Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Soiuri de pomi fructiferi . ( Măr si Păr )

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Buna ziua , aveți idee dacă mai exista , cum se numesc si unde gasesc urmatoarele soiuri de pomi..?

1. Mere văratice : mere dulci verzi , mici si lunguiețe care se coc primele.
2. Mere dulci acrișoare usoare la mana.
3. Mere paradis.

4 . Măr tomnatic Crețesc acrisor  si cu gust placut.
Rezista foarte bine peste iarna.


Pere varatice si tomnatice :

1. Pere varatice boieresti maricele.
( gust placut)
2. Pere tomnatice Pergamute marime mijlocie . ( gust placut )
3 . Pere verzi se coc tarziu se mai numesc iernatice .

#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
1. De astea ?

Attached Files



#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
N-au nicio treaba, alea sunt golden și sunt alungite pt ca sunt făcute cu hormon la floare.
Merele alea de vara nu cred ca le găsești la pepiniere, le găsești la tara, în general se înmulțesc ușor, oamenii nu altoiesc și toată lumea are deci ori din drajoni ori din sămânță.

Cretesc găsești, pere iernaticr pot fi Cute, în rest.... Dracu știe la ce te referi. Pergamute sunt multe, eu știu vreo 2 sau 3 soiuri cărora li se spune asa

În general vorbind tu vrei aiureli, probabil motive care țin de nostalgia copilăriei, greu spre imposibil sa le găsești și sigur nu sub numele căutate de tine, acele varietăți cu excepția cretescului ți le faci prin altoire.
Găești pomii cu fructele dorite, iei altoi și ii pui pe orice pom din aceeași specie cumpărat din magazin.


#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004

View Postparintele, on 25 martie 2024 - 08:26, said:

N-au nicio treaba, alea sunt golden și sunt alungite pt ca sunt făcute cu hormon la floare.
Aiurea ... are un vecin si nu e nici un hormon la nici o floare, vecinul e mort de vreo 3 ani si nu mai am pe cine sa intreb ce soi e.

#5
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Crețescul unde il pot gasi ?
Pe la ce pepiniere sa incep căutarile ?
Povestea cu soiurile astea este foarte veche..habar nu am cum se numesc .
Pergamute marime mijlocie , soi  ff vechi care ar putea fi cel mai probabil?


Multumesc de ajutor !

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdragosh82, on 25 martie 2024 - 08:37, said:

Aiurea ... are un vecin si nu e nici un hormon la nici o floare, vecinul e mort de vreo 3 ani si nu mai am pe cine sa intreb ce soi e.
Deci a avut/ nu mai are. Au altii. Posted Image

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 dragosh82, on 25 martie 2024 - 08:37, said:


Aiurea ... are un vecin si nu e nici un hormon la nici o floare, vecinul e mort de vreo 3 ani si nu mai am pe cine sa intreb ce soi e.

Mai ușurel cu "aiurea" ala, hai sa ne exprimam ceva mai cuviincios mai ales când nu ne cunoaștem suficient de bine😉

Poza aia nu e de la vecinul tău, e luata de pe net și google zice ca se cheamă "lemonade". 99.99% vecinul tău nu are asa ceva în curte, eu nu știu pe nimeni pe la noi sa aibă soiul.
Forma aia în mod natural o are un și gur soi cunoscut, kandil sinap dar ala nu e galben.
Mai poate fi întâlnită în mod natural și la unele clone de golden dar nu atat de cilindric, similar și braeburn poate avea forma cu pricina uneori dwr la fel, accidental și nu are culoarea.

Ca să fie limpede, acea forma conicgalungita aproape cilindrica, fix ca în poze sau doar tipica soiurilor dar forte alungita, se întâlnește cel mai frecvent la tratarea hormonala în floare, utilizata pe scara destul de larga în afara, în special pronunțată evident  la soiurile sensibile la acel tip de tratament, și doar marginal la unele soiuri care leagă uneori partenocarpic(fără polenizare) când vremea este foarte rea în perioada infloritului.

Oricum, 100% aici e vorba despre altceva, e vorba de un soi de vara, mere de iunie-iulie, am și eu asa ceva, mere care cad, nu au aciditate, răcoritoare, nu galbene ci mai degrabă albicioase, care nu au chiwr forma din pzoa postata... Sunt alungite dar nu în halul ala.

Pomul ala nu e soi omologat, se înmulțește cum am zis
.. Cel mai sigur se altoieste din pom care îți place


#8
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Mere văratice: cel mai probabil 'Granny Smith', mere verzi, dulci și ușor acide. Sunt mere destul de comune și ar trebui să fie disponibile la majoritatea pepinierelor sau chiar si in magazinele bricolaj / cash and carry.. (am vazut la lidl).

Mere dulci acrișoare ușoare la mână: ori soiul 'McIntosh', ori 'Cortland (se mai scrie Kortland)'. Ambele sunt relativ ușor de găsit în pepiniere sau online dupa denumirile astea.

Mere Paradis: Destul de comun. Ii mai zice "Red Delicios" sau mar rosu delicios si-l gasesti mai repede asa decat dupa Paradis. Denumirea stiintifica Malus Pumila.

Măr tomnatic Crețesc: 'Cox's Orange Pippin' (Malus Domestica), dar il gasesti super usor chiar dupa denumirea Mar Cretesc, mai ales in sudul tarii.

Pere văratice boierești: 'Williams' (sau 'Bartlett') unul dintre cele mai populare soiuri de pere și ușor de găsit. Vezi ca sunt Williams rosii, albe, etc.

Pere tomnatice Pergamute: 'Pergamut' sau 'Bergamot' e familia. 'Bosc' sau 'Untoasa Bosc' ar putea fi soiul, daca te referi la cele maro cu mărimea mijlocie și destul de zemos.

Pere verzi iernatice: 'Conference' este un soi de pară care se coace târziu și sunt excelente pentru iarna.

Pe toate le gasesti si online. Ideal sa gasesti cat mai multe intr-un singur loc sa faci cat mai putine comenzi sa iesi bine la transport.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca ai drum prin Bacau treci prin Bogdanesti/Traian.  Cred ca a 5/6 casa pe dr.  Par vechi de peste 40 ani(de 25 il stiu eu). Juma uscat dar cealalta jumate face pere de mananci cu 3 maini. Tot acolo ai sa gasesti 15/20 meri.  Bune si alea,rosii,cat pumnul nevestii. Parfumate!  Dau un telefon pe seara sa aflu enigma parului.

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 Livia2021, on 25 martie 2024 - 09:34, said:

Crețescul unde il pot gasi ?
Pe la ce pepiniere sa incep căutarile ?
Povestea cu soiurile astea este foarte veche..habar nu am cum se numesc .
Pergamute marime mijlocie , soi  ff vechi care ar putea fi cel mai probabil?


Multumesc de ajutor !

Incearca sa vorbesti si cu oamenii ăștia:
http://www.gradinamo...moseasca-656576

#11
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

Vizualizare mesajparintele, pe 25 martie 2024 - 10:45, a scris:



Ca să fie limpede, acea forma conicgalungita aproape cilindrica, fix ca în poze sau doar tipica soiurilor dar forte alungita, se întâlnește cel mai frecvent la tratarea hormonala în floare, utilizata pe scara destul de larga în afara,

Si la mine sunt alungite, si nu intervin cu nimic, stropirile le reduc la minim. Si ce inseamna tratarea hormonala in floare?

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Telefonat,parul a trait mai mult decat voi trai eu. Ceva par salbatic luat din padure asa am inteles,altoit si speranta de viata la copacul batran 2,3 ani. Pastrat altoiuri de cumatru.  Da e imunator. Cules cu prajina si ceva saculet dedesubt.  Tin 4 saptamani culese in,,verde,,  Merele tin de ma plictisesc de ian/feb tarte!

Da e imunator-aici am plecat pe verzii campii.

Da,e impunator!

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 rhdghdhs, on 25 martie 2024 - 16:58, said:


Si la mine sunt alungite, si nu intervin cu nimic, stropirile le reduc la minim. Si ce inseamna tratarea hormonala in floare?

Una e alungit, alta e aproape cilindric(poți cauta kandil sinap sa vezi cum arata un mar natural cvasi-cilindric)
La pomii fructiferi se practica tratamente hormonale(stropiri) în perioada infloritului, în diverse scopuri, fie pentru legarea fructelor fie pentru rărirea acestora,in momente și cu substanțe diferite.
Pentru rărire sunt și alte mijloace, chiar dacă adesea mai costisitoare și mai solicitante dpdv al stăpânirii efectului(spre exemplu mijloace mecanice sau cu suflante de aer foarte puternice) bună însă pt legarea fructelor nu prea ai ce face.
Vreme rea, puține insecte polenizatoare, soiuri dificile care leagă foarte slab, etc etc.


În mod normal nu exista fruct fără polenizare însă prin utilizarea diverselor substanțe (în general de tip hormonal) planta produce și fără ca acele fructe sa apară în urma polenizarii(existentei semințelor), fenomen care poate sa apară și în mod natural în anumite conditii, legarea fructelor fără polenizare se numește partenocarpie.


În general manipulările astea duc la deformarea fructelor(în general alungire, uneori îngroșarea animator părți din fruct asa cum e cazul perelor la care gatul fructului devine mult mai gros) și nu de puține ori mai ales în cazul apariției naturale a unui calibru mai mare(lucrul asta e favorizat în situația asta și de un număr mai mic de fructe decât în cazul unei polenizari normale)


Asemenea deformări, de diverse feluri, apar și la alte specii, unul din cele mai cunoscute exemple este celebra roșie timpurie (prekos fiind cel mai cunoscut exemplu)  la care stimularea hormonala produce acel moț hipertrofiat(mucron).


În fine, ca să revenim la fructe, semintoase în cazul de fata, 3fectele cele mai evidente sunt alungirea fructelor la mar(cele conice gen golden și cele de tip bot de iepure fiind cele mai comune) și alungirea asociata cu îngroșarea gatului la pere(un conference spre exemplu va fi cu greu deosebit de un Abate fetel)

Ca observație, diversele tratamente nu se fac exclusiv în perioada infloririi/legarii fructelor, diverse alte tratamente pot lăsa urme de tip deformare la unele soiuri care sunt sensibile la acele tratamente.... Dar în general majoritatea sunt legate de inflorit.

Și ultima observație, uneori se administrează acești fitohormoni(giberelina din câte știu eu) inclusiv cu scopul de a modifica forma fructelor, adică alungirea june doar un efect secundar ci e chiar motivul pentru care se face tratamentul,"imbunatatirea formei" e termenul folosit.



Edited by parintele, 25 March 2024 - 18:07.


#14
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Exact imbunatațirea formei fata de ce era acum 150 de ani.

Exact cum a zis Parintele slabe sanse sa mai gssesc asa ceva poate doar sa altoiesc pe salbatic si sa caut fff mult soiurile respective care cine stie daca or mai fi pe unde or mai fi.
Sau din semințe.

Am contactat cateva pepiniere inca nu am primit raspuns .

Foarte multe modificari si incercari..
Am citit de soiuri care nu erau foarte pretentioase , puteau fi plantate in orice sol de la noi si orice pozitie.
Exemplu marul Crețesc. ( gust si miros foarte placut !)

Cine mai stie la ce s a ajuns defapt...

#15
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Am vazut doua soiuri de mar cretesc la gradina mosului ambele sunt out of stoc.
1.cretesc de prahova
2.creteac de nehoiu .

In schimb am comandat un par boieresc
Un pergamut de toamna
Un cais bn si un mar aport soi foarte vechi crestere viguroasa mare.


#16
EdwardB

EdwardB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2019

View Postparintele, on 25 martie 2024 - 10:45, said:

Forma aia în mod natural o are un și gur soi cunoscut, kandil sinap dar ala nu e galben.

Imi puteti recomanda o sursa pentru un astfel de mar?

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
As zice sa stai liniștit, deși e interesant pomul(ca și creștere).
Fructul e mediocru.
Dacă totuși vrei, poți încerca la bea Victor la mitreni, parca avea, nu sunt sigur, sau la dnul Georgrscu(face pomi pt zdravan)


#18
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Multumesc de ajutor daca este vorba de soiul cretesc de prahova rosu mie la gust imi place foarte mult.
Am luat legatura cu dl ing Victor de la Mitreni a ramas ca verifica si imi da maine un raspuns.

I am cerut doua soiuri de meri :
Un cretesc si un domnesc.

Cred ca oricum am gresit o rau cu soiurile  si asezarea lor plantarea in gradina.

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi , eventual pot pune ceva poze si explica .
Locatia : Ilfov -Balotesti.
Las si nr meu de telefon.
Eventual trimit poze pe whatapp.
0760316104.
Multumesc !


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate