Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Primul magazin complet automatizat din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postfansat, on 23 martie 2024 - 09:33, said:

Asadar, batranii care primesc pensia de la postas, ei neavand card bancar, nu au ce cauta in acest magazin. Cam asa ar fi, nu ? Daca e asa, e o discriminare de toata "frumusetea".
corect! sa dea si pe caiet, sa nu mai discrimineze!

#20
OvidiuCupsa

OvidiuCupsa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2024
Îți dai seama cã vor exista și debili care vor încerca sã fenteze sistemul și vor încerca sã ciordeascã, cã na darã suntem români..

#21
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

View Postlaffin, on 23 martie 2024 - 09:15, said:

sa speram ca va scrie la intrare "interzis cu arme de foc, animale, daci liberi anti-tehnologie si bosorogi care n-au habar s-o foloseasca"

O sa scrie repede "magazinul se inchide la data de ......", la fel ca pe auchan de la liberty mall, pe care l-au inchis la mai putin de un an de cand avea doar case automate.

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
Aveau dreptate Bil Gates si Musk la o conferinta, cand o sa preia AI toate joburile, de unde or sa mai aiba saraci bani sa cumpere produse din magazinele astea?

Ca in china este deja ratingul ala, scorul.
Adica daca ai scor mic? Nu o sa poti intra in magazinele automate in china.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Poststrongsss, on 23 martie 2024 - 10:59, said:

cam orice batran are card.

prin apuseni distribuie ursu cardurile și lupu face plinu la bancomat

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
O sa le cam dea eroare in românica noastra, unde romanul ia salamul victoria, se uita la el si-l pune inapoi la salamul de vara. Asta in cazul fericit, ca de obicei ia laptele si-l lasa la detergenti.

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
Este intentionat.

Am observat in toate orasele din Romania oameni care arunca chistoace, pahare, tot felul de gunoaie pe jos.
Si mi-am dat seama ca persoanele respective lucrau tocmai la firmele de curatenie.

Suna amuzant ce am scris dar sunt destepti, tin de joburi.

Asa si cu supermarketurile astea, angajati care in timpul liber se duc in alte supermaketuri, intentionat iau produse si le lasa aiurea in magazin, stiind ca in felul asta fac cuiva un bine, cineva o sa aiba job.

Nu este gluma ce am scris, puteti cauta pe google si in strainatate, in tot felul de firme se practica asa ceva, de la cei care "vandalizeaza" baile publice, orice gasesc cu marker pana la retail si transport public.

Cat despre casele astea automate? Scriam ieri pe forum, am fost la kaufland sa fac cumparaturile, inafara de produse aruncate aiurea pe raft, carne abandonata la iesire, pliculetele de seminte erau rupte la colt si cioredeau seminte.

Ca datele alea ca oameni nu isi mai fac cumparaturi in mizerile alea de magazine care renunta la casele fizice.
Si ca tot mai multe persoane fenteaza casele self pay, ca saracie, nu ca sunt talhari dar este saracie, dispar joburile, asa ca sunt nevoiti sa cumpere sau sa uite sa scaneze produse.

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostOvidiuCupsa, on 23 martie 2024 - 18:43, said:

Îți dai seama că vor exista și debili care vor încerca să fenteze sistemul și vor încerca să ciordească, că na dară suntem români..
Deci tu afirmi ca toate furturile din magazine sint facute de romani? sau ce vrei sa insinuezi?

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
Nu doar in Romania, chiar este un mod ciudat de a lupta contra sistemului.
In strainatate si in Romania, au inceput sa bage la loc casele cu oameni.

Furau intentionat.

Nu ca Romania, America, discutam si de tarile asiatice, s-au saturat de sistem si intentionat furau sau vandalizau.

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
ªî câț paznici are magazinul? Ca daca vin 5 mascati cu niste bate fac tandari tot, si la plecare mai dau si foc la ce ramana.. doar ca sa se distreze.

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 10:44, said:

Este intentionat.

Am observat in toate orasele din Romania oameni care arunca chistoace, pahare, tot felul de gunoaie pe jos.
Si mi-am dat seama ca persoanele respective lucrau tocmai la firmele de curatenie.

Suna amuzant ce am scris dar sunt destepti, tin de joburi.

Asa si cu supermarketurile astea, angajati care in timpul liber se duc in alte supermaketuri, intentionat iau produse si le lasa aiurea in magazin, stiind ca in felul asta fac cuiva un bine, cineva o sa aiba job.

Nu este gluma ce am scris, puteti cauta pe google si in strainatate, in tot felul de firme se practica asa ceva, de la cei care "vandalizeaza" baile publice, orice gasesc cu marker pana la retail si transport public.

Cat despre casele astea automate? Scriam ieri pe forum, am fost la kaufland sa fac cumparaturile, inafara de produse aruncate aiurea pe raft, carne abandonata la iesire, pliculetele de seminte erau rupte la colt si cioredeau seminte.

Ca datele alea ca oameni nu isi mai fac cumparaturi in mizerile alea de magazine care renunta la casele fizice.
Si ca tot mai multe persoane fenteaza casele self pay, ca saracie, nu ca sunt talhari dar este saracie, dispar joburile, asa ca sunt nevoiti sa cumpere sau sa uite sa scaneze produse.
incepe sa-mi fie sila de kaufland: odata din cauza porcariei cu casieriile, si a doua data din cauza ca tot muta locatia produselor la raft, si nu mai gasesc nimic in locul unde a fost mereu de 10 ani, si sunt nevoit sa fac km prin magazin pana gasesc ce cautam. Ca daca acuma e bere in locul unde se gasea mancare de pisici, care logica zice ca o sa cumpar bere sa-i dau la pisica?

View Postceanu1980, on 23 martie 2024 - 10:16, said:

Asta e visu lor,numa sa te uiti la un produs si poc acasa.
eventual primesti discount daca mergi in spate in magazie, si mai pui produse la raft. Ca am ajuns sa ne cantarim, ambalam, scanam si platim singuri. De ce sa nu punem tot noi si la raft. E incredibil ce s-a ajuns. Pe vremuri lumea se crucea cand auzea de "mortaciuni", adica carne congelata, carne moarta de mai multe zile.
Pe vremuri se mergea la macelar pentru carne proaspata, transata in fata clientului. Astazi carnea din supermarket are valabilitate cu lunile si anii.

Edited by tfmercedez, 24 March 2024 - 15:18.


#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021

View Posttfmercedez, on 24 martie 2024 - 15:29, said:

incepe sa-mi fie sila de kaufland: odata din cauza porcariei cu casieriile, si a doua data din cauza ca tot muta locatia produselor la raft, si nu mai gasesc nimic in locul unde a fost mereu de 10 ani, si sunt nevoit sa fac km prin magazin pana gasesc ce cautam. Ca daca acuma e bere in locul unde se gasea mancare de pisici, care logica zice ca o sa cumpar bere sa-i dau la pisica?

eventual primesti discount daca mergi in spate in magazie, si mai pui produse la raft. Ca am ajuns sa ne cantarim, ambalam, scanam si platim singuri. De ce sa nu punem tot noi si la raft. E incredibil ce s-a ajuns. Pe vremuri lumea se crucea cand auzea de "mortaciuni", adica carne congelata, carne moarta de mai multe zile.
Pe vremuri se mergea la macelar pentru carne proaspata, transata in fata clientului. Astazi carnea din supermarket are valabilitate cu lunile si anii.
Zambesc!

Ai dreptate, din pacate Kaufland incepe sa fie nitel cum este LIDL. In KAUFLAND cand erau oferte, erau oferte calumea.
Acum fac manevra de o face mizeria de LIDL. Pulpe la oferta, carne la oferta? Pun acolo un raftulet, folosesc diminutiv, un frigiderut mic. Si observi pensionari cum se strang pe langa el.
Cand tot kaufland i-a invatat cu marfa calumea, stoc decent, nu mizerie de un "frigiderut".
Ca din cauza asta si evitam LIDL ca stiam ca nu au stoc la produsele aflate la promotie.
Nu gasesti miere la LIDL. Pun oferte pe TV si stocul in "frigiderute" sau "raftulete".

Si au facut si porcaria aia tip calcioc, de pun ei produse la oferta in cuve, au desfintat rafturile si au pus cuvele alea.

Inteleg ce zici ca ma satur de cautat paste, fulgi de grau. Nu mai au logica.

Nu ma duc la casele alea de cantaresc singur produsele.
Am fost o singura data la Bucuresti, mi-a parut interesant ca in Bucuresti Kaufland este cu etaj, la parter parcare si urci cu scara rulanta la etaj, acolo era o casa sef pay si aveam produse putine ca eram curios cum arata magazinul.

#30
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Foarte rar am prins sa nu fie ceva pe stoc din cea ce e la oferta la lidl. Si asta pe sfarsit de saptamana, nu la inceput de saptamana. Ceva mai des am patit asta la kaufland, dar si acolo totusi rar. Se cunoaste ca sunt intr-un oras mai mic si sarac.

View Posttfmercedez, on 24 martie 2024 - 15:29, said:

eventual primesti discount daca mergi in spate in magazie, si mai pui produse la raft.
Asta chiar ar fi foarte tare, vreauuuu. As face economii serioase, poate ar fi si ca un job ocazional.

Edited by LunaCrystal, 24 March 2024 - 20:34.


#31
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View PostA10, on 23 martie 2024 - 10:41, said:

70 de camere si 3000 de senzori Posted Image  Daca intra baietii cu scoala vietii, o sa le iasa grav pe minus. Se fura deja si la magazinele asistate, au gasit baietii diverse metode de fentare a scanerelor. O sa ajunga destul de repede la concluzia ca era mai simplu cu operatori

"70 de camere si 3000 de senzori " asta imi aminteste de bancul ala cu Dusterul. Romanii fac orice numai sa nu repare drumurile.
E posibil ca mare parte din banii pt aceasta tehnologie sa fie fonduri europene, astfel pt magazin nu e pierdere
frantuzii de la auchan inca nu s-au intalnit cu inventivitatea romanilor si cu abilitatea lor de a fura
nu pot ei dezvolta tehnologie la cum putem noi fura :D :D :D

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postfansat, on 23 martie 2024 - 09:33, said:

Asadar, batranii care primesc pensia de la postas, ei neavand card bancar, nu au ce cauta in acest magazin. Cam asa ar fi, nu ? Daca e asa, e o discriminare de toata "frumusetea".

Daca nu au card bancar, merita discriminarea :lol:

View Postaltuser09, on 23 martie 2024 - 12:39, said:

Cred  ca primii care vor navali acolo vor fi "cumparatorii profesionisti", cei dotati cu buzunare ascunse sub fuste.

Teoretic, sistemul va declansa o alarma in momentul in care cineva va iesi de acolo cu produse fara sa aiba cont client si se va transmite ulterior o reclamatie la politie.
Cat de eficienta va fi chestia asta.....chiar nu pot estima...

Apropos, sistemul nu e nou, Carrefour face teste de cel putin 10 ani in franta cu asa ceva....

View PostMindArchitect, on 24 martie 2024 - 15:40, said:



Ai dreptate, din pacate Kaufland incepe sa fie nitel cum este LIDL. In KAUFLAND cand erau oferte, erau oferte calumea.

Pai nah...Kaufland si Lidl fac parte din acelasi grup :). E normal sa faca asta, in goana lor dupa profitabilitate.
Normal pentru ei :)

Si oarecum ontopic, nu ma deranjeaza automatizarea asta, eu oricum si in kaufland si in carrefour si in selgros si mai nou Metro baneasa, procedez la fel: scanez produsele in aplicatie, merg la casele selfpay, descarc lista de produse din aplicatie in casa, platesc cu cardul si am plecat. In felul asta castig timp si am si un control asupra cheltuielii pe care o fac in magazin in timp real.
Insa faptul ca nu exista totusi si posibilitatea de interactiune cu personal uman (desi in magazin exista angajati), e departe de a fi potrivit pentru Romania

#33
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 25.12.2016
Amazon renunta la tehnologia cu care a automatizat magazinele sale alimentare.

După mai mulţi ani de cercetare, dezvoltare şi promovare, Amazon renunţă să mai dezvolte tehnologia Just Walk Out, pe care o folosea pentru a verifica şi face plata automată pentru produsele cumpărate. Just Walk Out era compusă dintr-un set de tehnologii, precum senzori, camere video şi supraveghetori umani, prin care erau verificate produsele cumpărate de clienţi.Apoi, la ieşirea din magazin, plata se făcea automat, după scanarea palmei, banii fiind retraşi automat de pe cardul asociat contului Amazon. Tehnologia s-a lovit, însă, de probleme încă de la început. Deşi Amazon vorbea de un proces complet automatizat, în realitate, peste 1.000 de oameni urmăreau camere de securitate pentru a se asigura că niciun client nu pleacă cu mai multe produse decât a plătit. Cu toată tehnologia şi oamenii din spatele camerelor, de multe ori apăreau neconcordanţe care obligau clienţii să ajungă tot în faţa unui casier pentru a descurca situaţia. O altă chestiune luată în calcul de gigantul american a fost cea a costurilor. Întregul sistem costa foarte mult pentru a fi instalat şi operat.
https://ziare.com/am...magazin-1861893

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostGhibos, on 23 martie 2024 - 09:12, said:

Auchan va deschide luna viitoare in Bucuresti un magazin complet automatizat.



O sa fie util pentru corporatistii ocupati, sa-si poata cumpara rapid papica seara, cand ies de la serviciu. Dar n-am inteles faza cu "fara cosuri". Clientul se plimba cu produsele in mana/punga, sau cum?

Lu pui direct in traista.

In afara exista astfel de magazine; prima oara am fost acum cativa ani in Polonia la unul din asta. Ciudat sentimentul sa iei de pe raft si sa pui direct in buzunar :lol:

Partea buna e ca astea pot sta 24/7 fara personal

#35
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 25.12.2016
Cum sa stea fara personal, e nevoie de oameni sa descarce produsele primite, sa le puna constant in rafturi, e nevoie de supraveghetori in caz ca apare vreo problema. Macar 2-3 oameni trebuie sa fie in magazin tot timpul.

#36
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 25.12.2016
Magazinele Amazon „fără case de marcat” erau deservite de la distanță de casierii din India  

Compania americană Amazon va elimina sistemul "Just Walk Out" (fără case de marcat) din magazinele sale Fresh, din SUA, care permitea clienților să părăsească magazinul fără a plăti la casă - trebuia doar să scaneze un cod QR la intrare, iar "inteligența artificială" ar fi urmărit ce produse a luat persoana respectivă și apoi îi trimitea o factură.După cum s-a dovedit, "inteligența artificială" era formată nu doar din camere și computere, ci și din peste o mie de indieni care monitorizau acțiunile clienților și verificau acuratețea facturilor. Deși tehnologia a fost considerată ultra-avansată, deseori clienții aveau nevoie de câteva ore pentru a-și primi chitanțele după ce părăseau magazinul, în principal pentru că acești casieri revizuiau înregistrările video și atribuiau articolele la diferiți clienți. Sistemul de scanere și camere din fiecare magazin este, de asemenea, foarte scump.  
https://ziare.com/am...ficiala-1862148

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate