Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Trotineta- cat rezista?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007
Am avut o trotineta electrica, primita moca, dupa un an si ceva a ajuns la gunoi.

Am vazut ce preturi sunt prin magazine si orice calcul as incerca sa fac, nu mi se pare deloc rentabila achizitia. 2500 de lei.. sa arunci la gunoi dupa 1-2 ani e scump. Rezista cumva mai bine?  Cine stie cate milioane de trotinete au ajuns deja la gunoi.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Ce trotinetă era?
Buba la ele din ce am văzut e că pică rulmenții de la roți.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Trotineta ce ai primit-o era noua? Sau avea 5-10 ani?
De ce nu ai reparat ce s-a stricat?


#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde ce cumperi.

Daca iei no-name, nu gasesti piese. Sau gasesti foarte greu.

Altfel, nu are de ce sa ajunga la gunoi. Ai acumulatori, controller, piese scumpe si reutilizabile.

#5
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
eu am de 3 ani si 3600km si merge ca in prima zi
in ultimul an doar cateva curse ocazionale

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostValy_User, on 18 martie 2024 - 18:39, said:

Ce trotinetă era?
Buba la ele din ce am văzut e că pică rulmenții de la roți.

cati rulmenti ai gasit pe drum? ca eu nu am vazut. cate trotinete cu rotile cazute ai vazut, ca sa-ti pice si rulmentii pe drum?

daca te referi ca de fapt s-ar strica, nu stiu cine ar fi nebun sa arunce pe geam 2500 lei, doar pt a nu da 100 lei si a schimba rulmentii stricati

nu pe toti ne dau banii afara din casa pt cate o trotineta pe an ca asa e moda

am avut un coleg cu o trotineta de duzina chiar, avea vreo 4000km cu ea si  doar ca nu mai tinea bateria, in rest nu a schimbat nimic la ea. desi era saraca lovita si zgariata de ziceai ca a facut offroad cu ea

iar ca sa-i raspund colegului la intrebare: da, rezista mult mai bine de atat, cu conditia sa nu iesi la scamatorii cu ele, ca degeaba iei o biata xiaomi mi3 de exemplu, dar o bagi prin hartoape, urci dealuri si o fortezi la maxim, ca sigur nu-ti va tine

motoarele de 250-300w sunt slabe, acelea sunt doar pt plimbare in parc, daca le duci pe drum si mai ai si rampa, posibil sa tina cat garantia, apoi chiar iei alta

eu cand am luat-o pe a mea, mi-am calculat puterea necesara, am luat in consecinta, astfel ca pot merge linistita pe un anume pod pe care trebuie sa-l traversez, in acelasi ritm cu masinile, inclinatie de 7% la 50km/h

deci daca o cumperi cu cap de la bun inceput, dar nu ultima janghina ca e cea mai ieftina, atunci ai cateva mii de km fara probleme

la janghinele astea ieftine, daca nu arzi motorul fortandu-l, senzorii hall sunt cei care cedeaza

Edited by Dany_Darke, 18 March 2024 - 19:21.


#7
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Daca chiar ai aruncat-o la gunoi, problema e la tine. A mea are 2 ani si ceva si 1600km si merge perfect, fara nici macar o pana. Orice se poate repara la ea, inafara de cele mai ieftine no-name.

#8
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Unii nu se mai complica cu reparatu, doar iau alta direct.   Acum, initiatorul a spus ca a primit o moca, asa ca de ce sa se complice sa investeasca in ea...

#9
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Trotineta ielectrică are roți mici, se învârt repede, e normal că rezistă puțin.. cam în 2, 3 ani e kaput cam orice trotinetă chiar și de câteva mii de euro bucata. Dacă te ține cât ai garanția e bine.. În 2, 3 ani trebuie neapărat să schimbi bateria, ori că o folosești des, ori că nu o folosești bateria aia oricum se duce chiar dacă stă nefolosită.

Edited by koss14, 19 March 2024 - 20:01.


#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde si cata grija ai de ea.
Am avut trotineta si inafara de o aparatoare sparta, a picat pe lateral si s-a spart o aparatoare.
Am vandut trotineta pe OLX ca noua.

Doar ca trotinetele nu sunt rezistente la apa, deci daca ploua nu mergi cu ea.

Am vandut trotineta ca era cam mare, fata de modelele de la etow.


Ce model de trotineta ai avut? Ca pretul observ ca este piperat.

Partea buna la ele ca poti inlocui piesele de pe aliexpress sau de la magazin, etow.

Cred ca este ok cat timp nu cumperi myria sau alte firme.

#11
don_dalin

don_dalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 07.06.2008

View Postkoss14, on 19 martie 2024 - 20:00, said:

Trotineta ielectrică are roți mici, se învârt repede, e normal că rezistă puțin..

Da, la una cu roti mai mari, se-nvart mai incet si rezista mai mult.

Edited by don_dalin, 19 March 2024 - 20:26.


#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
La fel e si la masini. Isi iau cu roti mari ca sa reziste mai mult. :D

Se strica ceva. Gata. iei alta.




#13
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023

View Postdon_dalin, on 19 martie 2024 - 20:16, said:

Da, la una cu roti mai mari, se-nvart mai incet si rezista mai mult.

Pai da.. primele care pica rotile.. apoi bateria.. chestia e ca produsele de schimb ODM sunt mai proaste calitativ ca alea instalate original pe ea deci o sa tina si mai putin reparatia.

#14
don_dalin

don_dalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 07.06.2008

View Postkoss14, on 20 martie 2024 - 13:28, said:

Pai da.. primele care pica rotile.. apoi bateria.. chestia e ca produsele de schimb ODM sunt mai proaste calitativ ca alea instalate original pe ea deci o sa tina si mai putin reparatia.

Acum m-ai convins, le ai (nu eram chiar sigur);
  daca se iveste ocazia sa vorbesti la una din televiziunile importante,
  despre rezistenta trotinetelor - te bagi?
(cred ca tre` sa nu bei bere `ziua aia)
Daca putem ajuta un expert in ceva (orice) sa se afirme, ce ne opreste sa-o facem?

#15
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Da mă.. 100 de ani rezistă o trotinetă ordinară ielectrică.. O lași moștenire la strănepoți.. Posted Image

Eu unul n-aș merge cu trotineta sau bicicleta nici dacă mi-ar da careva 100 de ieuro per km să merg cu ea..

Care merge cu așa ceva treaba lor, eu țin la viața mea.. nu-mi plac sporturile extreme.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007

 Valy_User, on 18 martie 2024 - 18:39, said:

Ce trotinetă era?
Buba la ele din ce am văzut e că pică rulmenții de la roți.
la aia primita, era un singur fabricant de roti. Iesea sarma din roata din spate, facea pana. Costa vreo 40 de euro cu transport din Franta. Dupa cateva luni a facut si a doua pana.  Nu cred ca a apucat sa parcurga in total 100 de km. O risipa de material.

 dorin_2k, on 18 martie 2024 - 18:39, said:

Trotineta ce ai primit-o era noua? Sau avea 5-10 ani?
De ce nu ai reparat ce s-a stricat?
era noua in cutie, castigata la o campanie de promovare tigari.

 stevetlangat, on 18 martie 2024 - 18:39, said:

Depinde ce cumperi.

Daca iei no-name, nu gasesti piese. Sau gasesti foarte greu.

Altfel, nu are de ce sa ajunga la gunoi. Ai acumulatori, controller, piese scumpe si reutilizabile.
s-a stricat si butonul de cimanda accelerare franare si nu am gasit pe nimeni care sa se priceapa sa repare. Si cum tot facea pana, s-a terminat cu ea.

 koss14, on 19 martie 2024 - 20:00, said:

Trotineta ielectrică are roți mici, se învârt repede, e normal că rezistă puțin.. cam în 2, 3 ani e kaput cam orice trotinetă chiar și de câteva mii de euro bucata. Dacă te ține cât ai garanția e bine.. În 2, 3 ani trebuie neapărat să schimbi bateria, ori că o folosești des, ori că nu o folosești bateria aia oricum se duce chiar dacă stă nefolosită.
la vremea ei prin 2017 sau 2018 valora modelul ceva peste 1000 de lei, 1250 ceva de genul.

In timisoara este ca la ruleta ruseasca mersul cu trotineta: trotuarele dunt varza, iar printre masini e chiar periculos la ce vitezomani circula.

 don_dalin, on 19 martie 2024 - 20:16, said:



Da, la una cu roti mai mari, se-nvart mai incet si rezista mai mult.
si sa fie Diesel .. :D

Ca fapt divers, are fiul meu o trotineta cyngus, a costat vreo 600 de lei dar este indistructibila, o freaca de vreo 5 ani. Din aia, simpla, da din picioare la ea.

Edited by tfmercedez, 20 March 2024 - 19:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate