binenteles ca nu aspiram si nu dam cu mopul de 3 ori pe zi...desi poate ar trebui Posted Image
Granulele de la Bros pe care le-am cumparat se zice ca au efect, adica ar trebui sa le care furnicile in cuib si sa moara cuibul...dar furnicile care intra in contact cu granulele nu apuca sa le duca prea departe ptr ca mor in 10 cm...
Fisurile clar nu o sa le pot astupa toate...mai ales dupa mobila de bucataria unde nu am acces mai deloc....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate