Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Consum ulei Peugeot

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Maryan79

Maryan79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.09.2017
Salut! Am un Peugeot 208 1.2 benzina an fabricație 2014 și îmi consuma mult ulei,,, știți care ar fi problema? Mulțumesc

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Intrebarea e mult prea ambigua.
La service cand te duci?

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca uleiul nu curge pe la garnituri, cauzele pot fi 2... Motor terminat sau semeringurile la supape.

Daca nu scoate fum alb/albastrui continuu la esapament motorul e OK si raman semeringurile - aia se verifica cu talpa la cald ... Se intampla asta pentru ca s-a pus ulei prost sau s-a schimbat tarziu acesta.

Edited by GlCA_Contras, 24 March 2024 - 19:35.


#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
A început sa consume sau consuma de nou?
Dacă consuma de nou - motor cu design prost. Am un Peugeot 3008 din 2018 nu am adăugat niciodată ulei și îl schimb odată pe an. Nu văd nici o scădere.
Dacă a început - verifica prima data pentru scurgeri - vezi după 24-48 ore dacă nu sunt picături de ulei sub masina. Dacă sunt elimina prima data cauza. Verifica sa nu fie ulei in antigel sau invers spuma la capacul de alimentare cu ulei.
Dacă totul e OK, motorul e prost făcut.

#5
Maryan79

Maryan79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.09.2017
Mașina este luata din parc auto,, nu lasă ulei sub ea,, la motor nu are urme de ulei,, doar ca ea consuma mult ulei și nu știu care este cauza

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.07.2022
si ce inseamna mult ulei? si ce ulei ii pui, cand il schimbi?

ai ridicat masina? poate sa fie ulei pe sub motor fara sa picure in parcare.

Edited by Punter, 24 March 2024 - 21:42.


#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,276
  • Înscris: 06.07.2007
E celebrul motor cu curea de distributie in ulei?

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Mergi la un centru ITP si fa o proba de gaze. Dupa aia mai vezi tu.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostMaryan79, on 24 martie 2024 - 19:20, said:

Salut! Am un Peugeot 208 1.2 benzina an fabricație 2014 și îmi consuma mult ulei,,, știți care ar fi problema? Mulțumesc
Da... motorul e varza!
Probabil schimburi de ulei la intervale foarte mari de timp, motor forjat la rece, etc.
In 90% din cazuri trebuie resegmentare - mai bine vinzi masina si treci la urmatoarea.

View PostMaryan79, on 24 martie 2024 - 21:39, said:

Mașina este luata din parc auto,, nu lasă ulei sub ea,, la motor nu are urme de ulei,, doar ca ea consuma mult ulei și nu știu care este cauza
...e timpul sa o dai si tu la un parc auto. Te-au tepuit. Daca mai ai garantie sa mergi cu ea inapoi. A fost "samsarita" - adica pus ulei f gros + ceva aditiv ca sa nu consume primele sute de km, apoi daca i-ai facut un schimb de ulei sau ai circulat cu ea a inceput sa isi arate "adevarata fata".

#10
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,489
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajMaryan79, pe 24 martie 2024 - 21:39, a scris:

Mașina este luata din parc auto,, nu lasă ulei sub ea,, la motor nu are urme de ulei,, doar ca ea consuma mult ulei și nu știu care este cauza
Poate reusesti si sa definesti ce inseamna "mult ulei".
Deci spune clar cat ulei la mia de kilometri e consumul.
Daca e  pana in 0.1 litri la 1000 km e acceptabil.
Ce depaseste e uzura la motor, uzura segmentilor, uzura semeringuri la supape .

#11
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
cred ca e ceva gen 500 gr la mie. Daca e asa....e praf motorul. Daca este 1.2 Puretech.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
La 0,5lt/1000 casezi cu ceva ,,rabla,,.  Te costa prea mult sa o pui pe,,roti,,   Si risti sa mai cada altealea.

#13
alwayshappy

alwayshappy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2024
Terminati bre cu programul rabla.. Cum sa arunci o masina din 2014, pentru maxim o segmentare la un motoras cu 3 cilindri.

#14
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 08.11.2023
In mod normal la o masina buna nici nu sesizezi ca a scazut uleiul de la un schimb la altul.
Daca ajungi sa torni ulei in ea cu litri intr-un an, e clar ca motorul are probleme.
Cum zice si cel de mai sus, nu te lua dupa cei ce spun de rabla la o masina de 10 ani care valoreaza chiar si cu acest defect de vreo 10 ori decat "reducerea" (fictiva) data de programul rabla. In cel mai rau caz te costa 20% din valoarea ei de piata sa o rezolvi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate