Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Problema router 4G Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.12.2023
Salut! Detin acel router ZTE MF283U de la Smart WiFi sau Nelimitat WiFi cum il numesc cei de la T.
In Brasov cand nu exista banda 8 si bagam un SIM in router imi statea in banda 3 (desi B1 avea acoperire mai buna) si ma puteam baza pe internetul lor, insa de cand au venit cu 5G (si implicit banda 8), routerul se conecteaza doar la B8 si vitezele sunt jalnice si nici nu este stabila conexiunea.
Intrebarea este, ce pot sa fac sa prefere la loc B3? Am incercat tot felul de tutoriale de pe internet de upgrade la soft sa pot selecta eu manual banda insa nu functioneaza, desi routerul are vizibilitate catre antena si semnal foarte bun in B3, nu vrea de nici un fel, nici dupa o groaza de restarturi.

Aveti vreo idee cum pot sa rezolv?


Mentionez ca si cu sim Digi este fix aceeasi situatie, desi exista B1/B7/B38, routerul ramane doar in B20, cat despre ceilalti 2 operatori, nu am semnal la internet incat sa ma pronunt :)

Edited by Egyptian, 24 March 2024 - 18:50.


#2
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,928
  • Înscris: 28.09.2017
Din punctul meu de vedere aș schimba routerul, cu unul care știe CA.

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Ar trebui sa poți seta manual atât rețeaua (3g,4g,5g care are) cât și banda.
La tplink mr100 asa e.

#4
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut, fun fact: din decembrie 2023, planurile tarifare Nelimitat Wifi 6 / 7 s-au modificat in Nelimitat Wifi 8 - 8 euro, cu 150 gb de trafic de date inclus si cu viteza SSD dupa consumarea traficului inclus iar bonus net nelimitat nu mai este compatibil cu noul plan tarifar si implicit s-a dezactivat.
Vezi sa nu se intample ca din aceasta cauza sa ai viteze jalnice (sa consumi cei 150 gb inclusi si dupa vitezele de UP si DOWNload sa scada pana la 256 Kbps). Toti clientii au fost notificati si migrati catre noua oferta.

https://mobile.telek...nelimitat-wifi/

#5
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.12.2023

 p243df, on 24 martie 2024 - 19:36, said:

Ar trebui sa poți seta manual atât rețeaua (3g,4g,5g care are) cât și banda.
La tplink mr100 asa e.

Reteaua pot, 3G sau 4G, dar banda nu am gasit nicaieri optiunea.

 crazyalex86, on 24 martie 2024 - 19:56, said:

Salut, fun fact: din decembrie 2023, planurile tarifare Nelimitat Wifi 6 / 7 s-au modificat in Nelimitat Wifi 8 - 8 euro, cu 150 gb de trafic de date inclus si cu viteza SSD dupa consumarea traficului inclus iar bonus net nelimitat nu mai este compatibil cu noul plan tarifar si implicit s-a dezactivat.
Vezi sa nu se intample ca din aceasta cauza sa ai viteze jalnice (sa consumi cei 150 gb inclusi si dupa vitezele de UP si DOWNload sa scada pana la 256 Kbps). Toti clientii au fost notificati si migrati catre noua oferta.

https://mobile.telek...nelimitat-wifi/

Nu mai am abonamentul, am o cartela pe care o reincarc ocazional, detin doar routerul, am mai dat 100 lei in plus la factura si nu l-am mai returnat cand am reziliat contractul, si de atunci il folosesc cand internetul fix mai imi face probleme.

 A-ONE, on 24 martie 2024 - 19:06, said:

Din punctul meu de vedere aș schimba routerul, cu unul care știe CA.

Ma gandeam ca poate rezolv cu asta, mergea bine reteaua pe B3 pentru ce aveam eu nevoie, CA nu era inca nevoie, plus ca pe asta il am de ceva, nu l-as schimba acum :))

#6
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Poti incerca sa achizitionezi un Nelimitat 5 la 3 euro si sa il pui in router. Eu am un Nelimitat 3 si il mai folosesc in router si functioneaza ok.

https://mobile.telek...=newAcquisition

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu am stat sa verific cu benzile de lucru insa cu un sim digi pe un Iphone 8 care nu stie 5G merge execrabil internetul mobil, acelasi sim intr-un telefon mai nou care stie 5G merge brici. Am senzatia ca unde s-a migrat catre 5G, 4G-ul merge execrabil.

#8
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Ai impresia.Telefonul nou,pe lângă 5G,mai stie si alte tipuri de agregari 4G fata de anticul iPhone 8.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate