Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Aspirator de Apa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Asimona1

Asimona1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2023
Salut, care e cel mai efectiv mod de a strange apa de pe jos in urma unei avarii? Exista aspiratoare speciale de apa? Cele care au functie de aspirat uscat / umed, de exemplu aspiratoarele de la Bosch? Functia de umed inseamna ca poate aspira si apa? E ok sa folosesc un aparat electric in functiune la stransul apei?
De asemenea caut un teu de lemp cu cap triunghiular pe care se infasoara o carpa -  din acela cum se folosea pe vremuri - imi trebuie ca sa infasor prosoape de hartie absorbante pe el cu care sa usuc podeaua - dar nu gasesc nicaieri, nici macar poza.
Ieri s-a produs o avarie la apa, a curs multa apa pe hol pe etaj, practic o mica inundatie si a mers tare greu stransul apei cu uneltele clasice ca sa zic asa, am incercat cu mopul dar lua doar cate un pic de apa apoi am sacrificat un prosop de plaja care acum nu mai poate fi folosit decat tot pentru stres pe jos si un lighean mare care trebuie dezinfectat temeinic. Apoi au venit de la curatenie si au strans cat de multa apa s-a putut cu matura si farasul dar tot a mai ramas apa.
N-as vrea sa ma mai ia prin surprindere un asemenea eveniment, pentru incendiu am stingatoare dar pentru strans apa in cantitate mare si rapid - nu prea am cu ce.

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
O idee:
În locul robinetului roșu pui o țeavă de câțiva cm în care să bagi un furtun de aspirator.
Prin capacul albastru aspiri aerul din bidon.
Aspiri normal dar din când în când verifici nivelul apei din bidon. Așa că iei un bidon transparent.

Attached Files



#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Snowflake generation Posted Image

O banala pompa de mana este mai mult suficienta pentru astfel de situatii (sa nu zic intamplari) ocazionale

Asa ceva
https://www.megadepo...er-gf-0011.html

Alta idee ar fi o banala pompa electrica pentru bidon apa doar ca bateria se termina repede daca o pui la munca
Asa ceva
https://www.emag.ro/...a/pd/DFK9Y6MBM/

Cat despre teurile alea "antice" ... bro' ... nici atunci nu existau in magazine
Pur si simplu, oamenii muncii le faceau artizanal sa-si usureze indatoririle patriotice Posted Image
Cateva sipci lemn + ceva cuie + un ciocan = love

Oricum, in ziua de azi exista mijloace moderne cum ar fi mopurile rotative

Asa ceva
https://www.emag.ro/...8/pd/DVBM4LBBM/

#4
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Dacă problema se rezolvă cu 2 prosoape de plajă, se cheamă că ai la îndemână tot ce îți trebuie. Doar nu te inunzi lunar, că nu e ciclu. Și te mai înnoiești și pui banii să circule, luând prosoape noi.

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View PostNaijax, on 23 martie 2024 - 15:50, said:

Snowflake generation Posted Image



https://pbs.twimg.co...3elWgAIV5jr.png

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Chiar dacă ai avea acel teu, nu ai reusi sa faci mare lucru cu prosoapele absorbante din hârtie, se dezintegrează rapid când sunt ude.
Soluția cea mai practica și eficienta este prosopul clasic, din bumbac. Cumpără-ți câteva prosoape noi și pe cele uzate păstrează-le pentru astfel de situații.
Când am avut o mica inundație provocata de mașina de spălat am folosit ce-am avut la îndemână, respectiv niște covorașe de baie cumpărate din ikea, au absorbit rapid apa.
Acestea sunt covorasele.
https://www.ikea.com...elanj-90422251/

#7
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Orice aparat de curatat carpete stringe apa de pe suprafete acoperite sau neacoperite de covoare.


https://hoover.com/p...arpet-cleaner-4

Am avut ocazia, si asa ceva umplea rezervorul de cam 5l in mai putin de 1 minut.

#8
Asimona1

Asimona1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2023
Mersi de sugestii dar chiar nu am timp sa dau la pompa cand e apa de 1 cm pe hol de 6 metri lungime, deci ma intereseaza un aspirator de apa precum spune si titlul.
Eu m-am apucat de strans apa ca sa nu imi intre in apartament dar problema nu s-a rezolvat nici cu mopul ca lua doar putina apa si nici cu prosopul ca trebuia sa il storc intr-una, am fost depasita de situatie pana cand au venit cei de la curatenie. Curgea apa din lifturi si din becuri ca si cum ar fi plouat cu galeata.
Apropo asta nu afecteaza structura de rezistenta a blocului? Cum se usuca apa care s-a infiltrat prin tavan si prin lifturi?



Attached File  419452939_873504511196665_5127508929556341337_n.jpg   75.59K   21 downloads



#9
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajAsimona1, pe 23 martie 2024 - 11:08, a scris:

N-as vrea sa ma mai ia prin surprindere un asemenea eveniment, pentru incendiu am stingatoare dar pentru strans apa in cantitate mare si rapid - nu prea am cu ce.

Făraș și lighean și în maxim 2 minute ai umplut 2 ligheane, adică 10 litri de apă.

Când ai inundație și ca să nu se ducă apa la vecini iei repede fărașul și pui repede apa în lighean.

Arunci repede apa din lighean și iar iei cu fărașul până rămâne cât să ștergi cu cârpa.

Când ai inundație NU umblii cu fire electrice prin apă și nu te ajută deloc nici TEUL de care spui că trebuie să storci cârpa și mai mult de 0.2 litri nu se îmbibă cârpa iar timpul până strângi toată apa deja ajunge 2 etaje mai jos.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Aspiratoare umed-uscate. De exemplu: https://www.leroymer...ervor-20-l/5594
Are în pachet și un kit pentru a aspira apa, trebuie să-l montezi conform instucțiunilor. El de fabrică vine asamblat cu sac.
Dar nu are capacitate foarte mare. Trebuie să strângi apa cu foraș, după, ce rămâne cureți cu aspiratorul.

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 17:33.


#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAsimona1, on 23 martie 2024 - 11:08, said:

Salut, care e cel mai efectiv mod de a strange apa de pe jos in urma unei avarii? Exista aspiratoare speciale de apa? Cele care au functie de aspirat uscat / umed, de exemplu aspiratoarele de la Bosch? Functia de umed inseamna ca poate aspira si apa? E ok sa folosesc un aparat electric in functiune la stransul apei?
De asemenea caut un teu de lemp cu cap triunghiular pe care se infasoara o carpa -  din acela cum se folosea pe vremuri - imi trebuie ca sa infasor prosoape de hartie absorbante pe el cu care sa usuc podeaua - dar nu gasesc nicaieri, nici macar poza.
Ieri s-a produs o avarie la apa, a curs multa apa pe hol pe etaj, practic o mica inundatie si a mers tare greu stransul apei cu uneltele clasice ca sa zic asa, am incercat cu mopul dar lua doar cate un pic de apa apoi am sacrificat un prosop de plaja care acum nu mai poate fi folosit decat tot pentru stres pe jos si un lighean mare care trebuie dezinfectat temeinic. Apoi au venit de la curatenie si au strans cat de multa apa s-a putut cu matura si farasul dar tot a mai ramas apa.
N-as vrea sa ma mai ia prin surprindere un asemenea eveniment, pentru incendiu am stingatoare dar pentru strans apa in cantitate mare si rapid - nu prea am cu ce.


Pentru strâns apa în cantitate mare …

În urma unei experiențe nefericite în camera tehnică, am cumpărat o pompă submersibilă Nowax Ultra Zero (80 W, 3000 l/h) pe care am folosit-o inclusiv la evacuarea apei din rezervorul defect. Ce rămâne vărsat pe jos (1-2 mm) poate fi șters cu prosoape / lavete etc.

Ca să mă asigur că altă dată nu o mai pățesc.

Desigur, depinde și de cantitatea de apă care trebuie îndepărtată. Dacă rămâne la nivel de câțiva litri, prosoapele sunt suficiente. Și mopurile :)

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

View PostAsimona1, on 23 martie 2024 - 16:34, said:

Pentru ce ai acolo ai nevoie de o pompă de apă de suprafață, mică. Și niște furtunuri.
De Ex: https://www.emag.ro/...reviews-section pe care o legi la bormașină.
Sau așa: https://www.emag.ro/.../pd/D0TVYLMBM/? Și să o amorsezi înainte de folosire. Are acolo un căpăcel pe care-l desfaci și torni apă.

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 21:35.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajAsimona1, pe 23 martie 2024 - 11:08, a scris:

Salut, care e cel mai efectiv mod de a strange apa de pe jos in urma unei avarii? Exista aspiratoare speciale de apa? Cele care au functie de aspirat uscat / umed, de exemplu aspiratoarele de la Bosch? Functia de umed inseamna ca poate aspira si apa? E ok sa folosesc un aparat electric in functiune la stransul apei?
De asemenea caut un teu de lemp cu cap triunghiular pe care se infasoara o carpa -  din acela cum se folosea pe vremuri - imi trebuie ca sa infasor prosoape de hartie absorbante pe el cu care sa usuc podeaua - dar nu gasesc nicaieri, nici macar poza.
Ieri s-a produs o avarie la apa, a curs multa apa pe hol pe etaj, practic o mica inundatie si a mers tare greu stransul apei cu uneltele clasice ca sa zic asa, am incercat cu mopul dar lua doar cate un pic de apa apoi am sacrificat un prosop de plaja care acum nu mai poate fi folosit decat tot pentru stres pe jos si un lighean mare care trebuie dezinfectat temeinic. Apoi au venit de la curatenie si au strans cat de multa apa s-a putut cu matura si farasul dar tot a mai ramas apa.
N-as vrea sa ma mai ia prin surprindere un asemenea eveniment, pentru incendiu am stingatoare dar pentru strans apa in cantitate mare si rapid - nu prea am cu ce.

Iti dai seama ca acest gen de nacazuri nu sunt de acum, ele s-au petrecut si-n "vechime", cand nimic nu era bine si totul era prost. Pe vremea aia nu existau pompe, nici electrice, nici mecanice, nici mopuri, doar carpe, galeti si eventual ligheane si bineinteles o mana de lucru apta si dornica de treaba. Chiar daca tit se pare de domeniul SF, dar e cea mai buna metoda, chiar daca ti se va parea obositoare si eventual...degradanta.
Stergi cu carpa, storci in lighean/galeata, golesti galeata/ligheanul cand se umple si tot asa. De unde carpe? Sunt convins ca gasesti in garderoba ceva ce poate fi transformat ad-hoc in carpe. Daca nu ai asa ceva, dai o fuga pana la primul SH de bulendre si-ti cumperi de acolo. Iti cumperi si de rezerva.
Asta-i varianta cea mai sigura, ca-i la indemana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate