Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Intrebari legate despre jocul de sah

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Desi am jucat foarte multe mecuri de sah in liceu,pt. ca mi-a placut foarte mult acest joc al mintii,am totusi cateva intrebari la care inca nu pot sa-mi raspund.

1.De ce albele sint primele care muta si nu negrele?De ce este aceasta regula acceptata?De ce negrele nu pot muta ele primele?Adica un joc sa mute albele si celalalt joc sa mute negrele.
2.Faptul ca albul face prima mutare pe tabla de sah,poate constitui un avantaj sau dezavantaj?Eu personal mereu am preferat negrele,nu ma intrebati de ce.
3.Mereu m-am intrebat de-a lungul timpului care piesa e mai importanta pe tabla de sah: calul sau nebunul ??Strict dintre acestea 2.
Eu personal  as da oricand un nebun in schimbul unui cal, deoarce il consider mai important decat nebunul prin simplu fapt ca e singura piesa de pe tabla care are miscarea unicata in forma de L.De acea pretuiesc calulPosted Image
4.Am urmarit cateva meciuri pe youtube intre Magnus Carlsen si Hikaru Nakamura,si nu inteleg cum naiba  intre cei 2 iese MEREU dar MEREU Draw (Remiza ).As vrea sa vad un meci in care unul dintre cei 2 castiga.Zici ca sint vorbiti intre ei....

5.Si ultima intrebare.De ce mai la toate campionatele de sah se joaca contra timp?Fiecare jucator are pe timer standard 10 minute.Aici chiar  nu mai inteleg nimic.Sahul prin definitie este un joc al mintii nu este RUSH GAME corect ?
Am vazut atatea jocuri televizate cu acest timer,in care au fost multi fortati de acest lucru,jucatori buni care s-au grabit si au dat gres,pt faptul ca li s-a scurs timpul.Fortat de acel timer poti da gres inevitabil.Adica inteleg faptul ca nu trebuie sa fii nici la extrema cealalta sa fii precum babalacii din parcuri care se scarpina 1 ora pana muta o piesa,dar nici sa fie pe repede inainte.
Sahul prin defintie ramane un joc al gandirii,mi se pare o porcarie sa pui acel timer,care din pct. meu de vedere nu este OK. 10 minute e putin.Macar sa-l urce la 20-25 minute pt fiecare jucator.
Personal as vrea sa vad un meci de sah fara timer intre Garry Kasparov si alti oponenti de teapa lui ,fara sa fie presati de timp.De abia acolo s-ar vedea skilul cu adevarat al fiecarui jucator de sah.Si daca ar dura 2-3 ore o partida as urmari cu drag.

Va rog mult sa raspundeti doar cei care aveti treaba cu acest joc si cu acest topic.
multumiri,

Attached Files



#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
1. asa e conventia
2. da
3. jucatorul
4. pai sunt amundoi "Mari Maestri"
5. de marketing, si nu e asa la toate

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Ai aici  raspunsul la intrebarile tale.
Nebunul e mai valoros cu cat are mai mult spatiu de deplasare.
Gasesti pe wikipedia explicatia. Sunt probleme cu lipirea link-ului.
https://ro.wikipedia...iki/Nebun_(șah)

Edited by Leo2006, 24 March 2024 - 14:15.


#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 15.10.2020
1. Rasism, probabil.
2. Albul are avantaj fiindcă mută primul. Stockfish dă avantaj de 0,2, deci nu cine știe ce.
3. Calul și nebunul au aceeași valoare, eu aș zice că nebunul e puțin mai valoros, dar depinde de tipul de poziție: închisă sau deschisă. În pozițe închisă, calul e mai bun.
4. Majoritatea jocurilor de șah de la nivel înalt se termină în remiză, fiindcă se bazează mult pe memorie, nu prea se joacă mutări noi.
5. Durata standard e de 90 minute pentru primele 40 mutări, 30 minute pentru restul mutărilor, plus 30 secunde adăugate la fiecare mutare.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
6. https://www.chess.co.../garry-kasparov

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
Buna asta cu "de teapa lui Kasparov", chiar foarte buna.
Cauta mai bine, au si meciuri terminate cu victorie.

#7
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006

View Post-SunRise-, on 24 martie 2024 - 13:50, said:

Eu personal mereu am preferat negrele,nu ma intrebati de ce.
3.Mereu m-am intrebat de-a lungul timpului care piesa e mai importanta pe tabla de sah: calul sau nebunul ??Strict dintre acestea 2.
Eu personal  as da oricand un nebun in schimbul unui cal, deoarce il consider mai important decat nebunul prin simplu fapt ca e singura piesa de pe tabla care are miscarea unicata in forma de L.De acea pretuiesc calulPosted Image

Tot negrele le prefer si eu, iar calul este mult mai interesant, chiar si vizual, mai ales daca ai piesele sculptate, calul este plin de detalii fata de nebun Posted Image


Attached File  piesesah.jpg   159.57K   18 downloads

#8
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021
1. nu stiu cat de relevant e de ce muta albul primul. a fost o discutie rasiala pe tema alb/negru cu algoritmii youtube in perioada 'black lives matter' de nu puteau folosii termenii astia cei care faceau clipuri despre sah. mai bine sa facem skip aici
2. cand muti primul , se numeste ca ai tempo. adica esti cu un pas inainte in fata adversarului. e important acest lucru cand strategia ta e de atac. caz in care negrul ia o pozitie defensiva.
3. ca valoare de puncte calul si negrul au 3 puncte fiecare. fiecare dintre cele doua piese functioneaza mai bine in anumite stagii ale jocului. din cele stiute de mine, calul e mai util in end games. nebunii functioneaza mai util ca pereche si impreuna pot forma atat un atac cat si o defensiva in middle game
4. fac mereu remiza pt ca strategia lor e de a face puncte in turneu, si deci nu de a pierde puncte. e mai fezabil sa faci 0.5 puncte pt fiecare 10 meciuri, decat sa depui multa energie in a castiga, ca apoi sa pierzi.
5. campionatele cu 5 min, 3min, 1 min sunt cele sponsorizate in special de chess .com . afara de acest tip de campionat(e), majoritatea se joaca cu timp de ''rapid''. cele clasice (timp mare) se joaca in campionatul final al turneelor.

eu personal nu am preferinta alb/negru. am strategie de atac si contraatac pt amandoua si castig cu amandoua. :D

Edited by jumperishere, 24 March 2024 - 15:38.


#9
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Asta e conventia, teoria deschiderilor e bazata pe faptul ca albul muta primul.
Acesta ar fi avantajul, poate nu atat mutarea in sine ci sansa de a duce partida int-o deschidere mai cunoscuta de conducatorul albelor.
Perechea de nebuni e considerata a fi un mic avantaj, dar pozitia in sine conteaza.
In opinia mea e bine sa ramai pe tabla cu un nebun si un cal, pot coopera bine.
Ai optiunea sa cauti doar meciurile incheiate cu victorii in bazele de date.
Sau vezi statisticile, majoritatea jucatorilor au procentaj mai bun cu albele, inclusiv Kasparov.
Cat despre timp, iarasi e o conventie, accepti sau nu.
Eu joc contra computerului, nu se supara niciodata, eu da.

#10
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 15.10.2020

View Postjumperishere, on 24 martie 2024 - 15:34, said:

calul e mai util in end games
La sfârșitul jocului, calul e destul de slab fiindcă se mișcă greu și îl controlezi ușor cu nebunul.

#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 15.10.2020
Eu nu am înțeles vreodată de ce există campionate de șah pentru femei. Deci, există campionate de șah pentru toată lumea și campionate de șah pentru femei, nu glumesc.

#12
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
uite ce fac femeile.Ne dau sah-mat in  mai putin de 1 minut.SI uite de ce imi place calul Posted Image

https://www.youtube....rts/-SGMZEftNf0

Ce Kasparov sau Magnus ,uite aici jucatoare de sah perversa.Nici la greii sahului nu vezi asa ceva Posted Image

Edited by -SunRise-, 24 March 2024 - 18:13.


#13
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023

View PostDY2, on 24 martie 2024 - 15:27, said:

Tot negrele le prefer si eu, iar calul este mult mai interesant, chiar si vizual, mai ales daca ai piesele sculptate, calul este plin de detalii fata de nebun Posted Image


Attachment piesesah.jpg

Corect.Calul e cea mai frumoasa piesa de pe tabla de sah.Si calul pe negru are contrastul mult mai frumos dect cel pe alb.Posted Image

#14
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Femeia asta e diabolica.O iubesc de-a dreptul Posted Image

https://www.youtube....rts/C1UI39ErlEY

#15
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021
si arata si binePosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate