Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Pareri duplex despartit doar de o " camera tehnica "

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
daddychill

daddychill

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2024
Salutari. Stie cineva daca sunt mai ok duplexurile despartite prin camera tehnica? Este vreo diferenta mare fata de cele care sunt lipite/ despartite de zidul comun? Practic acest duplex care este individual ( no ? ) dar are o camera care e lipit de cealalata incapere a vecinului. Care stati deja in asa duplex, cum este situatia din punct de vedere fonic? Se aude ceva? Vad ca preturile sunt mai mari chiar daca cumva se ia din spatiul liber din teren cu construstia si spatiul liber dintre duplexuri... Multumesc.

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
pai e mai bine decat un duplex cu peretele lipit unde auzi vecinul prin peretele comun, dar mai rau decat o casa separata

#3
daddychill

daddychill

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2024

Vizualizare mesajrexx, pe 19 martie 2024 - 19:40, a scris:

pai e mai bine decat un duplex cu peretele lipit unde auzi vecinul prin peretele comun, dar mai rau decat o casa separata

Cu tot respectul dar care ar fi chestiile negative? Intreb pentru ca am tot cautat pe internet dar nu am vazut ca oamenii sa discute doar despre aceste duplexuri despartite. Multumesc.

#4
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postrexx, on 19 martie 2024 - 19:40, said:

pai e mai bine decat un duplex cu peretele lipit unde auzi vecinul prin peretele comun, dar mai rau decat o casa separata

Exact. Majoritatea sunt precum apartamentele unde auzi orice pârț venit de la vecini. Cunosc problema pentru că am vecini care stau în "duplex-uri".
Dacă-mi accepți sfatul, indiferent de varianta pe care vei merge, izolează fonic pereții despărțitori.

Edited by thunderbolt, 19 March 2024 - 20:15.


#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
mai bine desparte casa si nu fa duplex.

#6
daddychill

daddychill

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2024

View Postthunderbolt, on 19 martie 2024 - 20:14, said:

Exact. Majoritatea sunt precum apartamentele unde auzi orice pârț venit de la vecini. Cunosc problema pentru că am vecini care stau în "duplex-uri".
Dacă-mi accepți sfatul, indiferent de varianta pe care vei merge, izolează fonic pereții despărțitori.

Salut. Aici vorbim special de acele duplexuri care au 1/2 m distanta intre cladiri dar la parter exista o camera tehnica lipita de cealalta camera tehnica. Practic aceste duplexuri sunt "despartite".

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

E duplex? Sau sunt 2 case individuale lipite la calcan? Camera aia tehnica se intinde pe toata latimea cladirii?

E firesc ca pretul sa fie mai mare. La duplex sau insiruite, ai minim 1 perete de sus pana jos comun, fundatia e comuna, etc... La casele lipite la calcan, chiar daca nu e distanta fizica intre ele, fiecare are fundatie si pereti proprii.

E o vorba la noi care spune ca "lucrul amestecat, miroase a rahat". Mai ales ca vecinii nu ti-i alegi. Si ma gandesc ca asta e unul dintre motivele pentru care vrei o casa.

#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postdaddychill, on 19 martie 2024 - 19:46, said:

Cu tot respectul dar care ar fi chestiile negative? Intreb pentru ca am tot cautat pe internet dar nu am vazut ca oamenii sa discute doar despre aceste duplexuri despartite. Multumesc.
n-auzi parturile vecinului din casa, ci doar din camera tehnica

#9
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Oare camera aia tehnica e lipita ca sa evite respectarea retragerilor minime la limita de proprietate? Neputand sa le faca la 1-2m una de alta (unele zone cer 2m retragere, deci 4m intre cladiri). Cand sunt lipite complet, mai intelegi economia la materiale pe latura lipita si beneficiul incalzirii reciproce si izolarea fata de exterior, dar doar cu camera tehnica lipita nu inteleg care e scopul.

La cele cu tot peretele lipit, daca nu e zid dublu sau lipitura facuta doar pe holuri si bucatarie, deja esti ca la bloc. Doar cu camera tehnica lipita, ar trebui sa nu conteze, dar nici lipirea ei nu inteleg ce rost are.

#10
daddychill

daddychill

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2024

View PostRaimondMacelaru, on 19 martie 2024 - 22:25, said:

Oare camera aia tehnica e lipita ca sa evite respectarea retragerilor minime la limita de proprietate? Neputand sa le faca la 1-2m una de alta (unele zone cer 2m retragere, deci 4m intre cladiri). Cand sunt lipite complet, mai intelegi economia la materiale pe latura lipita si beneficiul incalzirii reciproce si izolarea fata de exterior, dar doar cu camera tehnica lipita nu inteleg care e scopul.

La cele cu tot peretele lipit, daca nu e zid dublu sau lipitura facuta doar pe holuri si bucatarie, deja esti ca la bloc. Doar cu camera tehnica lipita, ar trebui sa nu conteze, dar nici lipirea ei nu inteleg ce rost are.

Exact. Eu unul cred ca dezvoltatorii in loc sa faca case individuale de 400 000/600 000 euro mai bine fac un duplex si stiu ca se vinde mai repede..Poate se cumpara gen.. Si tot gen acesti oameni in loc sa stea la bloc..se risca... Tu zici bine acolo cu acei 4 metri..hehe. Doar ca eu PERSONAL nu inteleg de ce am lasat noi ca natie sa se dea voie sa se construiasca astfel de cladiri " duplex " si mai nou a aparut un alt cuvant cica "triplex" Posted Image Posted Image Posted Image plus ca aceste duplexuri despartite de garaj mai nou sau camera tehnica sunt atat de teapa si acum dau cu alta bomba. Cum se scriu aceste in CF? C e facem in caz de un proces? Cum se iau in considerare? Posted Image

#11
daddychill

daddychill

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2024

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 19 martie 2024 - 22:25, a scris:

Oare camera aia tehnica e lipita ca sa evite respectarea retragerilor minime la limita de proprietate? Neputand sa le faca la 1-2m una de alta (unele zone cer 2m retragere, deci 4m intre cladiri). Cand sunt lipite complet, mai intelegi economia la materiale pe latura lipita si beneficiul incalzirii reciproce si izolarea fata de exterior, dar doar cu camera tehnica lipita nu inteleg care e scopul.

La cele cu tot peretele lipit, daca nu e zid dublu sau lipitura facuta doar pe holuri si bucatarie, deja esti ca la bloc. Doar cu camera tehnica lipita, ar trebui sa nu conteze, dar nici lipirea ei nu inteleg ce rost are.

De aia am si venit aici sa va cer si voua parerea. Au aparut anunturi cu asemenea duplexuri si am tot vazut ca se si cumpara. Habar nu am ce sa mai cred... Avem multi romani curajosi...

#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai banuiesc ca asa ceva e vandut in principal de rechini, ca oamenii normali nu isi construiesc duplex. Poate unii din ei si le vand, dar tot rechinii le vand pe 3 sferturi din ele. Suni, alo, domnu rechin, care e scopul lipirii camerelor tehnice la aceste duplexuri, ce ati urmarit prin asta? Apoi te intorci aici sa analizam, ca de obicei rechinii sunt cam manglitori, trebuie sa vedem daca e un motiv valid sau harneala.

Edited by RaimondMacelaru, 20 March 2024 - 08:29.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Nu este duplex, sunt case insiruite, duplexul e pe verticala :)
Cata vreme nu esti zid in zid cu vecinul nu stiu de ce iti poti face griji.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,905
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 20 martie 2024 - 08:28, a scris:

Pai banuiesc ca asa ceva e vandut in principal de rechini, ca oamenii normali nu isi construiesc duplex.
De ce nu si-ar construi? Daca o casa individuala (intr-un oras dezvoltat) cu 500 mp teren ii costa 500.000 de euro si un duplex cu 300 mp de teren ii costa 300.000, multi vor prefera duplexul din motive financiare. Nu vad ce mare deranj e ca ai un zid comun cu un vecin (la fel e si la casele lipite), fiecare are curtea lui si isi vede de treaba lui. E semnificativ mai bine decat la bloc, unde ai 3-4 vecini cu care ai ziduri comune, nu ai curtea ta, etc.

La fel triplex-ul, e un avantaj fata de un bloc clasic, unde ai 10-40 de vecini pe scara, intr-un triplex ai doar 2 vecini, fiecare are etajul lui, probabil ai si curte privata unde nu poate intra cineva de afara ca la blocurile obisnuite si ai parcare privata, etc. Pana la urma e o chestie de ce iti permiti si cati bani esti dispus sa aloci ... daca ai 50k, stai in garsoniera, daca ai 100k, stai la bloc la 2-3 camere in 60 mp, daca ai 200k stai intr-un triplex de 4 camere si 100 mp cu o curte privata impartita cu 2 vecini, daca ai 300k stai intr-un duplex de 130 mp unde mai ai si curte privata doar a ta chiar daca nu e prea mare de obicei, daca ai 500k stai la casa de 160 mp intr-o curte singur.

Eu mi-as construi un duplex, ar fi un upgrade de la triplex-ul actual. Daca ar mai sta si vreun prieten bun in cealalta parte a duplexului, ar fi si mai bine.

#15
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai daca si-ar construi, ia zi, triplexul in care stai e construit de tine si vecinii tai? Nu. Deci? Nu am zis ca oamenii normali nu ar sta in asa ceva, am zis ca nu ar construi ei insisi. Ar trebui sa se gaseasca doi sa cumpere un teren impreuna sau sa se nimereasca unu langa altul si sa fie amandoi de acord sa faca impreuna un duplex. E un caz mult mai rar decat la casele individuale. Mult mai multe duplexuri sunt facute de dezvoltatori, raportat la totalul de duplexuri, decat casele individuale facute de dezvoltator, raportat la totalul de case individuale.

Cel mai mare upgrade e sa nu ai vecini deloc. Asta cu duplexul si triplexul sunt mici upgrade-uri, pentru ca un singur vecin marlan iti trebuie si deja ai fix problemele de la bloc. La bloc sunt sanse mai mari sa fie unu sau doi vecini marlani, ca sunt mai multi in jur, dar si la duplex poti avea ghinion sa ajungi in fix aceeasi situatie.

Edited by RaimondMacelaru, 20 March 2024 - 11:45.


#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Eu am vazut un singur duplex care mi-a placut, practic erau 2 case individuale identice (in oglinda) despartite prin 2 garaje, deci intre case era o distanta de vreo 6 metri, aproximativ. Nu prea inteleg in cazul de fata, exista o singura camera tehnica? Cealalta jumatate de duplex nu are, sau cum? Chiar si asa, e mult mai bine decat foarte multe altele unde casele au un perete comun, chiar daca e dublu, n-as sta in asa ceva. In plus, n-am vazut niciun duplex cu teren generos, ala fiind (dpmdv) un motiv esential pentru care te muti la casa.

#17
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postdaddychill, on 19 martie 2024 - 20:18, said:

Salut. Aici vorbim special de acele duplexuri care au 1/2 m distanta intre cladiri dar la parter exista o camera tehnica lipita de cealalta camera tehnica. Practic aceste duplexuri sunt "despartite".

Salut!
Asta e cu totul altceva, ar fi trebuit sa precizezi mai clar in primul post. Nu am vazut inca o astfel de constructie. Pot doar sa-mi imaginez ca nu ar trebui sa ai probleme cu zgomotele, mai putin in situatia in care vecinul e vreun Dorel care foloseste camera tehnica si in alte scopuri (sa cante noaptea la vioara sau sa bormasineasca ceva).Posted Image

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,905
  • Înscris: 14.08.2007

 RaimondMacelaru, pe 20 martie 2024 - 11:43, a scris:

Pai daca si-ar construi, ia zi, triplexul in care stai e construit de tine si vecinii tai? Nu. Deci? Nu am zis ca oamenii normali nu ar sta in asa ceva, am zis ca nu ar construi ei insisi. Ar trebui sa se gaseasca doi sa cumpere un teren impreuna sau sa se nimereasca unu langa altul si sa fie amandoi de acord sa faca impreuna un duplex. E un caz mult mai rar decat la casele individuale.
Am un prieten care mi-a propus sa ne facem un duplex impreuna.

Daca as avea firma de constructii si nu as avea buget de casa individuala, mi-as face un triplex pe gustul meu. M-am si gandit deja cum l-as face.

Edited by utopium, 21 March 2024 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate