Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Loc de joacă montat pe perete pentru pisici (DIY)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Nu stiu daca intrebarile mele se potrivesc mai bine la subictul "casa" sau aici, dar... Plănuiesc să creez un loc de joacă montat pe perete pentru pisicile mele într-o cameră care are înălțimea tavanului de 3,3 metri. Camera are 30 mp. Vreau să profit la maximum de spațiul vertical și să fac ceva care să fie distractiv pentru pisici, Poate așa vecinii vor avea puțin mai multă liniște și pace în timpul nopții.

Problema este că nu am nicio idee cum să fac asta de unul singur. Nu sunt sigur ce tip de materiale și șuruburi am nevoie. Deși sunt dornic să învăț și să fac lucrurile pe cont propriu, am foarte puțină sau deloc experiență la capitolul DIY (dar am sculele necesare. Cred).

În principal, mă gândeam să găsesc o modalitate de a fixa o mulțime de scratchers de acestea, atât vertical cât și orizontal, în toată camera.

Orice sfat și sugestie este foarte binevenit.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Din ce-s peretii, rigips, tencuiala clasica, etc?

#3
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View PostPhobos, on 21 martie 2024 - 10:36, said:

Din ce-s peretii, rigips, tencuiala clasica, etc?
Unul e rigips (cel mai mare si care separa camerele), restul tencuiala clasica dar relativ usor de perforat

Edited by DarkMinion, 21 March 2024 - 11:40.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Uite aici un exemplu

https://www.instagra...mR2ZHJ3a291ZQ==

#5
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View Postgeorge_alexandru, on 21 martie 2024 - 12:47, said:

Cam asa ceva, dar asta e deja "nivelul 2".
Pentru inceput, m-as bucura sa pot face ceva mai banal si fix.

Acuma caut solutii sa pot prinde cumva in perete treaba asta (nu stiu cum se numeste). Chestia e ca imi trebuie un "surub" in forma de L care intr-o parte intra in perete (diblu) si in cealalta parte se infileteaza in chestia aia. Sau cel putin asa imi imaginez. Cum ziceam, sunt foarte incepator

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
La tuburile alea matisate ai acces la interior sau au capace nedemontabile ? Din ce material sunt facute ? Tipic sunt facute din carton ,mai rar din lemn.
Peretii nu-s facuti din tencuiala, ea se aplica pe un perete intr-un strat destul de subtire...De obicei, peretii din caramida sunt tencuiti in strat mai gros .Dupa inaltimea tavanului locuiesti intr-o casa din perioda interbelica deci sanse mari sa fie facuta din caramida. Asta necesita  dibluri cu expandare mai ridicata.
Cea mai usoara solutie ar fi sa dai gauri in pereti in care sa introduci dibluri speciale pentru caramida , apoi un holsurub cu filet dublu. In tub dai o gaura corespunzatoare filetului exterior , pui piulita plus saiba , bagi tubul , apoi pe partea interioara a tubului strangi tot cu o piulita plus saiba.

Edited by tinel231, 21 March 2024 - 16:32.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cumperi sau confecționezi bride, colțari, suporți exact pt fiecare obiect în parte.  La lungimea necesară.
Faci o schiță cu fiecare element unde e poziționat, la ce distanta de perete și în ce loc.
Tabla, plastic, lemn,.....depinde ce ai la îndemână.
Fixezi pe perete cu dibluri pt acel perete (rigips, cărămidă, beton).
Aduni toate materialele, sculele și accesoriile și te apuci de lucru.
Nu e complicat, dar nici f simplu.
Tre sa și și scule pt asta. Nu e suficient doar o șurubelniță

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate