Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Recompartimentare prin inlaturare zid...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
GaSar

GaSar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.10.2016
Tema este urmatoarea: se doreste mutarea infrastructurii " de gatit"  a buctariei pe balcon, trebuie mutata si centrala termica pentru ca cea noua are vas de expansiune si e mai adanca si nu mai permite deschiderea geamului/traseu condens mai usor de realizat, ceea ce implica proiect  nou la instalatia de gaz si se poate muta si aragazul ( plita tot acolo pe balcon). In urma reconfigurarii usa la bucatarie devine inutila,folosind usa balconului pentru a impiedica mirosurile/aburul, asa ca se doreste crearea unui spatiu unitar cu hol-ul.

Apartamentul fiind la parter, balconul a fost contruit de noi undeva in anii 90 avand un CU si o AC emise de primaria de sector, asa ca nu sunte la prima sarada dar... au trecut 26 de ani de atunci.
"Intrebarile" sunt urmatoarele:
1 . La actele necesare pentru obtinerea certificatului de urbanism avem asa:
"8. PLAN CADASTRAL sc. 1/500 cu PROPUNEREA DE CONSTRUIRE;" - in proiectul tehnic al balconului exista un plan cadastral sc. 1/500 si nu vad cum s-ar reprezenta "propunerea de construire" in conditiile in care tot apartamentul  (4 camere)are 1 cm/2 cm, fiind cuprinsa doar silueta blocului.
2. La balcon dupa obtinerea certificatului de urbanism  in care s-au solicitat acord proprietari pe coloana si  avize de la IGSU, mediu si furnizorii de utilitati + memoriu tehnic/proiect/ expertiza pentru spargere zid pentru usa etc. La un moment dat a trebuit mers la "Proiect Bucuresti" sa luam planurile/proiectul blocului, fiind anii 90 ei s-au oferit sa faca ei, fiind si proiectantul blocului, expertize/memoriu/proiect etc.Acum am vazut ca nu mai exista Proiect Bucuresti,  iar arhiva lor ar fi preluata de PMB, dupa obtinerea CU banuiesca ca trebuie luat legatura cu un arhitect care sa faca expertiza/proiect etc , acesta de unde stie daca este zid cuprins in structura de rezistenta sau nu?

Attached Files



#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Mai nu stiu cum se face ca tot oamenii astia care sunt la parter sunt asa de harnici... La mine in bloc, tot vecinul de la parter a vrut sa isi faca sala de nunti dintr-un apartament de 2 camere si a spart zid intre bucatarie si hol si intre sufragerie si balcon. Acum tot blocul s-a f*tut de la vibratii si cu siguranta de la lipsa sustinerii planseelor superioare. Desi n-am geamuri deschie. imi vine miros de fum de tigara si alte mirosuri suspecte, eu fiind deasupra lui.
Nu mai sapati mai oameni buni blocurile de la temelie, mutati-va la ultimul etaj si acolo faceti si heliport daca vreti...

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Peretii demolati erau sigur de sustinere? Nu ca agreez asemenea zgomote/actiuni.

#4
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Daca nu este zid de sustinere / rezistenta, Nu ai nici o treaba. Mai exista o chestie la care multi au apelat si anume, la fostul geam ( din cate am inteles, inca mai este ) si acel zid, desfiinteaza doar geamul ( sa numai fie nimic in balcon si bucataria initiala ) si astfel, numai ai nevoie de vreo aprobare fiindca nu modifici cu nimic structura de rezistena a blocului. Tot odata, desfiintand aceal geam, poti folosi acel pervarz ca si o mica masuta, bar, etc.

Daca vrei sa darami acel zid, vezi daca este din caramida si astfel, numai ai nevoie de noi avize, nefiind un zid de rezistenta.

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Daca e bloc pe cadre, nu are ziduri de rezistenta.

#6
GaSar

GaSar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.10.2016

View Postraducanu969, on 21 martie 2024 - 07:48, said:

Salut

Daca nu este zid de sustinere / rezistenta, Nu ai nici o treaba. Mai exista o chestie la care multi au apelat si anume, la fostul geam ( din cate am inteles, inca mai este ) si acel zid, desfiinteaza doar geamul ( sa numai fie nimic in balcon si bucataria initiala ) si astfel, numai ai nevoie de vreo aprobare fiindca nu modifici cu nimic structura de rezistena a blocului. Tot odata, desfiintand aceal geam, poti folosi acel pervarz ca si o mica masuta, bar, etc.

Daca vrei sa darami acel zid, vezi daca este din caramida si astfel, numai ai nevoie de noi avize, nefiind un zid de rezistenta.
Ai inteles gresit, eu  nu vreau sa sparg  geamul spre balcon , ci zidul din stanga si dreapta usii la bucatarie, intre bucatarie si hol.

Orice recompartimentare necesita Certificat de Urbanism si Autorizatie de Constructie poate sa fie si din rigips.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Autorizatia aia te costa cat juma' de apartament si o obtii la senectute.

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostGaSar, on 21 martie 2024 - 09:12, said:

Ai inteles gresit, eu  nu vreau sa sparg  geamul spre balcon , ci zidul din stanga si dreapta usii la bucatarie, intre bucatarie si hol.

Orice recompartimentare necesita Certificat de Urbanism si Autorizatie de Constructie poate sa fie si din rigips.

Daca este din Caramida, Nu iti trebuie Autorizatie. Autorizatie iti trebuie doar cand umbli la Structura de rezistenta a blocului sau cand vrei sa-ti faci un apartament. Da, ce zici tu, trebuie refacuta Fisa Cadastrala, deoarece se mareste suprafata utila, si astfel, te vei trece cu o suprafata mai mare la Asocitiatie, deci vei plati mai mult. Eu am spart astfel de pereti din apartament acum 2 ani si Nu am avut nevoie de autorizatii desi, vecinul de pe scara este directorul de la Inpectoratul in constructii.

Acum, daca acel zid / perete face parte din structura de rezistenta, numai un inspector in constructii iti poate spune.

Succes

#9
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005

View Postraducanu969, on 21 martie 2024 - 10:38, said:

Daca este din Caramida, Nu iti trebuie Autorizatie. Autorizatie iti trebuie doar cand umbli la Structura de rezistenta a blocului sau cand vrei sa-ti faci un apartament.

Eronat. Orice demolare a unui perete, fie el din cărămidă sau BCA, presupune parcurgerea unui proces care implică multe acte și aprobări.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Totusi cine gateste pe balcon ? Posted Image
N-am vazut asa ceva, pe bune.
Daca nu gatesti desfiinteaza bucataria si gata.

Si ce realizezi, un hol mai mare ? .. pt ce ?
Va fi o configuratie ciudata.

De multe ori partea de perete cu chiuveta contine coloane de apa.
As lasa acea parte de zid, n-ai unde sa muti toate coloanele.

Edited by sirgoofy, 21 March 2024 - 11:30.


#11
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Coloanele de apă de obicei sunt înguste, într-o parte de perete.
Am văzut oameni ce şi-au extins bucătăria pe balcon. Unii pun centrala termică pe acolo.
Totuşi, uşa de la bucătărie nu lasă să intre aşa de mult miros în restul apartamentului. Până una-alta, să ceară de arhive detalile tehnice ale apartamentului.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Totusi nu pot intelege ce fel de oameni exista pe lumea asta. Daca ai nevoie de o alta configuratie a locuintei, atunci cumpara sau construieste-ti asa ceva, dar nu sparge, muta, inlocui pereti ca tot un cacat va iesi.
Au innebunit astia cu transformatul apartamentelor, fiecare viseaza la cai verzi pe pereti.
De ce v-ati mutat in asemenea locuri daca nu va convin?
Toate aceste transformari se lasa intotdeauna cu necazuri pentru vecini.

#13
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View Postraducanu969, on 21 martie 2024 - 10:38, said:


Daca este din Caramida, Nu iti trebuie Autorizatie.


Sa nu mai spui niciodata cuiva asa ceva, da?  Posted Image

#14
GaSar

GaSar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.10.2016
In mod normal, orice reconfigurare se inscrie in cartea tehnica a imobilului la capitolul "evenimente". In termen de 30 de zile de la efectuarea modificarirlor , trebuiesc notate in cartea tehnica a imobilului de catre presedintele asociatiei de proprietari si se vor  anexa in copie certificatul de urbanism, autorizatia de constructie si proiectul tehnic. Asa zice legea asociatiilor de proprietari din 2018.

Eu am intrebat cum naiba sa pun propunerea de construire pe planul 1/500 pentru cererea de certificat de urbanism si daca angajez un cabinet de arhitectura pentru proiectul tehnic daca ei au de unde sa faca rost de proiectul blocului tinand cont ca a disparut Proiect Bucuresti atat.

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostOlteanul_sfios, on 21 martie 2024 - 11:39, said:

Sa nu mai spui niciodata cuiva asa ceva, da?  Posted Image

Esti sigur! Repet ( eu cand am desfiintat un astfel de perete ) Inspectorul de la Inspectoratul in constructii mi-a spus ca, Nu am nevoie de autorizatie fiind un zid despartitor, nu unul de care tine structura de rezistenta a blocului, acelasi lucru fiind valabil si in cazul in care muti acelasi perete din caramida inainte sau inapoi, ca sa obii mai mult spatiu.

Eu locuiesc la parter deci, orice modificare la mine, chiar conteaza Posted Image pentru restul scari - blocului.


PS. A, ca vrei sa fi mai papa decat papa si ai bani sa arunci pe geam pentru ceva ce nu tine de obligativitatea autorizatiei, e partea a doua. Este un moft, o placere de a ta.

Edited by raducanu969, 21 March 2024 - 14:21.


#16
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Scrie în legea 50 dacă ai nevoie de autorizație. Și ai. Dacă e vorba doar de demolat peretele respectiv și atât e simplu. Intra în categoria autorizațiilor cu documentație simplificată. Ia un arhitect. De obicei colaborează arhitectul cu un expert tehnic. Sau cauți tu. Îți face documentația. Depui. Faci treaba.

Pe plan apare că ai și ghene de instalații acolo. De ălea nu poți să te atingi sau intri în cu totul și cu totul alte distracții.

Găsești legea 50 online. Caută paragraful despre pereți de compartimentare. Art. 6 alin 20.5. Dacă vrei și alte modificări se poate complica documentația de autorizare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate