Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Intretinere teava pluviala - la cot

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua - apelez la sprijinul vostru in urmatoarea speta :
- garaj subteran iar la suprafata bloc. Teava pluviala de pe bloc vine cu scurgerea pana la nivelul subteran, al garajelor - trece prin ele si se colecteaza intr-o teava centrala.
- se intampla, cum este si normal ca la cot cu o raza nu f mare (jos - in garaj) sa se adune diverse.. de-a lungul timpului si evident sa apara probleme. Se infunda si refuleaza - nu doresc in garaj propriu asadar.. am nevoie de o solutie cum as putea curata (macar 60%) cam ce se aduna acolo.
- exista o gura de vizitare prin care am acces - lungimea pana la baza nu e f mare.. poate 50cm. M-am gandit la un fel de lingura mai ingusta - teava fiind de 110.
- da - exista solutia celor care desfunda dar nu am chef de ei + vreau sa scot mizeria nu sa o imping mai departe.
- de asemenea - m-am gandit la o sita sus pe bloc (pt a filtra mizeriile si a limita debitul masiv de apa cand sunt ploi puternice) - la intrarea in scoc dar nu stiu unde as putea gasi pt diametru de ~ 110.

Multumiri pt idei.

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 22 March 2024 - 21:14.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
În general se montează la cot casete de apă pluvială: https://rb.gy/0apngf
Cred că cel mai simpu este să se lipească niște site de plastic pe acoperiș, cu silicon de acoperiș pe scurgeri.
SAU unde ai gura aia de vizitare poți pune o sită specială: https://www.emag.ro/...b/pd/D60K7JMBM/ Teoretic ar trebui să schimbi acea piesă de vizitare cu totul, că văd că are și niște cătări.
Dar să o cureți periodic, la două luni, de exemplu.

Edited by Valy_User, 22 March 2024 - 21:35.


#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. asupra cotului in sine nu pot interveni din pacate.. e din fonta si e.. inserat in ciment/podea. Deasupra este teava PVC cu gura de vizitare similara cu cea din poza mea.
- varianta cu sita de plastic cu silicon e interesanta dar la o ploaie torentiala poate ma trezesc cu apa iesind prin gura de vizitare/sau mai sus pe unde poate refula si imi umple garajul (unde sunt si lucruri).
- nu stiu sus pe acoperis.. la intrarea in burlan ce sa pun pe post de..sita.

- ma gandeam la o lingura mai lunga care intra prin gura de vizitare de 110 si sa ajung sa curat la cot..cat e posibil.

Edited by Pieptoasa, 22 March 2024 - 21:42.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Pe acoperiș merge foarte bine cu Plasa rabitz. Cumperi 1-2 metri, o pui pe la toate scurgerile de acoperiș, o lipești bine de jur împrejur cu silicon de acoperiș. Eventual două straturi suprapuse, dacă consideri că ochiurile sunt prea mari. Doar că cineva va trbui să urce pe acoperiș la 1-2 luni ca să desfunde, să nu vă treziți cu infiltrații.
Sau mai simplu, pus receptoare pe acoperiș: https://www.valrom.r...si-parafrunzar/

Chiar și în gura de vizitare ar merge pusă, dar trebuie să găsești o variantă să o lipești bine să nu cadă. Și-i faci un sprijin pe cotul capacului.

Edited by Valy_User, 22 March 2024 - 21:45.


#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Plasa rabitz e totusi cu ochiurile prea mari (desi e o idee buna).. eu m-am gandit la sita pvc atasata.. doar sa gasesc pe diametru. Sus se mai aduna frunze.. dar nu f mult - marea problema e si cu volumul de apa in timpul ploilor torentiale.

- sunt mai multe burlane (scurgeri) la bloc.. care trec prin garajul fiecaruia. Deci limitarea unuia (al meu) nu ar fi capat de tara..

- la cot zici ca nu pot ajunge..cumva pt curatire ocazionala?

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 22 March 2024 - 21:50.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt bune și sitele de PVC. Sunt mai universale, merg la mai multe diametre.
Dar mai pretabile ar fi receptoarele de acoperiș.

Plasa de rabitz o poți pune în două straturi suprapuse, astfel reduci dimensiunea golurilor.

Edited by Valy_User, 22 March 2024 - 21:50.


#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
e o idee buna pt acoperis! multumiri!

daca as putea cumva interveni si la cot intretinere.. as fi f incantata.

#8
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Si daca se infunda pe acoperis la o torentiala? Nu e prea bine poate.

#9
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 09.01.2009

View PostPieptoasa, on 22 martie 2024 - 21:51, said:

e o idee buna pt acoperis! multumiri!

daca as putea cumva interveni si la cot intretinere.. as fi f incantata.
Vezi  ca se  gasesc  niste perii  pt tevi !https://primodep.ro/...-vikan-/p/2029/
Nu stiu  cum  este la dvs  ,dar  daca  aveti  o  gura  de  vizitare sus si una mai  jos  as  baga o perie din asta  si  cu un  cablu  de nailon  as  curata interiorul.Nu stiu daca m-am  facut  inteles.Cablu lasat pe  sus  cu o greutate,gravitatia  face treaba,prins   jos  la  gura de  vizitare  ,legata  peria si  tras  cand sus ,cand jos,si curatati   toata  teava.Sau cu un sarpe caruia sa ii atasati o perie din asta  in cap.Faceti cum  faceau  cosarii inainte,de curatau cosurile.

Edited by cotizo_dacul, 22 March 2024 - 23:41.


#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Si daca se infunda pe acoperis la o torentiala? Nu e prea bine poate.
Intr-adevar.. dar daca ajunge sa se infunde jos la cot (cu mizerii) este si mai tragic mai ales ca nu prea stiu cum sa curat acolo.
Sus mai sunt si alte scurgeri colaterale.. la o distanta de.. 4-5m asa.
------------------
La mine.. este ca si in poza atasata primului post - cu o gura de vizitare jos.

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Exista parafrunzare pentru sifoane de acoperis, chiar si pentru burlane, nu e nevoie de inventii. Pentru desfundat exista dintotdeauna sarpele. Versiunea cu tambur e banal de folosit.

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Am luat 2 parafrunzare de la Hornbach si voi monta sus.
Daca prin sarpe te referi la acesta.. da.. am si asa ceva - nu stiu insa cat de safe e sa trimit mizeria mai departe (pe orizontala).. mi se parea mai sanatos sa o scot daca/cat reusesc
Pentru varianta cu tambur.. cred ca trebuie sa apelez la cineva.. care are asa ceva.

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 23 March 2024 - 22:12.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
https://www.leroymer...-l-4.6-m/149971

Asta e varianta civilizata. Fie agati ce-i acolo si tragi afara fie strapungi si se poate duce apa mai departe. In toate cazurile nu e problema sa mearga pe canalizare ceva ce cade in mod natural pe acoperis. Cam aia face si canalizarea pluviala peste tot in orase.

#14
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Ideea cu mersul mai departe se referea la aspectul legat de.. infundatul mai incolo unde nu mai ai acces.
Treaba e ca tevile/burlanele (110) acestea sunt de fonta.. si cred ca la interior au fost captusite cu smoala by default - care a inceput sa se desprinda dupa ani (asta o spun din..auzite la fata locului).. si jos la cot se aduna.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu exista asa ceva. Daca e vreun pic de smoala acolo provine de pe acoperis, din membrana sau masticurile de etansare. Si sunt bucati care ar trebui sa mearga fara probleme mai jos. Doar ca nu ai apa sa le poarte atunci cand e nevoie, fiind pluviala.

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. partea de acoperis s-a refacut anul trecut si totul e in regula - adica am fost si am vazut.. si trebuie sa ma ocup de parafrunzar cu curatitul/intretinerea.
Daca in privinta partii de sus totul e clar - jos incerc sa curat/desfund la 3-4 luni si sper sa nu fie probleme - oricum.. ploile in plina vara au devenit torentiale si la debitul respectiv s-a intamplat sa refuleze si in garaj pe ici-colo - dar atunci era cotul infundat 75%.

#17
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
@sebulbus - s-a incercat la o alta teava pluviala, infundata .. similara cu cea de la mine.. cu un sarpe exact ca in poza de mai jos (varful e ca o semiluna) si nu s-a reusit - pur si simplu nu cred ca poate strapunge ce e acolo - apa e in "stationare" putin sub gura de vizitate - dupa ce s-a incercat intens s-a mai murdarit dar.. gaura nu s-a format caci nivelul apei n-a scazut.
Nu stiu ce-i de facut sau.. e nevoie de o solutie mai profesionista.
[ https://www.cora.ro/media/catalog/product/2/4/2428902_hd_1_2.jpg?optimize=high&fit=bounds&height=&width= - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Pieptoasa, 31 March 2024 - 19:36.


#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuie să chemați pe cineva cu șarpe sub presiune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TbUb4v36G0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate