Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Izolare pereti gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gizimen

gizimen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.11.2009
Salutare,
Am o mica problema cu 1-2 ziduri care inainte faceau parte dintr-un garaj si aveau acoperis deasupra lor, acum cu toata reamenajarea ar deservi ca si un simplu zid intre mine si vecini. Ideea e ca in toata zona as vrea sa amenajez o gradina unde sa pun gazon, implicit sa o umplu cu pamant iar problema e ca peretii sunt deja macinati iar acum cu umezeala constanta, ma gandesc sa-i protejez cat de cat. Peretii oricum o sa fie regletuiti cu adeziv si plasa dar la baza m-am gandit sa sap cat se poate, pun extrudat oricare din variante 2, 3, 5cm...

Ar merge varianta asta? Sau stiti o varianta mai buna? Mi s-a mai spus sa pun gresie pe pereti ca si o bordura sau solutie de impermeabilitate data cu trafaletul dar na, caut solutia cat de cat simpla si nu stiu care sa cred ca e varianta cea mai buna.

Am atasat si dopa poze ca sa va dati seama (linia rosie e pana la ce nivel ar urca pamantul).
Merci fain!

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Standard bro' ...
Sapi un sant pe langa zid ... dai un strat (poate 2) de amorsa bituminoasa ... pui carton bituminat sau membrana hidroizolatoare ... mai ramane drenul dar nu e clar din poze daca chiar trebuie or ba

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Curăță bine și dă cu Plastimul.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
si partea dinspre vecin? face si el sant? Decat sa carpesti vesnic la asta care e compromis din start...

#5
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Ca sa rezolvi problema 100% trebuie sa faci "lucrari" si pe partea vecinului cum zicea si kesarion111. Solutia cea mai simpla e sa dai doua maine de bitum. Recomandarea e sa nu dai doar cu amorsa bituminoasa, isi face treaba dar nu singura. Poti sa dai un strat de amorsa bituminouasa si apoi 1 strat de Hidroizolant lichid bitum. Doar amorsa nu hidroizoleaza suficient.

Recomandare din experienta proprie e sa pui un tub de dren pe langa oricare solutie de hidroizolatie o alegi. am dren pus pe 3 laturi ale casei si pe una nu . Diferenta e majora dupa ce se opreste ploaia ca si timp de uscare etc; urmeaza in saptamanile urmatoare sa pun si pe ultima latura dren.

#6
gizimen

gizimen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.11.2009
Merci fain de raspuns!

Va dati seama ca vecinul n-are nicio treaba, vreau macar sa rezolv partea mea sa nu se mai macine in halul in care e deja...m-am gandit si eu la solutia bituminoasa dar aveam impresia ca e dificil de aplicat, acum ca ma uit...nu pare.

#7
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Se da simplu si usor cu o bidinea. daca e prea tare incalzesti galeata la flacara ( faci un foc in jurul ei).

#8
gizimen

gizimen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.11.2009
Am inteles, poti sa-mi dai si un exemplu te rog de amorsa bituminoasa si Hidroizolant lichid bitum? le-am cautat, dar rezultatele par sa-mi dea acelasi produs sau alte denumiri, in genul solutie pentru hidroizolatie, compus amorsare, emulsie bituminoasa sau mastic bituminos etc

#9
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
cum sa pui xps pe gard :)

sapi pana la talpa, speli cu presiune tot , o sa-ti ia si tencuiala si vopseaua , daca e nevoie bagi o perie pe flex si cureti bine ,  lasi sa se usuce cateva zile

apoi tencuiesti cu Cer...e...sit C...R. 6...5 sau alt mortar hidroizolant

ce e ingropat dai cu hidroizolatie bituminoasa peste tencuiala noua

Finisezi cu decorativa siliconica
puneti un rand de tigla sau piatra sau ceva impermeabil pe gard.

daca faci asa o sa tine minim 10 ani , daca vecinul nu face si el trebuie sa reimprospatezi decorativa la 2-3 ani.

#10
gizimen

gizimen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.11.2009
Am luat toate variantele auzite, nu-s expert...de asta am si venit sa va intreb Posted Image .

Merci pentru tot tutorialul, superbec Posted Image

#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Dar dacă te duci și faci asta și pe partea vecinului? Sau nu sunteți în relații cordiale?

#12
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Amorsa bituminoasa de profunzime Den Braven Denbit Grund S6 4.5 kg  asta e amorsa - primul strat

Hidroizolant lichid bitum-cauciuc Den Braven DenBit Hydroseal W6 10 kg   e bitum - stratul 2 si 3 daca iti ajunge

daca le cauti dupa denumirea asta le gasesti la dedemand si alte magazine de specialitate

nu sunt sanse sa discuti cu vecinul sa te lase sa faci lucrarea si pe partea lui? ceva minim cum ar fi sa sapi pe langa baza gardului dupa ce termini partea ta si sa dai cu bitum si la el pe portiunea care e acoperita de pamant. Asa deranjul la el e minim.

Edited by alintarb, 20 March 2024 - 11:50.


#13
gizimen

gizimen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.11.2009
M-am mutat de curand in zona si nu pot sa spun ca-i cunosc prea mult, problema e ca in zona unde ar trebui sa sap pe partea lui are gradina cu legume si toate cele...orice interventie cat de mica, ii stric toata munca si de asta nu prea cred ca-l intereseaza.

#14
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Atunci rezolva partea ta. Ar fi sanse ca la el sa nu stea apa si sa urce pe perete daca are vegetatie/plante in zona deoarece acelea vor ''consuma'' din apa aflata in pamant.

Spor la treaba

#15
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postgizimen, on 20 martie 2024 - 11:35, said:

Am luat toate variantele auzite, nu-s expert...de asta am si venit sa va intreb Posted Image .

Merci pentru tot tutorialul, superbec Posted Image
cu placere

asta e problema nr 1 a momentului , prea multa informatie de slaba calitate, pe vremuri iti cumparai o carte sau intrebai un mester , mesterul stia zona , problemele intalnite si rezolvarile

acum citesti parerile oricarui palmas, de oriunde de pe planeta , toti sunt liberi sa-si dea cu parerea si o fac pana nu mai intelegi nimic , informatia poate exista dar se pierde in tonele de aberatii.

eu ti-am dat o solutie , cu siguranta ca mai exista si altele de ex aia cu extrudat , dar e foarte scumpa si sunt  sanse sa ti se dezlipeasca extrudatul dupa 2 ierni ...

#16
gizimen

gizimen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.11.2009
Multam la toata lumea pentru sfaturi!

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgizimen, on 20 martie 2024 - 12:02, said:

M-am mutat de curand in zona si nu pot sa spun ca-i cunosc prea mult, problema e ca in zona unde ar trebui sa sap pe partea lui are gradina cu legume si toate cele...orice interventie cat de mica, ii stric toata munca si de asta nu prea cred ca-l intereseaza.

vara asta faci pe partea ta, iar pe partea vecinului faci în noiembrie, după culesul roadelor :)
(nu-ți fă probleme de vreme, că de 2...3 ani noiembrie e mai frumos decât octombrie :P )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate