Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Peugeot 508

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Acest topic este despre discutii generale ,intrebari si raspunsuri despre aceasta frumoasa nava amiral a francezilor de la Peugeot.
Voi incepe eu  :
Am vazut multe discutii si pareri total contradictorii  referitoare la cutiile automate de pe 508 I (Phase II, 2014) 2.0 BlueHDi (150 CP/180 Cp) 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, mai exact ca aceasta cutie automata este ba robotizata,ba clasica cu convertizor de cuplu.Deci pana la urma unde este adevarul? Ce tip de cutie este aceasta ,de cine este produsa si care este fiabilitatea ei cat si durata,km intre revizii dar si costuri.[ https://img.leboncoin.fr/api/v1/lbcpb1/images/86/64/96/866496d26349f599931d8b89016ceeb33fb4b797.jpg?rule=ad-large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 20 March 2024 - 14:41.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Din 2015 toate cutiile Peugeot sunt de la AISIN
Au inceput cu Aisin EAT6 la Peugeot 208 iar azi au ajuns la EAT8
Toate sunt cu (,) convertor de cuplu

Asta-i tot

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Au fost mai mult tipuri de cutii automate. EAT6 e cu convertizor de cuplu, AM6 mi se pare ca e cu dublu ambreiaj e cu conertizor si BMP6 e cea manuala robotizata.

Edited by Tipiric, 20 March 2024 - 15:00.


#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Profan fiind,intreb.  Care-i treaba cu astea automate? Am condus un ML si ma cam zapacit treaba cu 2 pedale.  Care-i avantaj vs dezavantaj vs clasic?

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Ca schimba treptele automat, adica singura.

Edited by Tipiric, 20 March 2024 - 15:01.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Marele avantaj este in mediul urban
Intr-o aglomeratie cum e aia din Bucuresti, aia automata face toti banii
Marele dezavantaj - daca se buleste, reparatia e cam scumpa

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si pedala aia ambreiaj+maneta viteze(ca no-ti avea ferari schimbator la volan) cu ce va incurca? Naijax,aglomeratia din Londra se pune in distributie cu vanul cutie manuala? Aka cca2 mil vs 10 mil? Bravo cu reparatia. Acolo se lasa cu k mii lei sau alta moneda.  Deci unde-i avantajul?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Dar n-am spus ca ma incurc in pedale Posted Image
Sunt OK cu ambele transmisii dar aia automata e priceless intr-un trafic de cosmar
Cat despre reparatie - stai linistit ca nu se buleste instant
Dimpotriva - sunt foarte fiabile

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Treaba cu,, fiabila si aia cu start and go,,spune-o alora care fac distributie si 300 km zilnic. Alternator van Boxer 700(4200 lei) Schimbat din greseala dar presiunea de a pune masina la treaba!!!??? obligat.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View PostMikeSpike, on 20 martie 2024 - 15:08, said:

Si pedala aia ambreiaj+maneta viteze(ca no-ti avea ferari schimbator la volan) cu ce va incurca? Naijax,aglomeratia din Londra se pune in distributie cu vanul cutie manuala? Aka cca2 mil vs 10 mil? Bravo cu reparatia. Acolo se lasa cu k mii lei sau alta moneda.  Deci unde-i avantajul?

Masina personala are cutie automata si cea de serviciu cutie manuala.
La inceput m-a incantat cutia automata (acum vreo 8 ani), insa acum nici nu mai bag de seama cum conduc...

Edited by 2Unlimited, 20 March 2024 - 15:55.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cam cum zici tu a fost la mine. 2 ani nu am condus- ce ba,volan pe dr si schimbataor pe stg!  Merg pe contrasens. Pana nevoia te impinge. Dar automata nu cred ca voi ,,drive-ui,,   Nu merita pretul si nefericirea de a o repara//schimba.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,376
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMikeSpike, on 20 martie 2024 - 16:07, said:

Cam cum zici tu a fost la mine. 2 ani nu am condus- ce ba,volan pe dr si schimbataor pe stg!  Merg pe contrasens. Pana nevoia te impinge. Dar automata nu cred ca voi ,,drive-ui,,   Nu merita pretul si nefericirea de a o repara//schimba.

Pai in vreo 5 ani de acum incolo n-o sa mai ai de ales.

Poti so continui cu manualele doar daca ramai la sh tot restul vietii.

Oricum, cine se baga in discutia asta manuala versus automata, are mult prea mult timp liber.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Concediu obligatoriu iti suna clopotelul? 1aprilie ai luat nu ai luat pierzi tot. Concediu/bani. Alta tara,alt sistem.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,376
  • Înscris: 28.10.2018
Nu, tu e clar ca ai foarte mult timp liber, zic de aia care se apuca sa iti raspunda si sa argumenteze de ce e mai buna cutia automata la om.

Pentru restul:

Cutiile EAT8 montate pe masinile Sellantis (adica nu doar Pejo), nu au toate convertor de cuplu.

De exemplu alea de pe PHEV nu au convertor de cuplu, rolul acestuia fiind preluat de motorul electric.

Edited by abac, 20 March 2024 - 17:57.


#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Abac,,in 5 ani si-au scos banii. Si unde locuiesc nu e limita asta daca masina/vanul a trecut de testele anuale. Aka merg pana cad in cap.Da,sant zone in care platesti Dar momentan nu e cazul.

Ps,la inceput erau statiile electrice prin mall-uri gratis. Au inceput sa puna si contracost reducand din alea gratis. Ce-i drept,la munca avem galagie (cca 10) locuri fastcharge. Free.

#16
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Pai si Peugeot 508  2.0 HDi (150 CP/180 Cp) 2017 ce cutie automata are ,cu convertizor sau robotizata?

#17
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Convertizor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate