Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Alien Romulus (2024)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Alien: Romulus este un viitor film american SF, reprezinta a șaptea productie din franciza Alien (sau a noua în general, dacă luăm în considerare filmele care au la baza acelasi subiect) și este un interquel  (interquel = un film interquel este un film care are loc între evenimentele a două lucrări publicate ... de obicei, alte filme din aceeași serie) de sine stătător situat între evenimentele din Alien (1979) și Aliens (1986).
Regizat de Fede Álvarez, care l-a scris împreună cu Rodo Sayagues, filmul a fost produs de Scott Free Productions și Brandywine Productions.
În rolurile principale, Cailee Spaeny, David Jonsson, Archie Renaux, Isabela Merced, Spike Fearn și Aileen Wu.

Filmul este programat să fie lansat în cinematografe de 20th Century Studios pe 16 august 2024.

Thrillerul științifico-fantastic/horror duce la rădăcini fenomenul de succes al francizei „Alien”: în timp ce cerceteaza capetele adânci ale unei stații spațiale abandonate, un grup de tineri colonizatori spațiali se întâlnesc față în față cu cea mai terifiantă formă de viață din univers ...
Filmul îi are în distribuție pe Cailee Spaeny ("Priscilla"), David Jonsson ("Agatha Christie's Murder is Easy"), Archie Renaux ("Umbra și os"), Isabela Merced ("The Last of Us"), Spike Fearn ("Aftersun" ), Aileen Wu. Fede Alvarez („Evil Dead”, „Don’t Breathe”) Fede Álvarez regizează dintr-un scenariu pe care l-a scris împreună cu colaboratorul frecvent Rodo Sayagues („Don’t Breathe 2”), bazat pe personaje create de Dan O’Bannon și Ronald Shusett.
„Alien: Romulus” este produs de Ridley Scott („Napoleon”), care a regizat originalul „Alien” și a produs și regizat  „Prometheus” și „Alien: Covenant”, Michael Pruss („Boston Strangler”), și Walter Hill ("Alien"), cu Fede Alvarez, Elizabeth Cantillon ("Charlie's Angels"), Brent O'Connor ("Bullet Train") și Tom Moran ("Unstoppable") fiind producători executivi.
De la regizorul productiilor Don’t Breathe și Evil Dead, Fede Álvarez, dar si pe regizorul originalului, Ridley Scott, ca producător și pe regizorul Aliens, James Cameron, ca consultant neoficial. Inițial, intenționat să apara direct pe serviciul de streaming Hulu, pe urmele prequelului Predator, Prey, Alien: Romulus se îndreaptă acum spre cinematografe în această vară...

Filmele din franciza
Alien (1979)
Aliens (1986)
Alien 3 (1992)
Alien Resurrection (1997)
Alien vs. Predator (2004)
Aliens vs. Predator: Requiem (2007)
Prometheus (2012)
Alien: Covenant (2017)

Productiile in ordine cronologica (?):
Alien vs. Predator
Aliens vs. Predator: Requiem
Prometheus
Alien: Covenant
Alien
Alien Romulus
Aliens
Alien 3
Alien: Resurrection

Alien: Romulus | Teaser Trailer
20th Century Studios
8.16.24

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GTNMt84KT0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca este vorba de ... "cercetarea capetelor adânci"  Posted Image
Cred ca vor sa curete statia aia - sa faca curatenie

Oricum ... mie imi place seria
Sa vedem despre ce este vorba

Edited by Naijax, 22 March 2024 - 17:06.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Nu sunt cam rapizi aia mici?

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
In sfarsit, ceva promitator. :)

#5
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

Vizualizare mesajNaijax, pe 22 martie 2024 - 17:03, a scris:

Nu cred ca este vorba de ... "cercetarea capetelor adânci"  Posted image
Cred ca vor sa curete statia aia - sa faca curatenie

Oricum ... mie imi place seria
Sa vedem despre ce este vorba

Cercetare, curatenie ... tot asa incepe ori sfarseste.

Alien Trailer HD (Original 1979 Ridley Scott Film) Sigourney Weaver


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jQ5lPt9edzQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aliens (1986) Trailer #1

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oSeQQlaCZgU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ALIEN 3 Official Trailer (1992) Sigourney Weaver, David Fincher Movie HD

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KUTaNMJJBa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alien: Resurrection (1997) - Official® Trailer [HD]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/15g12dGxWX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alien vs. Predator (2004)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cld40qD7HcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aliens vs. Predator: Requiem (2007) Trailer #1

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oqLM_21tqyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prometheus (2012)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yA6OKoW30Pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alien: Covenant (2017)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2oxaUc4DT24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Parerea mea de mare cinefil:

Din trailer pare o tocanita din toate filmele, dar mai ales din Aliens, aka 2-ul.
Regizor a regizat cateva filme modeste, deci nu-mi pun mari sperante.
Sincer preferam sa mai fie si un barbat erou in seria asta. Au fost numai femei, care au fost OK, dar totusi ... asa de dragul diversitatii :D

Vad ca sunt doua actrite Isabela Merced si Cailee Spaeny, nu stiu care va fi in rolul principal, dar Isabela a jucat bine in Sicario 2, a fost destul de enervanta. De cealalta nu stiu nimic.

Sa speram ca va fi un film bun.

Vizualizare mesajadisluc, pe 22 martie 2024 - 16:44, a scris:

Alien vs. Predator
Aliens vs. Predator: Requiem
Alien vs Predator e o tampenie, care nu are nici o legatura cu universul lui Ridley Scott.
Practic David a creat alien-ul in viitor, iar in AvP se zice ca-s din timpuri stravechi.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Seria este printre foarte putinele filme SF si mai ales horror pe care le-am vizionat. Dar cred, vazand acel trailer, unde se foloseste calculatorul si sangele la greu, ca nu-l va putea depasi pe Alien, care dupa parerea mea este o capodopera, un film de referinta.
Actorii si regizorul, mai putin producatorul (Ridley Scott), imi sunt total necunoscuti.
Chiar daca a regizat Evil Dead (care este un remake al unei alte capodopere al genului, cel al lui Sam Raimi) pe care nu l-am vazut, nu am mari asteptari. Dar poate ma insel.

Edited by adisz, 22 March 2024 - 17:56.


#8
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

Vizualizare mesajBursul, pe 22 martie 2024 - 17:43, a scris:

... care nu are nici o legatura cu universul lui Ridley Scott.
Practic David a creat alien-ul in viitor, iar in AvP se zice ca-s din timpuri stravechi.

Din pacate cand exista o franciza de succes nu reusesc sa pastreze ,,drepturile de autor,,  astfel incat universul initial se transforma intr/o distorsiune ... se schimba propietarul drepturilor, casa de productie, producatorii, regizorii ... datorita dezvolatarii extraordinare a serviciilor de streaming apar sume fabuloase care duc la sequel, perquel, interquel si toate alea, probabil nu peste mult timp apare si un serial.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
...

Edited by adisz, 22 March 2024 - 17:56.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajadisz, pe 22 martie 2024 - 17:50, a scris:

Seria este printre foarte putinele filme SF si mai ales horror pe care le-am vizionat. Dar cred, vazand acel trailer, unde se foloseste calculatorul si sangele la greu, ca nu-l va putea depasi pe Alien, care dupa parerea mea este o capodopera, un film de referinta.
James Cameron a a ridicat prea mult stacheta. La Alien (1) mai poti observa ca e un filme vechi, il trage in jos efectele speciale si decorul, dar Aliens (2) l-as urmari si peste 20 de ani cu acelasi entuziasm.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
De gustibus...Posted image
Eu prefer realismul, sunt de moda veche.

Edited by adisz, 22 March 2024 - 18:14.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajadisz, pe 22 martie 2024 - 18:13, a scris:

De gustibus...Posted image
Eu prefer realismul, sunt de moda veche.
Sunt doua genuri diferite, unu-i mai horror, altul e mai de actiune. Recunosc ca imi plac mai mult filmele de actiune.

Totusi scenele lui Cameron sunt prea perfecte, cam in orice filme de-al lui.

Edited by Bursul, 22 March 2024 - 18:26.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://scontent-muc2-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/418830718_428859779652647_4990635039438277432_n.jpg?_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=45lRb60h_5oAX975KxP&_nc_ht=scontent-muc2-1.xx&oh=00_AfC2rrTzoKJBfokZJcXQ1lEGbh7GdAJGIlyUUkAC0IDTtQ&oe=66031C80 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Variațiuni pe aceeași temă

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ultimul a fost o porcarie cu buget restrans. Categorie B.

Si ptr ca cineva a mentionat seiile Alien vs Predator - alea sunt pe langa franciza.

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011

View Posteiffel, on 22 martie 2024 - 21:15, said:

Ultimul a fost o porcarie cu buget restrans. Categorie B.

Si ptr ca cineva a mentionat seiile Alien vs Predator - alea sunt pe langa franciza.

Covenant? Cat B? Neah, Cred ca ai vazut alt film…

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nah. Uita-te doar la actori.
Ce actori au jucat de ex in Prometheus si ce actori in Covenant.

#18
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011
eiffel, not here to pick a fight :) -   recomand un film premiat la oscar anul asta - the Zone of Interest - nu stiu in ce categorie e dar e un film foarte bun si joaca actori total necunoscuti.

https://www.imdb.com/title/tt7160372/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate