Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cateva zile placute cu tren de la Craiova.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 30.11.2021
Ma gandeam sa ma duc nitel sa ma plimb prin tara, la vara sau la Iarna, obligatoriu sa fie disponibil transportul cu trenul.
Craiova -

Mai am ceva vouchere de vacanta care exopria si trebuie sa fac o rezervare.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai și carnet de elev mergi gratis cu trenul. ;)

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,668
  • Înscris: 21.03.2020
Mai faci si cate un picnic de juma de zi pe camp, eventual te caci pe tine de frig sau lesini de cald (functie de anotimp)... mai te joci de-a pompierul. E misto :)

Turism de aventura!

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Poti merge la Mocanita - Viseul de sus, pe litoral vara - se poate ajunge pana intr-o parte din statiuni cu trenul, sunt si trenuri directe din Craiova. Mai poti vizita orase gen Timisoara, Cluj, Oradea, Iasi. Sau poti merge la vreun eveniment sau bai. E prea general fara sa zici si ce ai vrea sa vizitezi ori niste obiective, preferinte.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 30.11.2021
La Sinaia/Busteni/Azuga/Predeal am fost cu trenul.
Am zis sa precizez ca am uitat sa trec.

Ma intereseaza ceva prin apropriere sau ceva destul de frumos cat sa merite calatoria.

Nu vreau sa intru in discutia legata de tren, mi-a parut ok, un rucsacel mic cu cateva haine.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,668
  • Înscris: 21.03.2020
Multa apa si mancare, ca pentru apocalipsa sa fii pregatit...

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 10:58, said:

La Sinaia/Busteni/Azuga/Predeal am fost cu trenul.
Am zis sa precizez ca am uitat sa trec.

Ma intereseaza ceva prin apropriere sau ceva destul de frumos cat sa merite calatoria.

Nu vreau sa intru in discutia legata de tren, mi-a parut ok, un rucsacel mic cu cateva haine.
prin apropiere poti vizita Strehaia sau Filiasi, ai trenuri dese din Craiova! Sau Bals si Piatra Olt!

#8
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Vad ca se face spam la greu pe forumul asta. A degenerat si Softpedia.
Din Craiova poti sa pleci spre Severin. Ai ce vedea acolo. In continuare, Baile Herculane, apoi Arad, Timisoara. Cateva zile nu-ti vor ajunge.
Eu de la Severin am vrut sa dau o fuga la morile de apa de la Toplet. Dar era vreme ploioasa si cum nici nu stiam exact unde sunt, nu am riscat. Am renuntat.
Din Craiova ai tren direct Arad care trece prin toate, mai putin Timisoara. Poti sa iei un bilet si faci intrerupere. Se poate pana la 5 zile intr-un loc.
Sau poti face Tg. Jiu, Deva, Hunedoara (ai maxi taxi din deva foarte des), Alba Iulia. La fel, iti va umple vacanta.

P. S. Pentru un anume urmaritor: Te-ai convins acum ca sunt eu? Nu mai fa capturi.

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 10:58, said:

La Sinaia/Busteni/Azuga/Predeal am fost cu trenul.
Am zis sa precizez ca am uitat sa trec.

Ma intereseaza ceva prin apropriere sau ceva destul de frumos cat sa merite calatoria.

Nu vreau sa intru in discutia legata de tren, mi-a parut ok, un rucsacel mic cu cateva haine.
Prin apropiere - Valea Jiului cu Parangul si Retezatul - ok iarna daca vrei la ski, vara la drumetii.

Bulgaria - Vidin - daca vrei sa faci o excursie in strainatate.

#10
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Îți cumperi un bilet de călătorie CFR în circuit (sper că mai există) cl.I și te duci peste tot în țară. Când eram tânăr așa procedam, îmi luam prietena (actuala soție) și mergeam F. - Constanța - Suceava - Cluj Napoca - Oradea - Arad - Timișoara - F.,  2002 km (de ex.).
Acum trenurile merg mult mai prost, dar cred că merită, chiar rute mai scurte, faci câteva întreruperi, erau minim trei obligatorii și să nu "dublezi" traseul mai mult de o treime din parcurs nu știu care sunt condițiile acum.

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 30.11.2021

View Post98521457, on 24 martie 2024 - 11:24, said:

Vad ca se face spam la greu pe forumul asta. A degenerat si Softpedia.
Din Craiova poti sa pleci spre Severin. Ai ce vedea acolo. In continuare, Baile Herculane, apoi Arad, Timisoara. Cateva zile nu-ti vor ajunge.
Eu de la Severin am vrut sa dau o fuga la morile de apa de la Toplet. Dar era vreme ploioasa si cum nici nu stiam exact unde sunt, nu am riscat. Am renuntat.
Din Craiova ai tren direct Arad care trece prin toate, mai putin Timisoara. Poti sa iei un bilet si faci intrerupere. Se poate pana la 5 zile intr-un loc.
Sau poti face Tg. Jiu, Deva, Hunedoara (ai maxi taxi din deva foarte des), Alba Iulia. La fel, iti va umple vacanta.

P. S. Pentru un anume urmaritor: Te-ai convins acum ca sunt eu? Nu mai fa capturi.
Pot ajunge cu trenul la Baile Herculane? Sa googlesc.

Trebuie sa ai rabdare si sa intelegi ca romani asociaza trenul cu ce era prin 90. Am fost cu trenul si a fost ok. Eu sunt de la Craiova, si cand vreau sa ajung la Sinaia tot trebuie sa trec prin Bucuresti(gara de nord) sa astept trenul de legatura.

O sa caut pe google si youtube.

View PostLunaCrystal, on 24 martie 2024 - 11:29, said:

Prin apropiere - Valea Jiului cu Parangul si Retezatul - ok iarna daca vrei la ski, vara la drumetii.

Bulgaria - Vidin - daca vrei sa faci o excursie in strainatate.
O sa caut Valea Jiului ca am pe cineva care prin 2000 a fost pe acolo la un hotel fain pe undeva printr-o padure.

Nu m-am gandit ca pot trece vama dar am vouchere de vacanta valabile Ro.
Poate sa stau undeva langa vama sa trec vama.

View PostSidorin, on 24 martie 2024 - 11:39, said:

Îți cumperi un bilet de călătorie CFR în circuit (sper că mai există) cl.I și te duci peste tot în țară. Când eram tânăr așa procedam, îmi luam prietena (actuala soție) și mergeam F. - Constanța - Suceava - Cluj Napoca - Oradea - Arad - Timișoara - F.,  2002 km (de ex.).
Acum trenurile merg mult mai prost, dar cred că merită, chiar rute mai scurte, faci câteva întreruperi, erau minim trei obligatorii și să nu "dublezi" traseul mai mult de o treime din parcurs nu știu care sunt condițiile acum.
Mie imi place ca merg trenurile incet, comod, in comparatie cu autocarele/microbuzele de aleraga aia sa se incadreze.

La Oradea aveam un amic de pe forum, tot zicea ca au curatat orasul.

View PostLunaCrystal, on 24 martie 2024 - 10:54, said:

Poti merge la Mocanita - Viseul de sus, pe litoral vara - se poate ajunge pana intr-o parte din statiuni cu trenul, sunt si trenuri directe din Craiova. Mai poti vizita orase gen Timisoara, Cluj, Oradea, Iasi. Sau poti merge la vreun eveniment sau bai. E prea general fara sa zici si ce ai vrea sa vizitezi ori niste obiective, preferinte.
Tren sa fie ca si cand ma duc la Sinaia este oprire in Bucuresti.

Daca nu gasesc interesant, cateva zile la Caciulata ca este tren direct pana la Pausa, parca asa se numea gara de peste "balta" de Caciulata.
Am fost cu masina dar eram iesit la plimbare sa fac poze si am observat gara de peste Olt.

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostSidorin, on 24 martie 2024 - 11:39, said:

Îți cumperi un bilet de călătorie CFR în circuit (sper că mai există) cl.I și te duci peste tot în țară. Când eram tânăr așa procedam, îmi luam prietena (actuala soție) și mergeam F. - Constanța - Suceava - Cluj Napoca - Oradea - Arad - Timișoara - F.,  2002 km (de ex.).
Acum trenurile merg mult mai prost, dar cred că merită, chiar rute mai scurte, faci câteva întreruperi, erau minim trei obligatorii și să nu "dublezi" traseul mai mult de o treime din parcurs nu știu care sunt condițiile acum.
Nu mai exista bilet in circuit. Exista insa vreo 10% reducere de cumparare a biletelor cu anticipatie si card tren plus ce costa 160 de lei si iti da reducere 25% la toate calatoriile cu trenurile cfr calatori timp de un an.

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 11:51, said:

O sa caut Valea Jiului ca am pe cineva care prin 2000 a fost pe acolo la un hotel fain pe undeva printr-o padure.
Sunt mai multe de genul ala. E fain in orice anotimp la Cheile Butii - se poate ajunge cu microbuz din Petrosani, iar cam in 2 luni o sa avem autobuze cu regie de transport ca la Bucuresti. Pana in Petrosani ai multe trenuri din Craiova. Alte variante dar deocamdata doar cu taxi din Petrosani sunt in zona la cabanele Rusu (statie telecabina) sau mai izolate la Miija si Groapa Seaca ori mai aproape de oras si cu microbuze pana acolo + foarte modern, find nou construit Conacul Radacinilor. Cele indicate de mine accepta tichete de vancanta!

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 11:51, said:

Mie imi place ca merg trenurile incet, comod, in comparatie cu autocarele/microbuzele de aleraga aia sa se incadreze.
Si mie la fel, unde mai pui ca autocarele/microbuzele rareori circula cu locuri libere, nu prea poti schimba locul, nu ai toaleta, prize ai rar.

Edited by LunaCrystal, 24 March 2024 - 12:00.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 24 martie 2024 - 11:51, a scris:

Pot ajunge cu trenul la Baile Herculane? Sa googlesc.
Daca esti amator de drumetii du-te la Herculane.

#14
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Exista bilet de circuit in europa, se numeste interrail. Este super, cel mai naspa este pana ajungi in Budapesta, ca faci vreo zi intreaga :)

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 11:51, said:

...............................

Mie imi place ca merg trenurile incet, comod, in comparatie cu autocarele/microbuzele de aleraga aia sa se incadreze.

..............
Da, niste idioti! de ce sa se incadreze in program? si de ce sa le pese de timpul altora??? mai bine la CFR care pleaca cind se nimereste si ajunge cind soseste! ca banii vin oricum cacalu de la buget!

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Poți ajunge în destule zone mișto cu trenul, problema e cum te miști pe acolo.
S-a zis deja Herculane și Valea Jiului.
Și în zona Hațegului poți ajunge cu trenul, și sînt multe locuri de văzut pe acolo, dar trebuie să fie microbuze, sau să te plimbe gazda unde te cazezi. Sau să cumperi o vacanță în circuit cu autocarul. Trebe studiat.
Altă zona mișto e Cazanele Dunării. Mergi cu trenul la Orșova, traseul frumos pe la Porțile de Fier, apoi un microbuz pînă la Dubova, unde să te cazezi la o pensiune pe malul apei. Aici ai ce face 2 - 3 zile, drumeții pe munte, plimbare cu barca, plajă și baie la piscină (dacă are cazarea).
Sau mergi în orașe, cum ar fi Timișoara, Oradea, Alba Iulia.
Ar fi fost o idee mișto Oravița, de unde se pot vizita Cheile Nerei și se poate merge cu trenul la Anina, pe traseul celebru. Dar la Oravița nu se mai ajunge cu trenul dinspre restul țării.

#17
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 11:51, said:

Pot ajunge cu trenul la Baile Herculane? Sa googlesc.
La Oradea aveam un amic de pe forum, tot zicea ca au curatat orasul.
Da, poti ajunge cu trenul la Baile Herculane. Numai ca gara e departe de statiune. "Googleste" sa vezi cu ce ajungi de la gara in statiune.
In Oradea nu am mai fost din toamna. Era tot un santier. Dar la cat de repede lucreaza acolo s-ar putea sa fie mai bine acum. Vad ca au terminat sensul giratoriu (supra si subteran) de la Piata Gojdu. Acolo a fost mai problematic.  Atentie! Intre Cluj si Oradea nu mai circula trenurile si asa va fi cativa ani. Se reabiliteaza linia. 3 ore minim in autobuz, nu e prea placut. Eventual cu trenul dinspre Arad.
Trenurile au probleme cu intrzaierile in zona voastra. Si spre Deva de la Craiova. In rest in tara nu am avut intarzaieri mari, doar cateva minute unde erau. Am stat in Filiasi muuult. Cazuse tensiunea si numai circula nimic.
Apropo, cineva spunea de bilete in circuit. Nu mai exista. Ca as vrea si eu.

#18
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
Tusnad.
Ai ce face in statiune, gara e chiar in mijlocul ei, singurul impediment ar fi ursii aproape omniprezenti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate