Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Revolut - eSIM

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Se pare ca Revolut a scos un eSIM doar date ce poate fi folosit atunci cand calatoresti. Daca nu ai nevoie de cantitati "industriale" de date, pare o oferta buna, daca ai nevoie de mult internet tot varianta clasica sa cumperi un sim din tara unde calatoresti e mai buna.

Ce zice revolut:

Configurezi doar o dată, ai acces la lumea întreagă
Nu trebuie să-ți instalezi decât o dată eSIM-ul pentru a putea adăuga date cât de mult sau de puțin ai nevoie. Te poți conecta online rapid și poți călători fără grija internetului.

Alimentări de date fără efort
Nu ai WiFi? Nicio problemă. Când ai eSIM-ul conectat, întreaga aplicație Revolut funcționează fără a-ți consuma datele. Așadar, dacă rămâi fără date, încă poți adăuga bani în cont.

Abonamente de date pentru călători
Ia-ți un abonament care se potrivește nevoilor tale de călătorie. Alege dintre abonamentele locale, regionale sau globale din peste 100 de țări și te bucuri de date la preț avantajos, oriunde te-ai deplasa.

Cum funcționează
Găsește eSIM-ul tău în aplicație sau apasă pe butonul de mai jos dacă ești pe mobil.
Vei avea nevoie de versiunea 10.14 a aplicației sau una mai recentă pentru a putea primi un eSIM și vei avea nevoie și de un dispozitiv compatibil cu eSIM. Dacă întâmpini probleme la configurarea eSIM-ului tău în aplicație, consultă pagina noastră cu Întrebări frecvente pentru instrucțiuni mai detaliate.


Bun, acum eu am verificat si preturile si sunt decente daca nu ai nevoie de foarte mult internet... spre exemplu in Serbia/Albania/Muntenegru unde roaming-ul e destul de scump preturile sunt:

1GB - 20 RON
3GB - 45 RON
5GB - 65 RON
10GB - 115 RON
20 GB - 180 RON

Au si varianta global care include 108 tari si tarifele sunt:
1GB - 40 RON
3GB - 107 RON
5GB - 159 RON
10GB - 268 RON
20 GB - 312 RON

Ce parere aveti de Revolut e-SIM?

Edited by AlexEn, 26 March 2024 - 06:49.
alege-ti cu mai multe grija cuvintele


#2
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Ptr America de Sud au? Voi trece prin 6 tari si ar fi super bun.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Mi se pare aiurea ca-i abonament (si nu prepaid). Adica trebuie sa nu uit sa-l dezactivez inainte de sfarsitul lunii. Cred ca putini calatoresc in zone cu roaming scump mai multe luni (consecutive).

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdanigoleman, on 25 martie 2024 - 20:15, said:

Ptr America de Sud au? Voi trece prin 6 tari si ar fi super bun.
Doar la nivel de țară, nu și regiune. Poți încerca Air Alo, au și regional pe America de Sud.

Am verificat câteva țări la întâmplare, puțin sub Air Alo ca preț, deci ok.

Edited by george_alexandru, 25 March 2024 - 20:24.


#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmirel3003, on 25 martie 2024 - 20:00, said:

...

Ce parere aveti de Revolut e-SIM?

pentru preturi - daca ai bani - go for it. nu se compara nici pe departe cu pretul sim-urilor locale.
daca ai nevoie de un device all in one - e plina piata ( 15 GB pe la 45 USD), oriunde in lume .

Edited by AlexEn, 26 March 2024 - 06:50.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Scump. Ei sunt doar revanzatori a unui serviciu cu eSIM-uri dintrastea. gen Airalo.

Pentru cine calatoreste des, mai ales in tari exotice, 3 Hong Kong.

eSIM-ul ramane valabil, e un SIM cu numar normal si:
Pentru asia si America e destul de ieftin
Pentru tarile exotice, gen Uzbekistan, 17 USD / 3 GB

Also, Mirel, in Turcia nu se vand SIM-uri locale turistilor decat daca-i fraieresti. Se vand SIM-uri de turisti altfel alea locale iti blocheaza IMEI-ul in TR daca nu platesti taxe.

Edited by Lex404, 25 March 2024 - 20:25.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018
preturile sunt suspect de "identice" cu Airalo.

#8
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
fiind un VMO cine ii tine in Romania? ce retea ?

#9
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postgeorge_alexandru, on 25 martie 2024 - 20:22, said:

Doar la nivel de țară, nu și regiune. Poți încerca Air Alo, au și regional pe America de Sud.

Am verificat câteva țări la întâmplare, puțin sub Air Alo ca preț, deci ok.

In Thailanda unde vom ajunge in aprilie, nu este mai mic decat Airalo, cred ca depinde de la caz la caz. Dar da Airalo recomand si eu, folosit cu succes in Turcia (confirm cu Turcia ca te jecmaneau maxim poate mai ajungem anul asta prin mai om vedea) anul trecut + Indonezia (Bali) anul asta. In rest si la Airalo preturile au mai crescut binisor...


Nu citisem sau nu vazusem treaba ca este pe baza de ..abonament, wtf?

LE: acum vazusem disputa cu Turcia, da, confirm si eu ca nu e vina celor care vindeau acolo local pentru ca pur si simplu sunt alte tarife pentru turisti la simuri, este cred o lege ceva (speculativa, dar asta este). De aia cu variantele astea cu Airalo sau Revolut - mi se par mult mai civilizate si fara bataie de cap si nervi...

Edited by Al3xandrus, 25 March 2024 - 22:23.


#10
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Un test :)

Attached Files



#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pe ce retea se conectează?

#12
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007

 NikoroB, pe 25 martie 2024 - 22:25, a scris:

Pe ce retea se conectează?
Orange.
Am incercat sa ii pun manual si pe ceilalti dar fara succes

Edited by nelutu79, 25 March 2024 - 22:40.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAl3xandrus, on 25 martie 2024 - 22:11, said:

LE: acum vazusem disputa cu Turcia, da, confirm si eu ca nu e vina celor care vindeau acolo local pentru ca pur si simplu sunt alte tarife pentru turisti la simuri, este cred o lege ceva (speculativa, dar asta este). De aia cu variantele astea cu Airalo sau Revolut - mi se par mult mai civilizate si fara bataie de cap si nervi...

Daca importi un telefon strain trebuie sa platesti o taxa de 20.000 TL (2850 RON) pentru activare IMEI. Altfel, dupa 60+30 de zile ti-l blocheaza si nu mai poti folosi telefonul ala in Turcia pana nu platesti. De asta telefoanele high end sunt foarte foarte scumpe in TR.

SIM-urile de turisti pot fi folosite pentru 3 luni pe an dupa care IMEI-ul e blocat pentru restul anului, se reseteaza in Ianuarie.

SIM-urile normale iti blocheaza telefonul instant acum (inainte mergeau si ele 3 luni) si trebuie sa platesti 20.000 TL la activarea SIM-ului. Deci daca ii dadeau lu Mirel "sim normal de 5 ioro" ii scoteau apoi factura de 20.000 TL pentru activare IMEI si nu putea folosi sim-ul de 5 ioro pana nu platea 20.000 TL.

Dar csf, "oamenii e rai si era gunoaie"

Edited by Lex404, 25 March 2024 - 22:54.


#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Cam scump dar chiar merge gratuit pe aplicatia revolut? Hmm.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018
Evident ca nu merge gratuit. Ofera un pachet de start de 100 Mb gratis. One time only. Adica ai tusit si s-au dus. Dupa care trebuie sa platesti.

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
In email-ul primit de la ei ziceau ca aplicatia revolut merge chiar daca s-a dus traficul si nici nu consuma din trafic in caz ca mai ai. Asta ar fi cam singurul avantaj major al esimului revolut.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mda..., prețul decent e de 4...5x mai mare decât roamingu'...

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018
Daca te duci prin america se schimba paradigma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate