Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Iphone 14 Plus -calitatea foto slaba

  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Orice setari as incerca calitatea fotografiilor lui Iphone 14 Plus lasa de dorit. Mai precis claritatea fotografiilor e mai slaba decat la vechiul Iphone 7 Plus.
Toate modelel gamei Iphone 14 sunt asa, sau e ceva problema cu al meu device, sau nu stiu eu vreo setare ascunsa?

Am cautat pe net si vad ca multa lume se plange chiar si de Iphone 14 Pro. Cica problema ar fi din softul aparatelor, nu la camere.


Quote

Why does my iPhone 14 quality look bad?
It's a bug. Because the iPhone 14 pro now has a 48mp main camera, the developers now have to optimize the camera app to take full advantage of its capabilities, and also adjust the computer algorithm that automatically makes your photos look better than what they were shot at.
Voi ce experiente aveti cu ele?

https://discussions....e=2&sortBy=best

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Proof or it didn't happen! Nu cred ca un telefon de ~7 ani poate face poze macar pe aproape ca si calitate in comparatie cu un telefon de top actual.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
am scris doar sa-l fac de ras... nu iti trebuie proof Posted image

asta ptr. nu vrei sa crezi nici discutiile  de pe forumul Apple :)

Citat

Johansson
Johansson
Nivel de utilizator:Nivelul 1
0 puncte
Publicat la 14 august 2023 la 11:40
Îl folosesc de 6 luni și, din păcate, sunt de acord. Unele fotografii sunt bune, dar majoritatea nu. Sunt fotograf DSLR de 20 de ani, așa că știu când culorile sunt proaste. Ceea ce mă enervează în mod special este că „fotografia” arată bine înainte să fac fotografia. Culorile sunt naturale. Fac fotografia și încă arată bine pentru o fracțiune de secundă până când post-procesarea începe și o distruge cu prea multă claritate, claritate și „HDR” sau orice ar fi. Nu pot să spun de ce arată atât de rău. Nu este doar saturație și contrast pentru că nici măcar nu pot face bine ajustându-l. De obicei, schimbați claritatea până la -50, ceea ce o face mai bună, dar tot nu repară culorile distruse.
Pentru un telefon care costă o mică avere, nu e ok să nu poți dezactiva măcar postprocesarea proastă. Acest lucru TREBUIE să fie posibil de rezolvat prin software.
PS - ai poze acolo pe site cate vrei

daca vrei iti mai traduc:

Citat

ronna241
Nivel de utilizator:Nivelul 1
4 puncte
2 octombrie 2023 20:01 ca răspuns la Ashleyjade44
Foarte dezamăgit de iPhone 14 Pro Max! Calitatea imaginii este lipsită de claritate și chiar pare să fie oarecum distorsionată. Îmi amintesc când a apărut iPhone 11, mi-am dat seama foarte curând după cumpărare că calitatea imaginii era proastă și l-am returnat rapid. Apoi m-am întors la iPhone-ul meu X. Apple era conștient de toate problemele cu iPhone 11, așa că am presupus că nu vor mai scoate niciodată un produs inferior, ceea ce m-a determinat să fiu mai relaxat când l-am cumpărat. Acum, am avut prea mult timp să-l returnez și sunt dezamăgit să rămân blocat cu o cameră cu o calitate slabă a imaginii.

afsaneh20
Nivel de utilizator:Nivelul 1
8 puncte
18 decembrie 2023 8:34 ca răspuns la Joohansson
RUSINE lui Apple pentru că a produs o calitate foto atât de inferioară pe telefoanele lor Pro 14! Întotdeauna observ că prietenii mei fac poze mult mai bune cu telefoanele lor Samsung mult mai ieftine ori de câte ori facem poze în aceeași locație și aceeași iluminare! RUSINE lui Apple! Vreau o rambursare!!!

Poftim o poza facuta cu Iphone 1

Attached Files



#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 25 martie 2024 - 10:30, a scris:

Orice setari as incerca calitatea fotografiilor lui Iphone 14 Plus lasa de dorit.

Deci practic iphone-ul ala 14 pe care incerci sa-l setezi e defapt un iphone 7?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De saptamana trecuta sistemul Apple a fost obligat de UE sa nu mai fie inchis si poti utiliza alt software, asa ca daca esti multumit de calitatea execrabila pe care o poate scoate un senzor minuscul dar cu densitate mare de fotositi microscopici - super-nesimtiti, poti sa scapi de procesarile cretine.
Cu densitate asa de mare de fotositii absurd de mici capteaza prea putina lumina, de unde SNR foarte mic, DR nativ foarte mic, plus zgomot de imagine foarte mare care cere si NR crescut ca sa filtreze zgomotul, toate astea fac imaginea muci nativ, plus difractie care face iar imaginea muci, plus motion blur ridicat care iar o face muci.
Ca sa poate capta ceva decent trebuie sa traga rafala cu exposure bracketing si sa faca image stacking prin procesare. Daca se misca fie subiectul fie/si fotograful asta vine insa iar cu probleme mari...

Edited by loock, 25 March 2024 - 12:11.


#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Deci care ar fi rezolvarea, sa iau aplicatie foto de la magazinele alternative? ceva recomandari?

View PostNikoroB, on 25 martie 2024 - 11:33, said:

Deci practic iphone-ul ala 14 pe care incerci sa-l setezi e defapt un iphone 7?
Degeaba pui hardware de ultima generatie daca softwareul e de rahat... practic si un Iphone 1 face poze mai misto

#7
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018
Daca iPhone 13 face poze reușite, nu are cum și este imposibil ca iPhone 14 să facă poze de proastă calitate.
Nu se compară fotografia făcute cu un telefon față de fotografia făcută cu un aparat foto dedicat.

Edited by GT_Xpress, 25 March 2024 - 12:44.


#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Inseamna ca toti astia sunt nebuni:
https://discussions....e=2&sortBy=best

#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostGlCA_Contras, on 25 martie 2024 - 12:30, said:

Degeaba pui hardware de ultima generatie daca softwareul e de rahat... practic si un Iphone 1 face poze mai misto
De ce nu-ti cauti tu mai bine alt subiect de trolat?!

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
eu am senzatia ca tu trolezi pe topicul meu...

In setarile camerei nici macar nu am posibilitatea sa scot HDR...

Edited by GlCA_Contras, 25 March 2024 - 13:22.


#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
IPhone 14 este printre cele mai performante telefoane în materie de foto, deci ceva la tine nu merge bine, fie vreun defect, fie problema cu setările.

#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Ca posesor de 14 pro max confirm ce zice dl Gica, e varza.  Partea foto a telefonului adica. Pozele sunt foarte dar foarte "optimizate" ptr retele sociale adica compresate la maximum, se vad in cel mai bun caz mediocru pe altceva. La fel, focusul, mai ales la subiecte in miscare, e o necunoscuta ptr mar, desi au facut telefoane care nu aveau problema asta. Cred ca de pe la 11 au inceput sa scada calitatea.
In schimb stau foarte bine pe video, e incredibil cum arata filmarile. Probabil gandite ptr ytb si insta.
Singura setare cu care ai avea sanse sa salvezi o poza este RAW, in rest nu prea se poate face nimic. Formatul lor hevc este oribil.
Am uita sa zic ca e foarte sensibil la folia de pe camera, buseste si expunerea si focusul.

View PostGlCA_Contras, on 25 martie 2024 - 11:31, said:

Poftim o poza facuta cu Iphone 1
A uitat un 1, e facuta cu 11. Posted Image

Edited by cristian_sen, 25 March 2024 - 13:51.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Adevarat ca lumea nu se plange de filmari ci de poze...

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
sotia are 14 Pro si merge f bine. Pune cateva poze despre care spui ca nu arata bine sa vedem si noi.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostGlCA_Contras, on 25 martie 2024 - 13:24, said:

eu am senzatia ca tu trolezi pe topicul meu...

In setarile camerei nici macar nu am posibilitatea sa scot HDR...
Tu compari cu iPhone 1 si tot eu trolez?

Fa o poza cu iphoneul tau 14 cu exif data on sa ne dam si noi cu parerea dacă iese nasol sau nu.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Ai poze cate vrei pe forumul Iphone, nu pun aici poze personale, sa-mi fie cu iertare. Oricum diferentele de culoare fata de realitate nu ai cum sa le verifici...

http://discussions.a...e=2&sortBy=best

View PostNikoroB, on 25 martie 2024 - 14:55, said:

Tu compari cu iPhone 1 si tot eu trolez?

Fa o poza cu iphoneul tau 14 cu exif data on sa ne dam si noi cu parerea dacă iese nasol sau nu.

Poate ca era 11 (asa scria ala pe forum - nu e afirmatia mea), dar pe 7 Plusul meu e verificata ca face poze mai misto si mai reale - in plus face si macro.

Am senzatia aici ca ma contrez cu avocatii Apple si trebuie sa le demonstrez in instanta balaria de telefon :D

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostGlCA_Contras, on 25 martie 2024 - 11:31, said:

am scris doar sa-l fac de ras... nu iti trebuie proof
Super.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate