Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Windows XP Professional ISO care sa accepte cheia de pe eticheta de licenta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara!
Am doua calculatoare cu licenta de Windows XP Professional lipita pe unitate, si inca doua cu Home Basic. Vreau sa le instalez pe toate cu sistemul de operare.

Am reusit sa iau de pe Archive.org un ISO pentru Windows XP Home Basic, dupa cum scria acolo, copie 1-la-1 cu CD-ul original de instalare si am instalat pe unul dintre calculatoare foarte bine si a recunoscut codul de activare a licentei.

Problema este ca la Windows XP Professional nu gasesc niciun ISO care sa accepte cheia de activare. Se pare ca intr-un iso ma punea sa introduc Volume License Key, ceea ce imi e clar ca nu era potrivit pentru mine, iar toate celelalye ISO-uri testate de mine imi cereau sa introduc cheia de "activare de pe eticheta galbena de pe CD" si nici aici nu a functionat cheia de activare de pe eticheta de pe unitate.

Stie cineva, va rog, de unde pot sescarca un ISO care sa mearga? Multumesc mult!

PS: ca preferinta daca exista mai multe variante ar fi Professional SP3.
PS: daca se intreaba cineva ce fac cu el, m-am cam saturat de Windows-ul modern, la consum resurse, interfata, aplicatii legate la net bagate cu forta, stabilitate, control panel de ma pierd in el ori de cate ori l-as accesa etc. Folosesc linux in principal, dar am ceva aplicatii care imi sunt folositoare ce merg doar in Win, si da, merg pe XP.

Multumiri!!!

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Aici ai linkul oficial de la Microsoft: http://Thank you for...0 CD Image File

*Service Pack 2 for Windows XP Professional, x64 Edition - ISO-9660 CD Image File - 475 MB

Edited by xmanyacs77, 21 March 2024 - 21:19.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil sa nu mearga  decta versiunile ptr laptopul / PC-ul respectiv. Care nu se mai gasesc - le punea la dispozitie producatorul acestora.
Practic alea sunt licente OEM Brand.
Tde principiu acum ceva ani gaseai pe internet cum se transforma un Windows XP Retail in OEM Brand.

In alta orine de idei.Daca ai programe care merg in XP ar trebui sa mearga fara probleme in linux - cu Wine.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Cele de XP merg in compatibility mode si pe windows 10.
https://archive.org/.../WinXPProSP3x86

Edited by Leo2006, 21 March 2024 - 21:31.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Iti trebuie fisier ISO OEM, produs de firma PC-ului(HP, Dell, Fujitsu, etc)
La acea data firmele puneau in imaginea ISO un fisier cu cheile de licenta acceptate si nu poti activa un Windows OEM HP cu cheie de DELL sau invers.
Cheile de pe etichetele respective sunt OEM, nu RETAIL.
Dar, totusi, Windows XP? Inteleg ca vrei sa functioneze niste harburi superantice, dar o sa pierzi mult timp la instalare/setare vs. beneficiile utilizarii unui fier vechi!
De ce nu Windows 7? E putin mai actualPosted image

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar azi am pus la treabă un vechi Dell cu XP. Doar sa ruleze un clip video. Pe net nu am reușit să îl fac să meargă.
Browsere antice cred.
Eticheta cu licența s-a ros de tot și nu se mai vede serialul.


#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
eu am reusit sa gasesc un cd original cu Windows XP SP3 cu holograme pe el: https://i.ebayimg.co...yLj/s-l1600.jpg
acum nu mai am pe ce sa il instalez, dar il pastrez ca la un moment dat s-ar putea sa valoreze ceva si sa il pot vinde pe olx/ebay

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdorin_2k, on 21 martie 2024 - 22:17, said:

Chiar azi am pus la treabă un vechi Dell cu XP. Doar sa ruleze un clip video. Pe net nu am reușit să îl fac să meargă.
Browsere antice cred.
Eticheta cu licența s-a ros de tot și nu se mai vede serialul.
Pune-i MyPal.

View Postrexx, on 21 martie 2024 - 23:28, said:

Îți instalezi Virtual Box și-l Instalezi acolo. :icecream:

#9
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006

View PostITChristian, on 21 martie 2024 - 21:00, said:

PS: daca se intreaba cineva ce fac cu el, m-am cam saturat de Windows-ul modern, la consum resurse, interfata, aplicatii legate la net bagate cu forta, stabilitate, control panel de ma pierd in el ori de cate ori l-as accesa etc. Folosesc linux in principal, dar am ceva aplicatii care imi sunt folositoare ce merg doar in Win, si da, merg pe XP.
Atunci ai putea inecrca acest Windows 11 Home Tiny/Lite care seamana cu XP.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8fQ9j334RIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdorin_2k, on 21 martie 2024 - 22:17, said:

Chiar azi am pus la treabă un vechi Dell cu XP. Doar sa ruleze un clip video. Pe net nu am reușit să îl fac să meargă.
Browsere antice cred.
Eticheta cu licența s-a ros de tot și nu se mai vede serialul.
Incearca cu Supermium.

#10
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View PostITChristian, on 21 martie 2024 - 21:00, said:

Folosesc linux in principal, dar am ceva aplicatii care imi sunt folositoare ce merg doar in Win, si da, merg pe XP.
Multumiri!!!

Nu ai incercat sa vezi daca iti merg aplicatiile alea in/cu WINE ?

#11
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 31.12.2022
Va multumesc tuturor pentru mesaje!
In final am reusit, folosind un instalator original OEM. Nu a fost nevoie sa fie CD-ul de instalare specific IBM, ci doar un CD OEM (pe care nu scrie vreo firma ci doar cu emblema Windows, si textul "for distribution with a new computer only") iar cheia a functionat perfect.

Nu stiam si nu reuseam sa gasesc o asemenea imagine, ci numai retail sau volume license, chiar daca erau denumite OEM. Am reusit cautand direct pe archive.org, ajungand la acest iso: https://archive.org/...l-sp3-oem-en-us

Initial reusisem cu unul in poloneza, dar apoi l-am gasit si pe acesta.

Instalarea Windows 11, cu look similar nu era o varianta (fiindca nu look-ul era problema - poate sa arate si ca MS-DOS daca pot sa imi fac treaburile in viteza cu el) dat fiind faptul ca nici nu cred ca ar fi rulat pe un asemenea calculator ce dispune de 512MB RAM si un procesor slab Celeron, si nici pe celelalte calculatoare pe care le am. Wine de asemenea ruleaza mult mai greu si instabil in Linux.

Din nou va multumesc pentru sugestii si sfaturi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate