Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Facturi enorme electrica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Unactorgrabit95

Unactorgrabit95

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2022
Bună ziua. Unde pot face plangere, reclamații la electrica sau dacă știți pașii pentru ai da în judecata, aștept răspuns. Am găsit un avocat, cei drept îmi ia 2500 Lei pentru o prima faza, dar mi se pare aberant pentru o casa de vacanta, index dat lunar, în ultimele 6 luni s-au consumat doar 5 KW, iar ei îmi facturează 1600 Lei pe 3 luni. Iar anul trecut, când nu dădeam regular indexul 1000 Lei pe 2 luni. Este inadmisibil. Am dat mailuri și pe [email protected] și pe electrica@infofurnizare și încă niciun răspuns. Am reclamat online pe site, la telefon nu răspund. Cum sa procedez, știți alte mailuri, site-uri?

#2
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Trimite scrisoare prin Poșta Română cu confirmare de primire.  
Păstrezi recipisa și nu achiți nimic.  

Îi informaze că ți-au trimis factură eronată și că nu pot fi contactați.  
Le comunici că le-ai adus la cunoștință eroarea și că aștepți să îți fie trimise facturile corectate pentru a le achita de îndată.

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Vezi dacă pe factură scrie că e estimare sau index citit.
Dacă scrie estimare sună la ei la call center(număr de telefon în factură, 0244 406 006 ) și cere-le să-ți reemită factura corect.
Sau folosește formularul de plângeri de la ei de pe site: https://www.electric...trare-plangeri/
Să-i dai în judecată nu are rost. Dacă nu se rezolvă amiabil, cu o reclamație la ANPC se rezolvă GARANTAT.

Dacă e index citit, ori a fost citit greșit(trebuie să verifici) ori e contorul bulit.

View PostUnactorgrabit95, on 24 martie 2024 - 14:38, said:

la telefon nu răspund
Sună, Luni în timpul programului de lucru.

Quote

Program zilnic, între orele 08:00-20:00, de luni până vineri

Edited by Valy_User, 24 March 2024 - 15:57.


#4
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Bună ziua,

Sunt cutare..  datele de indentificare ... POD   etc.

Vă aduc la cunoștnță că mi-ați trimis facturi eronate,  cu consum mult peste ceea ce este real.
Atașez datele de citire contor cu seria,   bla bla.

Vă informez că aștept să refaceți facturile astfel încât acestea să fie în acord cu consumul real.

Trăiască lupta pentru pace,
Cu considerație,
Zgâbeață Vasile.

Scopul acestei comunicări cu dovadă  este ca la un eventual proces să ai dovada că i-ai anunțat și că ai dat dovadă de bună credință în raportul dintre furnizor și beneficiar.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pune convenție de consum cu 0 kWh in fiecare luna.
Cred că ai o astfel de opțiune in contul online.

Sau...schimba furnizorul. Că acum cred că 0,68 lei/kWh la toți.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Baiatul a avut o factura de vreo 3000lei, vinovat am fost eu, ma rog in colaborare cu OD, la ex Enel.
OD a inlocuit contorul, nimeni nu locuieste in apartament, OD n-a anuntat ca e contor cu index 0 asa ca am dat vechiul index...
A facut baiatul reclamatie, a aratat motivul si i-au cerut foto cu indexul si contorul nou.
S-a rezolvat cred ca in maxim 2 saptamini.
Reclamatia a facut-o direct pe site ENEL, ma rog, acuma PPC, vine raspuns cu numar de inreistrare si termen de rezolvare.
Daca nu transmiti la timp contorul sau OD nu trimite indexul la contoarele cu citire remote, da, vin niste estimari de te iei cu miinile de cap insa inainte de asta iti trimit tabelul cu estimarile pe care le poti contesta si le trimiti valorile propuse de tine.
La mine erau cam de 3 ori mai mari estimarile lor decit consumul meu pe luna.
Se rezolva fara nici o problema asta.

Edited by Ion_Bumbu, 24 March 2024 - 16:12.


#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 24 martie 2024 - 16:09, a scris:

Furnizorii au fost șmecheri, au umflat estimările lunile astea: https://forum.softpe...trica-estimata/

Edited by Valy_User, 24 March 2024 - 16:10.


#8
Unactorgrabit95

Unactorgrabit95

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2022

 antic, on 24 martie 2024 - 16:02, said:

Bună ziua,

Sunt cutare..  datele de indentificare ... POD   etc.

Vă aduc la cunoștnță că mi-ați trimis facturi eronate,  cu consum mult peste ceea ce este real.
Atașez datele de citire contor cu seria,   bla bla.

Vă informez că aștept să refaceți facturile astfel încât acestea să fie în acord cu consumul real.

Trăiască lupta pentru pace,
Cu considerație,
Zgâbeață Vasile.

Scopul acestei comunicări cu dovadă  este ca la un eventual proces să ai dovada că i-ai anunțat și că ai dat dovadă de bună credință în raportul dintre furnizor și beneficiar.

Am trimis cred ca 5 mailuri, la adrese diferite. Luni sper ca vor răspunde la telefon

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,344
  • Înscris: 31.08.2006

Vizualizare mesajantic, pe 24 martie 2024 - 16:02, a scris:


Cu considerație,
Zgâbeață Vasile.



                                Zgăbeață Iftode mai bine. E din clasici.Posted image .

                                @Initiator, incearca si la call center-ul lor, asa cum ti s-a sugerat.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Stiu ca umfla rau de tot valorile pe care le trimit in aplicatie si am ajuns sa le trimit consum zero. Ei au grija sa-mi bage 120Kw in plus pe ultimele 5 zile din luna si suntem kit.
Initiator, trimite consum zero in fiecare luna si daca e cazul chiar cu minus. Luna asta trimiti consumul cu -1600 lei echivalent in KW. Economisesti banii pe avocati. Dai contorul din 2022. E doar un soft in spatele emiterii facturilor.
Si asa banii nu-i mai vezi decat daca reziliezi contractul.

Edited by Leo2006, 24 March 2024 - 16:33.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am pus convenție de consum zero într-un loc și în altul 19 kWh lunar.
Astfel că furnizorul nu poate să emită facturi estimate aiurea.
Însă trimit lunar din aplicație indexul astfel încât îs ok facturile.
Am mai găsit o metodă sa le mai scad totuși
Cum la mine OD citește din 3 in 3 luni contorul, dau index cu consum sub 100 kWh in primele 2 luni sa am prețul de 0,68 lei/kWh iar în luna a treia când e citit de OD plătesc la 0,80 lei/kWh.
Consumul lunar e aproximativ 120 kWh. Astfel că în luna a treia nu trec de 300 kWh deci mă incadrez la 0,80 lei/kWh.



App nu permite să trimiți consum cu minus.
Trebuie index cel puțin egal cu luna precedentă.
Așa e la eon gaz și curent.
La alti furnizori permite și consum cu minus.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajUnactorgrabit95, pe 24 martie 2024 - 14:38, a scris:

Bună ziua. Unde pot face plangere, reclamații la electrica sau dacă știți pașii pentru ai da în judecata, aștept răspuns. Am găsit un avocat, cei drept îmi ia 2500 Lei pentru o prima faza, dar mi se pare aberant pentru o casa de vacanta, index dat lunar, în ultimele 6 luni s-au consumat doar 5 KW, iar ei îmi facturează 1600 Lei pe 3 luni. Iar anul trecut, când nu dădeam regular indexul 1000 Lei pe 2 luni. Este inadmisibil. Am dat mailuri și pe [email protected] și pe electrica@infofurnizare și încă niciun răspuns. Am reclamat online pe site, la telefon nu răspund. Cum sa procedez, știți alte mailuri, site-uri?

In primul rand consulti, din contul online, conventia de consum incheiata intre tine si ei, conventie pe care ti-au trimis-o dar cu siguranta nu te-ai obosit sa o citesti. Valorile din aceasta conventie ti le modifici cum doresti. Potrivit acestei conventii ti se vor factura consumurile estimate, nu cele trimise prin autocitire.

Deschizi o reclamatie pe site-ul Electrica, din cont, unde expui exact problema ta.Va trebui sa ai rabdare mai mult de 30 de minute, ca vine si raspunsul.

Indiferent de raspuns sau ce vei face mai departe, factura trebuie platita. Poti alege sa nu o platesti, conform sfaturilor "expertilor". In acest caz, cand iti expira termenul de plata vei primi prima avertizare, care se lasa cu penalitati. Conform acelorasi "experti" daca vei continua sa nu platesti vei primi cat de curand a doua si ultima avertizare, care consta din taierea luminii, adica debransarea. Rebransarea are si ea costul ei, fireste.

Daca consideri ca te dau banii afara din casa, continua pe linia avocatului. In acest fel vei avea doua gauri de umplut, Electrica si contul avocatului, cu diferenta ca banii pe avocat sunt definitiv pierduti. De la Electrica nu.

ps.
Exista si regularizare, sa stii, .

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 24 martie 2024 - 16:40, a scris:

Cum la mine OD citește din 3 in 3 luni contorul, dau index cu consum sub 100 kWh in primele 2 luni sa am prețul de 0,68 lei/kWh iar în luna a treia când e citit de OD plătesc la 0,80 lei/kWh.
Consumul lunar e aproximativ 120 kWh. Astfel că în luna a treia nu trec de 300 kWh deci mă incadrez la 0,80 lei/kWh.

E faina gaselnita, insa tre' avut grija ca la Electrica nu-i chiar asa. Daca depasesti 255 kw, platesti 1 leu/kw, iar daca depasesti 300kw platesti totul cu 1,3 kw.

ps.
Nici la Electrica nu merge cu consumul in minus.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View PostValy_User, on 24 martie 2024 - 15:57, said:

Vezi dacă pe factură scrie că e estimare sau index citit.

corect!!! a patit-o fi-miu. a sunat la ei, l-au invatat sa faca o plata partiala cam cit stie ca consuma in medie, dupa care luna urmatoare a bagat indexul in aplicatie si i-a venit factura cu minus ...

acum depinde de care-i situatia la tine.

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

 Leo2006, on 24 martie 2024 - 16:23, said:


Initiator, trimite consum zero in fiecare luna si daca e cazul chiar cu minus. Luna asta trimiti consumul cu -1600 lei echivalent in KW. Economisesti banii pe avocati. Dai contorul din 2022. E doar un soft in spatele emiterii facturilor.

O fi doar un soft, dar nu permite să trimiți un index mai mic decât ultimul înregistrat în sistem, că nu-s cretini. Cel mult poți trimite același index lună de lună și să-ți factureze 0 pentru câteva luni. Chiar și așa, nu faci vreo afacere, după un timp mai citesc și ei contorul și te regulează (regularizează) :D

Edited by caiuscorneliu, 24 March 2024 - 17:10.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cel mai rentabil e sa ai 99 kWh lunar. Sa te incadrezi in transa 0-100 kWh cu 0,68 lei.
Că dacă pui 0 zero în fiecare luna, când citește OD periodic contorul o sa ai in luna aceea toți kW la prețul cel mare.
Și nu e bun.


#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postantic, on 24 martie 2024 - 16:02, said:

Bună ziua,

Sunt cutare..  datele de indentificare ... POD   etc.

Trăiască lupta pentru pace,
Cu considerație,
Zgâbeață Vasile.


Sa nu uita sa puna poza cu patroanele si cu firida de pe vremea lui Dej, electrician el insusi !!!!

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Initiator folosesteti contul si aplicatia nu trimite mailuri aiurea

#18
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 24 martie 2024 - 17:24, a scris:

Cel mai rentabil e sa ai 99 kWh lunar. Sa te incadrezi in transa 0-100 kWh cu 0,68 lei.
Că dacă pui 0 zero în fiecare luna, când citește OD periodic contorul o sa ai in luna aceea toți kW la prețul cel mare.
Și nu e bun.
NU mai bine te muti la HIDRO si consumi cat vrei ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate