Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Pescuit din barca

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ENOHILIE

ENOHILIE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2023
Va salut cu respect, mi-am facut barca,am cumparat motor electric si un suzuky pe benzina si mi-am propus ca in anii de pensie care mi-au mai ramas sa-mi relansez vechea pasiune.Eu pescuiam pe timpuri de pe mal la fund pe Mures,am mai incercat si recent dar nu merge pestele pe Mures e tot mai rar sunt in zona termocentralei Iernut.Mi-am zis :daca pescuitul stationar de pe mal nu mai merge cred ca am mai multe sanse din barca sa caut locurile unde ar mai fi ceva peste.Vreau sa intreb aici pe forum daca sunt tovarasi pescari care pescuiesc din barca pe ape curgatoare pentru ceva sfaturi utile daca au bunavointa
va multumesc !

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Salut.
Pescuiesc din barca dar nu in lacuri sau rauri curgatoare, ci direct in mare. E un pescuit diferit dar in schimb iti pot da un sfat: in apa curgatoarea nu vei pescui ever din barca.
Pentru ca curentul de apa te misca atat de repede incat in cateva minute ajungi in alta parte.
Singura ta solutie este sa te ancorezi dar daca curentul de apa este prea mare nu va tine nicio ancora. Iar daca va tine, cand vei dori sa pleci, va fi un chin sa o scoti din apa.

Si daca tot vrei sa pescuiesti din barca pana la urma, cumpara-ti un sonar portabil. Te va ajuta un pic. Nu mult dar un pic tot te va ajuta macar sa stii care e adancimea apei in zonele respective si prin scanarea zonei sa iti poti face o idee cam cum este fundul apei. In general pestii stau in gropi formate in fundul albiei si acolo poti avea sanse mai mari.

L.E. Daca asta e raul unde vrei sa pescuiesti, uita de barca. Nu cred ca vei putea. Ti-o spune unul care a pescuit din barca ani de zile si pe ploaie, vant, curenti, maree.
Raul ala nu are nici 50m latime. Arunci cu lanseta de pe un mal pe altul. Nu isi are rost.

Attached Files


Edited by tehnics, 26 March 2024 - 09:14.


#3
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Sa ma scuze initiatorul ca ma bag in topicul lui dar am o intrebare pt colegul tehnics

Trebuie permis pt pescuitul din barca in Marea neagra?
Mai sunt alte obligatii sau regulamente in privinta asta?
Oricine are o barca poate iesi in largul marii sa pescuiasca?

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajdanaciu, pe 26 martie 2024 - 09:55, a scris:

Trebuie permis pt pescuitul din barca in Marea neagra?
Nu pescuiesc in Marea Neagra sau pe teritoriul Romaniei. Deci nu stiu.
Unde pescuiesc eu, e liber la pescuit in mare. Poti pescui cat vrei si cand vrei.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajENOHILIE, pe 25 martie 2024 - 21:35, a scris:

Va salut cu respect, mi-am facut barca,am cumparat motor electric si un suzuky pe benzina si mi-am propus ca in anii de pensie care mi-au mai ramas sa-mi relansez vechea pasiune.Eu pescuiam pe timpuri de pe mal la fund pe Mures,am mai incercat si recent dar nu merge pestele pe Mures e tot mai rar sunt in zona termocentralei Iernut.Mi-am zis :daca pescuitul stationar de pe mal nu mai merge cred ca am mai multe sanse din barca sa caut locurile unde ar mai fi ceva peste.Vreau sa intreb aici pe forum daca sunt tovarasi pescari care pescuiesc din barca pe ape curgatoare pentru ceva sfaturi utile daca au bunavointa
va multumesc !

Si unde anume vrei sa pescuiesti din barca pe Mures?
Cum a specificat si colegul tehnics, Muresul este mult prea ingust ca sa nu poti pescui de pe un mal sau altul. Eventual la asta sa folosesti barca, sa treci de pe un mal pe altul acolo unde nu exista poduri.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Singurul lucru benefic din punctul meu de vedere este ca este mai simplu sa mute pozitia in aval sau amonte. Atat. Apoi barca trasa la mal, si legata si pescuiesti din barca dar la mal.

Dar inca o chestie, trebuie verificat cu cei de la protectia mediului sa nu cumva sa fie niste restrictii legate de poluare la motoarele pe benzina. Cel electric nu cred ca sunt probleme, dar la motoarele pe benzina posibil sa fie ceva restrictii de poluare.

Edited by tehnics, 26 March 2024 - 10:12.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Op.iei doua sacose de carpa si le umpli cu bolovani. Pe coada si varf le ancorezi. Barca si ancorata strans are joc. La varga mai nimeresti,la lanseta iti da semnale false. Tehnics,la mare e diferienta,mare. Pana si nenorocit de 200 gr trage de zici ,,uoau,Mobidick,,    Ca fapt divers,mi-am propus sa-mi iau caiak,pescuit la max 100 in larg(mare).La o bauta am pescuit intr-un rau de 5mt latime din barca(Barauda/La Loggia sat).   Peste putin, somn decent.Sfat,apar zgomote inerente,vibratii din barca.Trebuie sa ai de toate la tine. Apa,momeli etc. Fost braconier,, pirat,, (18 ani pe buletin)retrage-te cand prinzi mai mult decat poti duce.Toate cantaresc peste 40 kg+ce prinzi.   Cauta un plaur la dosul caruia sa te ancorezi.  Si ca sa prinzi la apa de cca 2mt adancime trebuie ca temperatura noaptea sa fie consecutiv 10 zile peste 10 grade Celsius. Atunci ies pestii de pe ,,groapa,, si intra in,, bataie,,  Atentie la aia de dau amenzi(ceva mediu/forestal). In 92 am spaguit cu 300 DM. pt barca,plase,altalea.   Cauta zone cu stuf,papura si pescuieste la ,,buza,, lor.  Izolat,fara crasnic-ari in jurul tau.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 26 martie 2024 - 11:11, a scris:

Tehnics,la mare e diferienta,mare.
Este. Dar conditiile meteo si tot ce tine de apa sunt identice.
Diferenta este adacimea. Eu pescuiam si la 100m adancime.


Citat

Op.iei doua sacose de carpa si le umpli cu bolovani.
Ideea ta este buna si ar putea-o pune in practica. Acum mna, cat poate avea raul ala... maxim 5-7m adancime deci nu ar fi problema.

Edited by tehnics, 26 March 2024 - 11:34.


#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ai cojones sa pescuiesti la 100. Eu la 100 de mal.Si pe mare vantul nu se compara cu rau de 50 latime. Zi de tide,sa inteleaga lumea.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMikeSpike, on 26 martie 2024 - 11:43, said:

Ai cojones sa pescuiesti la 100. Eu la 100 de mal.Si pe mare vantul nu se compara cu rau de 50 latime. Zi de tide,sa inteleaga lumea.
Pai la mine asa este adancimea in zona fiordurilor. Daca ma duc la 1km de mal, deja are 400m adancime

Attached Files



#11
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010

View Postdanaciu, on 26 martie 2024 - 09:55, said:

Sa ma scuze initiatorul ca ma bag in topicul lui dar am o intrebare pt colegul tehnics

Trebuie permis pt pescuitul din barca in Marea neagra?
Mai sunt alte obligatii sau regulamente in privinta asta?
Oricine are o barca poate iesi in largul marii sa pescuiasca?
Am niste amici din Constanta care pescuiesc la Marea Neagra. Au permis si stiu ca unul din barca trebuie sa aiba certificat emis de ANR (curs si examen). Daca chiar te intereseaza il pot suna pe unul dintre ei sa-l intreb, doar daca intentia ta e serioasa, altfel e pierdere de timp. Marea lor problema este ca pescarii sunt hartuiti de autoritati care vor sa-i mute din locurile unde tin barcile. Asa ca viitorul nu suna bine.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hamal,intamplator am dat de brigada care,, pescuia ,, prin Ue si trimiteau fileurile ,,la butoaie,, in Ro.   Da,au conditii de rahat+hartzogaraie+taxe ca sa iasa pe mare.  Lipoveni de pe Sf. Gheorghe.  Tehnics,si daca stai mai aproape ai rau de pamant?  400 mt,cred ca ai mulineta  ca aia de-i vad prin documentare.    Op,ia tata barca si fa-ti de cap. Ca recomandare-treci la ce lacuri aveti in zona. Lasa pt.moment ape curgatoare.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 26 martie 2024 - 12:15, a scris:

Tehnics,si daca stai mai aproape ai rau de pamant?  400 mt,cred ca ai mulineta  ca aia de-i vad prin documentare.  
Foarte rar pescuiesc la 100m si depinde la ce anume pescuiesc.
Macrou - doar la taparina. Acolo nu ai nevoie de adancime ca macroul e la suprafata
Cod - la adanc undeva intre 30-70m. Maxim 80.
Lange - doar la momeala pe fund, undeva la 40-60m maxim.

La 400m nu am pescuit niciodata si nici nu merita. Eu doar am dat ca reper poza ca sa vezi cartografia zonei unde pescuiesc eu.

In schimb in poza care am pus-o eu este o adancime marcata cu 76. Acolo este o groapa si mereu gasesc peste acolo. Doar ca din pacate curentul e destul de mare la flux-reflux si ma muta in 5 minute.

Mulineta nu, am una normala  rotativa cu fir textil. Am si cu tambur dar o folosesc rar.

Si ca sa-ti faci o idee, asta e in juma de ora de pescuit. Nu pun mai multe poze ca sa nu creez probleme cardiace pasionatilor Posted image

Attached Files


Edited by tehnics, 26 March 2024 - 12:28.


#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cardiac sau nu,cu 5 panarame sclipitoare daca dai in banc scoti 4  macrouri. Dar,daaar  berea si tigara?  Eu sant adepul ,,la asteptare,,  La mulinat sau rapitor pe apa dulce las pe altii.Ca fapt divers,am ceva centrala nuke relativ aproape.  Apa marii e mai calda cu cca 5 grade.   Da dezolanta zona. Nu ai nimic in jur si mai mergi si 1mila pana la mare. Deci Op,  Din barca la iesirea apelor de racire a centralei Iernut.  Sondeaza apa cu lanseta fara carlige,doar plumb.   Gasesti ,,groapa,,.  Vezi ca raurile de la Dunare/Prut(aventuri juvenile) pana la Siret/Mures  AU PRAGURI.    Ceva cum ca trepte pe fundul lor. Le simti daca arunci lanseta si mulinezi incet. Vezi inclinatia firului si aprox. distanta si adancimea.  Lansezi 2. Una sub prag si una deasupra. Vezi care ,,da lovitura,, in 60 minute. Schimbi si treci amn2 in zona aia.   Cauta rame de mal. Verzui/negrualbastrui si tari.  Baga pe carlig si ridica-le pe fir.Priponeste lanseta la modul serios. Rama de brazda/gunoi e fleasca,se moaie in 10 minute.Ca fapt divers,pe Prut am dat la bucata de sarpe. Am avut trasaturi dar greseala- nu am scos pielea. Si pt Technics     nu ai idee ce bine prinzi la piept de pui fresh taiat feliute.  De la seabass/dogfish/macrou/whitie.   Am zapacit englezoii cu ,,gaina,,

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 26 martie 2024 - 12:53, a scris:

Si pt Technics nu ai idee ce bine prinzi la piept de pui fresh taiat feliute.
Macroul il prinzi la taparina.
Din exeperinta mea cel mai bine merge tentacul de caracatita lasat o zi sau doua la soare sa prinda miros. Tentaculul ala este foarte zgarcios si nu se rupe/faramiteaza daca ti-l apuca pestele, asa ca ramane in carlig.
Iar legat de pui, am prins la piele de gaina, nu piept. Pielea aia e foarte buna pentru ca la fel, nu  se rupe daca ti-l trage pestele.

#16
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
De la ce latitudine se prinde macroul congelat? Posted image
Oricum pe aici la patria muma cel mai gustos peste prins (exceptie salaul) mi se pare banalul oblete. Si daca prinzi si intretii bancul de obleti iese o partida pe cinste. Finalizata cu mamaliga mujdei si obleti prajiti.

#17
ENOHILIE

ENOHILIE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2023

View Posttehnics, on 26 martie 2024 - 09:06, said:


Multumesc de amabilitate si sfaturi eu aici sunt norocos ca Muresul curge foarte lin are multe meandre unde apa abia se misca,am si sonar no problem ! inca nu stiu sa-l folosesc,ideia mea este sa folosesc lansete cu pluta mare si pluta merge odata cu barca, intre cele 2 baraje daca dau drumul la barca trebuie doar sa tin directia si o sa plutesc asa vreo 2 ore pe 25 km,asta aproximativ,bag momeala vie, mamaliga,boabe de porumb si scoica in carlige.Mi-am zis ca am mari sanse sa agaț ceva in cele 2 ore iar la intoarcere folosesc Suzuky, dar ma gandesc sa iau cu mine pe careva mai experimentat...am inteles ca pot din barca sa dau la blinker daca o ancorez, stiu ca ma asteapta surprize socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targPosted Image

View Postadisz, on 26 martie 2024 - 10:06, said:


pescuiesc in zona Iernut -Ludus,n-am treaba ca Muresul e ingust,pescuiesc din barca in timpul mersului si numa daca gasersc vreun loc unde trage pestele ancorez,de obicei locurile bune de pe mal sunt ocupate iar din barca imi pot face un loc undeva sa nu aiba acces pescarii de la drum ca sa momesc si eventual sa campez

View PostMikeSpike, on 26 martie 2024 - 11:11, said:


Multumesc am retinut treaba cu temperatura apei, aici pe Mures din barca pescuiesc doar cei care pun la pripon,o sa ma interesez sa nu calc legea sa-mi confiste sculele...

Edited by Dany_Darke, 26 March 2024 - 16:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate