Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Menghina pt masina de gaurit

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2021
Am luat o masina de gaurit cu coloana si mi-am dat seama ca am nevoie si de o menghina din aceea care tine piesa fixa pe masa.
Cum imi dau seama ce menghina se potriveste?
Masa are 260mm x 260mm si are acel X

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
orice menghina care incape pe masa... poate sa fie de 50, 70, 100, 200 mm - astea sunt deschiderile intre bacuri.

de exemplu Yato YT-65073

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
pe gogu l-ai intrebat? ia uite ce mi-a zis ...

https://www.fixscule...ScaAhm9EALw_wcB

#4
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Daca ai doar partea in X, eu unul as monta inainte o masa de frezat, care sa iti permita sa pozitionezi mai usor piesa. Menghina se prinde apoi pe masa de frezat.

Ceva de genul:
https://sculeuneltea...scare/47482.htm

#5
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2021
Am luat aia de la Yato dar nu imi dau seama cum se prinde de masa?
Ca masa de la masina de gaurit are doar X ul acela si canalul de pe margine. Nu are gauri prin care sa prind menghina cu suruburi.
Eu credeam ca astea sunt standardizate cumva sa se potriveasca cu masinile de gaurit.
Daca trebuie sa folosesc prese sa prind menghina de masa atunci nu vad utilitatea menghinei. Puteam sa prind piesa cu presa direct

#6
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Pai prinzi menghina cu suruburi si piulite de acel x din sasiul bormasinii.

Bagi 2 sau 3 suruburi prin gaurile menghinei si prin acel x din masa bormasinii si infiletezi piulitele cu saibe pe partea cealalalta.

#7
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Scuze , acum am vazut Ca ai scris Ca sasiul bormasinii nu are gauri , cam ciudat.

Pune o poza cu acel suport sa vedem ce modalitàte de prindere se gaseste.

#8
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2021
Arata asa
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/58841/58840193/images/res_3c1fe31a5dd8a2b2e9a9a11c9f949185.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Santurile de la X au niste canale mai largi jos, ma gandesc ca ar intra o piulita acolo si ramane blocata cand strang un surub in ea. O sa incerc maine

#9
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Acest sistem l- am vazut la bormasini mai scumpe si de asta nu m-am ghindit la el .

Bagi capul surubului (hexagonul ) in acele canale in forma de x si dupa pui menghina si piulita.
Nu baga piulita in acele canale Ca dupa ce strangi surubul loveste in suport , trbuie sa calculezi lungimea surubului la perfectie sa poti sa si strangi menghina si sa nu loveasca loveasca surubul in suport.

#10
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.01.2021
Nu merge.
Am incercat M12 M14 M16 si cap si surub si nu se potrivesc, ori prea mici ori prea mari.
Cred ca am nevoie de asa ceva: https://www.aliexpre...3654894194.html

Edited by rammbo, 30 March 2024 - 10:06.


#11
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
cam asa ceva ti-ar trebui

https://www.atelieru...NYaAq8_EALw_wcB

sau faci rost de una magnetica

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4EBBfEYp94k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si o chestie desteapta DYI

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/URrcT4CN5Qo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mount_Yerrmom, 30 March 2024 - 11:47.


#12
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrammbo, on 29 martie 2024 - 18:03, said:

Am luat aia de la Yato dar nu imi dau seama cum se prinde de masa?
Ca masa de la masina de gaurit are doar X ul acela si canalul de pe margine. Nu are gauri prin care sa prind menghina cu suruburi.
Eu credeam ca astea sunt standardizate cumva sa se potriveasca cu masinile de gaurit.
Daca trebuie sa folosesc prese sa prind menghina de masa atunci nu vad utilitatea menghinei. Puteam sa prind piesa cu presa direct
De ce ti-ai luat bormasina aia daca nu stii cum se foloseste ?

#13
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Pai de unde sa stie cum se foloseste daca nu avea? Invata omul pe parcurs.

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostSkyler-ftw, on 02 aprilie 2024 - 09:26, said:

Pai de unde sa stie cum se foloseste daca nu avea? Invata omul pe parcurs.

Cand te stii atehnic e mai bine sa platesti pe unul care se pricepe. E plin de "meseriasi" din astia care invata pe parcurs si mai vor si bani pe lucrarea executata. Acolo merg suruburi normale fi 8 cu cap hexagonal...dar la el nu au mers.

#15
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Depinde pentru ce are nevoie, poate e doar pentru hobby. E treaba lui la ce vrea sa foloseasca masina, omul a pus o intrebare si noi ar trebui sa ii raspundem la ea daca ne pricepem, in loc sa il judecam.

#16
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostSkyler-ftw, on 02 aprilie 2024 - 11:09, said:

Depinde pentru ce are nevoie, poate e doar pentru hobby. E treaba lui la ce vrea sa foloseasca masina, omul a pus o intrebare si noi ar trebui sa ii raspundem la ea daca ne pricepem, in loc sa il judecam.
Facusem doar o remarca, in rest e problema lui. Iar tu vad ca ii recomanzi o masa de frezare care (probabil) costa aproape cat a dat pe bormasina. Cand e mai simplu si practic sa-si cumere o menghina cu 2 axe, ca cea din link.

https://bjctools.ro/...ASABEgKTL_D_BwE

#17
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Da, eu am recomandat ceva ce mi-as cumpara eu cand o sa iau masina de gaurit.

#18
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@Skyler-ftw
Daca vrei sa mergi pe opulenta si ai multi bani "de spart", e alegerea ta. Doar ca altii vor sa iasa cat mai ieftin si sa cumpere un produs care face cam acelasi lucru, dar costa de 3 ori mai putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate