Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Viza China-stampile Turcia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Ati auzit de treaba asta?
Daca aplici ptr viza de China si ai stampile de Turcia pe pasaport sa fie o problema? Am inteles ca se apuca si iti verifica activitatea in Turcia cu ambasadele etc ceea ce poate dura luni de zile.
Motivul ar fi un conflict China-Turcia pe tema uighurilor, o minoritate turca din China .

https://www.reddit.c...türkiye_stamp/

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pana cand te vei decide sa vizitezi China, treaba asta, daca-i adevarata, se va fi aranjat demult.
Apropo, restul de calatorii palnificate le-ai rezolvat deja?Posted image

#3
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu stiu daca "se va fi aranjat", am in calcul China ptr 2025.
Da, am rezolvat cu viza de Africa de Sud pana la urma, dar sa ne pastram totusi on topic as zice.

Edited by danigoleman, 24 March 2024 - 18:52.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
pai on topic: ai citit chestia catre care ne-ai dat link?
uite un citat de acolo:

Quote

I would like to know if it is a problem to have a Turkish stamp in the passport ........Edit: It wasn't a problem


#5
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Da, eu am citit .
Tu ai citit...tot?

Quote

our concern is valid, for people with a visit to Turkey in the past 5 years , the passport will be handed over to a special section in the embassy where you apply from where they verify your activity in Turkey through their embassies. Three of my friend’s passport took almost a month to process at the chinese embassy as compared to the normal processing time of about a week. In one case my friend had to withdraw his application because there wasn’t any response from the embassy. I heard it’s got to do with Turkish government having provided asylum to Uyghur people which the chinese government apparently doesn’t like.

Quote

Going thru that rn… Had one turkish stamp and they told me to come back in a month. Did all your friends visas get back in a month?

Apoi

Quote

Had same experience. Have you received yours back yet?

nope.. withdrew after 2 month wait

Si:

Quote

I dropped my application/ passport off at San Francisco on June 19, paid for expedited and was told to come back in two days.... When I returned on the 21, was coldly told to come back in a month, or email for updates, I've emailed numerous times, only to be told "After confirming with the consul, your application is still process, please wait for update, thank you." each time.. My trip was meant to be on August 8. Still no updates.

Plus:

Quote

’ve heard from Germans who were stuck in the process for months. Then they withdraw and apply with their second passport and they get through without a hassle, just because there is no Turkish stamp in that passport. I think Germany is one of the only countries where you can get a second passport, easy for stuff like this.

Si am gasit si alte topicuri similare. Pare a fi o problema la consulatul Chinei din San Francisco, cazuri recente, de 2 luni.
Nu stiu la Bucuresti...tinand cont ca fiind la 2 pasi de Turcia se calatoreste destul de frecvent, probabil sunt care au aplicat au avut stampile de Turcia , nu cred ca ar fi ceva rar, deci ar trebui sa existe cazuri.
Am intrebat si la centrul de vize ptr China, sa vad daca raspund. Desi pare mai mult o chestie neoficiala despre care nu dau detalii, le afli doar dupa ce depui.

Edited by danigoleman, 24 March 2024 - 19:10.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de consulat. In general se uita urat, vezi pe caravanistan forum ca acolo e activitate mai aprinsa in domeniu. Poti citi raporturi de la un consulat anume despre vizele pentru China.

ps. problemele astea sunt de mult, din 2016 cand plecasem eu hai hui :lol:

Edited by Lex404, 24 March 2024 - 19:56.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tu roman cu vacante all-in in turcia! oky. Vrei china. Oky. care-i treaba cu uigurii la nivelul tau de turist?    Ai trasaturi morfologice in comun? Strange banet si dute! cu viza,nu ca mexicanii,aia te pun la munca ceva ani(multi)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu chiar asa functioneaza lucrurile, mai ales la chinezi.

Chinezii is foarte stricti in o gramada de lucruri

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Îți faci pașaport nou.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
In Israel mi-au dat un timbru ca viza. Nu au trecut nimic in pasaport ca sa-l pot folosi si in tarile arabe. Ai dreptul sa ceri inlocuirea pasaportului.

Edited by Leo2006, 24 March 2024 - 22:07.


#11
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postdorin_2k, on 24 martie 2024 - 21:56, said:

Îți faci pașaport nou.

Da, asa am zis si eu.
Se pare ca politica e urmatoarea: daca ai stat mai mult de 30 de zile intr-un an in Turcia, aplicatia e trimisa si procesata direct China de aceea dureaza 1-2 luni.

Edited by danigoleman, 24 March 2024 - 22:15.


#12
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Cum stiu ei cat ai stat in Turcia? Eu acum o luna la escala in Istanbul am primit doar stampila de intrare, aia de iesire nu s-a mai pus, desi a fost in aceasi zi. Dupa chinezi eu inca sunt in Turcia?

#13
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 MiG29, on 25 martie 2024 - 11:42, said:

Cum stiu ei cat ai stat in Turcia? Eu acum o luna la escala in Istanbul am primit doar stampila de intrare, aia de iesire nu s-a mai pus, desi a fost in aceasi zi. Dupa chinezi eu inca sunt in Turcia?
Dupa stampile. Da, chiar scria cineva ieri pe un grup de FB, daca nu ai ambile stampile nu accepta pasaportul deloc, trebuie schimbat.
Dar de ce nu ti-a pus si la iesire? Nu s-a mai facut control/ ai stat doar in zona de tranzit?

Edited by danigoleman, 25 March 2024 - 11:52.


#14
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am iesit din aeroport, am fost in Istanbul. Habar n-am, atat la mine cat si la sotie tanti de la boder police a pus fizic o stampila ca am vazut-o cand facea asta dar nu in pasaport, o fi pus undeva pe langa.

#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am vreo 15 vize de China, ultimele doua luate in ultimele 6 luni. M-am intors din Guangzhou acu 2 saptamani.
In acelasi pasaport am si vreo 10 vize de Turcia. Intr-adevar, la centrul de vize se uita minutios prin pasaport dupa vize, noteaza chestii, eu am multe vize prin pasaport. N-a fost nicio problema niciodata cu viza. Viza tip M, cu treaba.

#16
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Mie imi trebuie L, o fi avand importanta.
In orice caz, se pare ca si legislatia romaneasca permite pasapoate multiple,

Ordinul 1286/2006

Quote

În temeiul art. 16 alin. (1) din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cu modificările şi completările ulterioare, şi al art. 9 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 63/2003 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Administraţiei şi Internelor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 604/2003, cu modificările şi completările ulterioare,
ministrul administraţiei şi internelor emite următorul ordin:
Articolul 1
Cetăţenii români pot deţine simultan două sau mai multe paşapoarte simple cu valabilitate mai mare de un an numai în următoarele cazuri:
a) când titularul declară că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă sau conflict diplomatic. Numărul paşapoartelor simple deţinute în acest caz nu poate fi mai mare decât numărul statelor de destinaţie aflate în situaţia respectivă;
b) când titularul deţine paşapoarte simple care conţin vize valabile, iar ca urmare a epuizării filelor destinate aplicării acestora călătoria în alte state decât cele care au emis vizele nu mai este posibilă. În acest caz, titularul poate deţine un singur paşaport simplu suplimentar faţă de cele aflate în situaţia respectivă;
c) când titularul a depus paşaportul simplu pentru obţinerea unor vize şi trebuie să călătorească de urgenţă în străinătate, făcând dovada acestor situaţii. În acest caz, titularul poate deţine suplimentar un singur paşaport simplu.
Articolul 2
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
p. Ministrul administraţiei
şi internelor,
Anghel Andreescu,
secretar de stat
Bucureşti, 4 mai 2006.

Din ce am mai inteles, daca iti faci doua, nu le poti  detine simultan, unul trebuie sa il lasi la serviciul pasapoarte in timp ce il folosesti pe celalalt.

Edited by danigoleman, 27 March 2024 - 21:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate