Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

De unde cumpărați legume și fructe?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
De unde cumpărați legume și fructe (în general ce poate crește și în România și țări cu climă asemenea).
Deoarece azi se zice că legumele și fructele nu mai au gust, poate promovăm locul unde se găsesc unele mai bune. Eu nu prea cumpăr, se mai duce mama mea uneori la Piața Obor și acolo găsește uneori lucruri mai bune. Cartofi, ăștia se iau și de la "Mega Image".

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
freshful si sezamo      :)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Din sate de pe marginea drumului
Am multe treburi pe soselele Dobrogei si trec prin multe sate, comune, localitati exotice Posted Image

Nu stiu cat de bune ori sanatoase sunt (oricum, nu sunt deloc rele la gust) dar sigur sunt mai ieftine decat alea din magazine

Edited by Naijax, 19 March 2024 - 11:38.


#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Ca sa aiba gust, legumele si fructele de sezon se vor manca...in  sezon. Ca sa fie si bio in procentaj cat mai mare(bio 100% nu exista din pacate), se cultiva in regim propriu.

Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 11:43.


#5
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Din sate de pe marginea drumului
Tu tot mai pui botu la asa ceva?
aia le iau direct din tirurile turcesti, nu mai sta lumea sa munceasca pamantul

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postunpuisor, on 19 martie 2024 - 11:41, said:

Tu tot mai pui botu la asa ceva?
aia le iau direct din tirurile turcesti, nu mai sta lumea sa munceasca pamantul

Trebuie sa dai o tura prin Gura Dobrogei sau Miristea sa te lamuresti
Aia nu au nici o treaba cu tirurile nici cu turcii
Nici turcii cu ei
Nici tirurile Posted Image

Fac pur si simplu agricultura de subzistenta si vand ceva legume si fructe sa faca bani pentru lemne de foc

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Legume din piata sau Kaufland, fructe nu mananc.

#8
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Eu cumpar din Piata Obor (Bucuresti) - este de departe cea mai bine aprovizionata.
De abia astept fructele de padure - sunt client fidel al unei familii din Albac (Alba); au marfa buna si vand cantitati imense in fiecare sezon.
In ceea ce priveste gustul - exista atat legume, cat si fructe cu gust foarte bun - in timp, inveti care sunt furnizorii seriosi.
Mai exista un aspect (a propos de un alt topic lansat zilele trecute) - in epoca grasimilor si zaharului in exces, gusturile au fost de mult "pervertite", a.i. unele persoane realmente nu mai percep savoarea fructelor/legumelor ...

Edited by sdrc, 19 March 2024 - 11:49.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postunpuisor, on 19 martie 2024 - 11:41, said:


Tu tot mai pui botu la asa ceva?
aia le iau direct din tirurile turcesti, nu mai sta lumea sa munceasca pamantul
Am vrut sa iau niste rosii dr la o doamna care vindea la marginea drumului, undeva prin jud Tulcea.
M-a dus in gradina, mi-a dat o plasa si m-a pus sa-mi aleg.
Eu vand in fiecare an fructe din productia proprie pentru ca nu am ce sa fac cu atatea.
Deci nu-i universal valabil ce spui.

Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 11:48.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Acum, in prezent, nu cu 50 de ani in urma? :D
Auchan.. sunt prea lenes sa merg 1km pana la piata.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdjl, on 19 martie 2024 - 11:31, said:


Deoarece azi se zice că legumele şi fructele nu mai au gust

Alea din Turcia si Maroc nu au gust. Cele din Europa (inclusiv Romania) cumparate cand este sezonul lor au gust. Evident, in extra sezon vei lua din Turcia si Maroc care sunt ieftine dar n-au gust, sau dai un ban in plus, iei crescute in sere si ai si gust.

Rosiile cherry, de exemplu, sunt unele San Marzano sau Mini Roma care, daca le iei de la producatori europeni, au un gust senzational, le mananci goale. Dar si pretul este pe masura.

#12
daninzy

daninzy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.12.2023

View Postunpuisor, on 19 martie 2024 - 11:41, said:

Tu tot mai pui botu la asa ceva?
aia le iau direct din tirurile turcesti, nu mai sta lumea sa munceasca pamantul

Confirm!

Obiceiul asta se practica in Varteju, Ilfov. Cumpara din targul Pucheni si le vand pe marginea drumului.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Trebuie sa dai o tura prin Gura Dobrogei sau Miristea sa te lamuresti
eu ce legume/fructe la poarta am gasit, cam 2 judete in jurul Bucurestiului, toate erau de import. Singurii cartofi autohtoni erau prin Harghita, dar cu cat te aproprii de "Bucale" cu atat cresc riscurile sa fie ceva de la export.
Sau doar daca ai ceva rude la tara si stii ca aia iti dau ceva din gradina de la ei.

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
situatia e simpla, fructe nu prea mananc, poate in sezon, capsuni, cirese, prune, imi plac foarte mult corcoduse/zarzare si mai sunt copaci in oras care au asa ceva:) deci e gratis.

cat despre legume, le ai pe cele pentru ciorba care-s cam ok, de oriunde le-ai lua. iar vara, rosii, de obicei caut Grecia sau Spania. astia din piete si magazine mici iau dintr-un en-gros. si am prezis acum cativa ani, ca atunci cand or sa afle romanii de chimicalele din Turcia, aia or sa fie mici copii, asa ca efectiv baga ”aia” in ele de toate, incat nu li se mai strica nici o rosie, deci majoritatea sunt rosii pe afara si verzi pe dinauntru. cand nu e sezon, iau foarte rar, de obicei Olanda.

mama are si ea gradina si ai zice ca le-as prefera pe ale ei, dar in ultima vreme le pune tarziu, ia nu stiu ce soiuri ciudate, le ingrijseste dupa ce vede pe youtube si in final ies mai naspa decat cele de cumparat. daca ar lua soi romanesc si le-ar pune cand le pun toti, probabil ar iesi bune, dar csf/ncsf.

cei de pe marginea drumului de obicei sunt bisnitari care in marea lor parte tot de la depozite cumpara, cel putin la noi. capsuni/cirese sunt din productia proprie de obicei, dar rosii, nu prea.

Edited by bobitad, 19 March 2024 - 12:02.


#15
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View Postgeorge_alexandru, on 19 martie 2024 - 11:50, said:

Rosiile cherry, de exemplu, sunt unele San Marzano [...] au un gust senzational, le mananci goale. Dar si pretul este pe masura.

Exceptionale! Dar doar cele autentice, cultivate intr-o zona restransa (San Marzano sul Sarno / Salerno / Campania); am fost anul trecut si am savurat asa ceva ... realmente un deliciu!
De fapt, napoletanii spun ca doar acele "pomodoro" pot fi puse in pizza ... iar pizza napoletana este - in acceptiunea lor - unica ...

Edited by sdrc, 19 March 2024 - 12:03.


#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postunpuisor, on 19 martie 2024 - 11:41, said:

Tu tot mai pui botu la asa ceva?
aia le iau direct din tirurile turcesti, nu mai sta lumea sa munceasca pamantul
Hotu' striga: Hotii!!!
Fugi bre, cu cercu'!

ON: 87,63% le iau din gradina.
Restu' din lidl.
Sau magazinasele de colt de bloc.
Da' eu sunt mai prost pregatit si n-am pretentia ca un pepene mancat in Ianuarie luat din supermarket sa aiba acelasi gust cu ala pe care-l fur eu cand am drum spre Dabuleni in Iulie/August.

#17
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
De la tanti Anica. Sta doua trei case mai incolo de mine. Are legume din primavara devreme (din solar) pana toamna tarziu. Peste iarna vinde muraturi puse de ea toamna. Cand are treaba multa ma trimite pe mine in gradina sa le culeg singur sau sa le aleg din ladita. Are cele mai bune prune din lume pentru gomboti.

Edited by dacibesti, 19 March 2024 - 12:31.


#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
De la Penny cand sunt in Romania,de la Tesco sau Aldi cand sunt in Uk.
Mai gasesti la bulgari ceva legume mai de soi, dar cam scumpe daca sunt la drumul principal.

View PostNaijax, on 19 martie 2024 - 11:44, said:

Trebuie sa dai o tura prin Gura Dobrogei sau Miristea sa te lamuresti


am fost pe la Gura Dobrogei sambata...nu s-a schimbat deloc vagauna aia, doar drumul cred ca are mai multe gropi. Nu stiu unde pun legume, probabil in solar.
Cred ca ai mai multe sanse sa iei branza, desi makidonii stiu cum se face aracetul cu lapte praf.

Edited by wiseguy76, 19 March 2024 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate