Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Montaj priza aparenta

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Am cumparat o priza, dar pentru ca nu am mai umblat cu una aparenta, nu stiu pe unde ar trebui sa fie introduse firele pentru a alimenta priza.
  Priza are doua bucatele de material plastic sau cauciuc care se pot indeparta dupa ce este desfacuta. Una este in partea de sus si seamana cu un buton/tamburus imbracat (se vede si in poza) iar cealalta este in partea de jos. Trebuie taiate/gaurite vreuna din bucatile respective? Sau la ce folosesc?

P.S. Cine doreste sa comenteze cu alta intentie decat sa ajute, rog sa caute alt topic.

Attached Files



#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca prin presetupa, pe jos, avand grija sa nu o tai de tot ca reduci gradul de protectie IP.

#3
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
intepi cu o surubelnita burduful de cauciuc si treci cablul cu tot cu mantaua de protectie prin gaura aia

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Găurești una din cele 2 capace de cauciuc alb. Pe acolo intra cablul. Pe partea cealaltă poți să pleci cu alt cablu spre alta priza

#5
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Partea de jos care culiseaza pe sina e cea din poza. Nu pare prevazuta pentru "gaurire". Dar tot pe jos trebuie bagate firele pentru ca tot in zona aia e prinderea lor. Daca le bag pe la burduful de sus nu le pot prinde in partea de jos unde sunt suruburile. In schimb prin partea de sus este surubul pentru impamantare. Deci pare ca trebuie gaurit jos pentru nul si faza si sus daca ai/vrei impamantare. Cam ciudat ca se cam duce protectia. Nu stiu cum a gandit producatorul decuparea...

Attached Files


Edited by habanero, 19 March 2024 - 16:31.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Se găurește cauciucul și se bagă pe acolo.
Recomandat ar fi să bagi firul prin partea de jos.


În mod normal ar trebui să scoți acel cauciuc și să pui presetupă. https://www.dedeman....0-buc/p/1011530
Bine, depinde de priză, la cum iese la tine cauciucul ăla nu cred că a fost făcută pentru așa ceva.
Deși, din partea de sus cred că ar merge foarte bine.
Dar dacă e la interior merge doar să găurești cauciucul.

Edited by Valy_User, 19 March 2024 - 16:39.


#7
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Cred ca gauresc partea de jos si aia e. Oricum n-o folosesc la exterior sau in baie, deci duca-se dreq protectia IP.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am facut o sageata cu rosu pe unde se baga cablul - aia e o presetupa din cauciuc - se gaureste cum s-a zis deja si se baga fortat cablul pe-acolo.
Attached File  1003826.jpg   56.68K   5 downloads
Din pacate cauciucul ala e cam prost si in  cativa ani va trebui schimbat.

Citat

Partea de jos care culiseaza pe sina e cea din poza.
Aia am impresia ca se foloseste daca pui canal de cablu.

P.S. - Partea de jos sau de sus e dupa cum vrei tu sa rotesti priza :P

#9
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
eiffel, partea proasta e ca daca bag nulul si faza pe sus, nu ajung firele unde trebuie prinse. Prinderea lor e in partea/camera de jos a prizei. Sus e o singura prindere pentru impamantare.

  Hai ca au loc. M-am uitat mai bine. Deci pe unde le bag pana la urma? Daca trebuie pe sus, de ce mai are si spatiu jos?

Attached Files


Edited by habanero, 19 March 2024 - 16:59.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Alea 2 îs interschimbabile.
Pui cauciucul unde vrei.


Oricum e bine sa faci o bucla cu firele, nu sa le prinzi din scurt in șuruburi.
Faci o bucla sa nu se smulgă la tragere.

#11
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Hai ca am facut cacatul praf. Voiam sa montez o priza pe casa scarilor spre pod, in care sa bag firul de la ONT-ul DIGI ca inainte era tras un fir lung pana in casa si trage pisica de el in fiecare zi si e stresanta.
  De la ultima renovare se pare ca partea electrica ce tine de pod nu a fost finalizata. E o doza din care ies 4 racorduri flexibile cu fire in ele. Doua au cate doua, unul are trei si cel care duce sus in pod nu m-am uitat inca. Am luat un racord si am pus creionul de tensiune pe cele doua fire care ies din el. Unul e rosu si se aprinde si celalalt galben e chior. Am legat firele la el crezand ca va functiona priza, dar degeaba. Cred ca unde am montat priza era prevazut pentru intrerupator. Este vreo regula ca firele sa corespunda unor valori/functii?
   Nu stiu cum dar vreau sa fac o priza functionala in zona aia. Daca schema dozei a fost facuta sa fie doar becuri si intrerupatoare, ma gandeam sa pun intrerupator undeva si in loc de bec priza, ca sa pot baga ONT-ul sau un prelungitor.
  Deci? Au culorile firelor vreo semnificatie? Sau mai bine zis, ar trebui sa aiba? Cum imi pot da seama daca vreuna din perechi ar fi destinata pentru priza?

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
eu mă îndoiesc că ești capabil să ții șurubelnița în mână

#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Posthabanero, on 19 martie 2024 - 16:10, said:

Am cumparat o priza, dar pentru ca nu am mai umblat cu una aparenta, nu stiu pe unde ar trebui sa fie introduse firele pentru a alimenta priza.
  Priza are doua bucatele de material plastic sau cauciuc care se pot indeparta dupa ce este desfacuta. Una este in partea de sus si seamana cu un buton/tamburus imbracat (se vede si in poza) iar cealalta este in partea de jos. Trebuie taiate/gaurite vreuna din bucatile respective? Sau la ce folosesc?

P.S. Cine doreste sa comenteze cu alta intentie decat sa ajute, rog sa caute alt topic.
Daca nu e montata afara, nu conteaza daca alimentezi pe sus sau pe jos.
Daca este afara, pe jos este cel mai ok.
Cablul sau copexul se introduce fortat putin prin cauciucul ala (dupa ce ai taiat din aproape in aproape). Daca intri cu copex, sa intri mai mult cu el in doza acelei prize. Daca intri cu cablu, sa nu dezizioezi pana in buza interioara a acelui cauciuc.
Cele mai bune prize de exterior sunt cele cu presetupe mecanice (infiletate).

LE: Scuze, eu am crezut ca vrei sa inlocuisti una, nu sa pui tu una pe un circuit care nu stii ce e cu el. In cazul asta iti recomand sa chemi un electrician. Risti sa dai foc la casa. Nu cred ca sunt cine stie ce protectii in tabloul ala; in plus, daca tu pui priza 16A pe in traseu de lumini de 1.5mmp, poti lua foc folosind acei 16A

Edited by kretzu77, 19 March 2024 - 18:25.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
capătul firelor nu trebuie să fie egal.unul mai lung altul mai scurt

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Culorile nu conteaza. Am avut un electrician la munca, i-am luat fire colorate diferit maro, albastru si galben-verde separat dar el le-a folosit cum a vrut. Toate 3 albastre pe o bucata de traseu, toate 3 maro in continuare si toate 3 galben verde la final
Cheama pe unul priceput sa iti faca lucrarea

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Posthabanero, on 19 martie 2024 - 18:06, said:

  Deci? Au culorile firelor vreo semnificatie? Sau mai bine zis, ar trebui sa aiba? Cum imi pot da seama daca vreuna din perechi ar fi destinata pentru priza?
Da.
Albastru(blue) e nulul.
Verde-Galben e împămâmntarea
Maro - L1
Negru - L2
Gri - L3  În cazul sistemelor trifazate.

Mai poate fi folosit și roșu, galben, portocaliu sau Violet ca fază.
Obligatoriu la instalațiile noi să duci și împământare la fiecare priză și la fiecare lustră.

Dar nu te baza pe ele că de multe ori sunt puse aiurea.
Apropo, la priza aia poți trage firele pe dedesubt, pe sub contactele de alamă.

Edited by Valy_User, 19 March 2024 - 19:05.


#17
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
kretzu77, as putea sa chem si un electrician, dar voiam sa ma si informez intre timp, sa vad daca reusesc sa-mi dau seama ce s-a dorit initial cand s-au tras firele respective. Cat despre luat foc nu cred ca este cazul, nu cred ca solicita un ONT circuitul atat de mult incat sa ia foc. Daca el deja a functionat pe fir litat pana acum, doar nu o sa ia foc instalatia din fir de cupru. Nu stiu specificatiile firelor din circuitul meu, dar este fir plin de cupru ca cele din care faceam cracane si trageam cu invizoace.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Si ai cumparat si o priza slaba calitativ deci mai greu de montat! :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate