Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Garantie de conformitate vs Garantie comerciala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Caut masina de spalat. Nu mai am incredere in masinile noi (caci se strica dupa 2 ani sau cat e garantia) si ma intereseaza sa cumpar una cu garantia cat mai lunga.
Insa pe Altex de exemplu la capitolul garantie scrie doar garantie pt persoane juridice, si "garantia de conformitate". De siguranta am cautat ce-i aceasta: https://sameday.ro/i...e-conformitate/ Din ce scrie aici, mai mult se refera la defectele din momentul receptiei produsului. Adica asa cum "a venit" de la inceput.
Intrebarea e: Daca dupa 1-2 ani se strica motorul sau ceva la masina de spalat, garantia de conformitate acopera problema?

Caci in articolul ala mai mult garantia comerciala ar fi importanta, care se refera la defectiuni aparute pe parcursul timpului.
Iar daca nu acopera problema, ci asta tine strict de garantia comerciala, atunci cum e posibil ca ditamai magazinul online Altex sa nu scrie care-i garantia comerciala pt persoana fizice?

Mai e o masina, Tesla, care pe Altex cica are 5 ani (60 de luni) garantie, dar din asta "de conformitate". Iar la Emag aceeasi masina are garantie 2 ani, si aici nu "se lauda".cu garantie de conformitate. Tot ce scrie, la toate produsele, legat de garantia de conformitate e un pasaj legal:
"In conformitate cu prevederile OUG 140/2021, produsele beneficiaza de garantie legala de conformitate de 24 de luni, cu exceptia continutului digital sau al serviciilor digitale, in cazul carora garantia legala de conformitate este de 60 de luni, potrivit OUG 141/2021."

Deci ce-i cu garantia aia la Altex? De unde au scos ei 60 de luni? Or fi luat din legea asta si se lauda strict cu componenta electronica din masina? ("continutul digital" pare sa spuna ca se refera strict la componentele digitale, si nu la tot produsul, indiferent de ce problema are, doar pt ca are o componenta digitala, cum sunt butoanele/ecranul/calculatorul) Ar fi culmea tupeului..

Edited by bursucelu_viesel, 18 March 2024 - 15:01.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Le-ai amestecat de le-ai innebunit Posted Image

In plus, am vorbit pe forum despre garantiile astea de ne-am plictisit
Aia de conformitate = produsul corespunde descrierii si face ce spune
Aia comerciala = aia oferita de producator - scrie 2 ani si se strica dupa 1 an = este obligat sa repare produsul

Cam asta e ... tot

Edited by Naijax, 18 March 2024 - 15:08.


#3
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
1) Cumperi una cu garantie 2 ani si cumperi extragarantie inca 2 ani.
2) Daca iei ceva Beko, o inscrii pe site-ul lor pentru "extragarantie" si ai 5 ani garantie (10 ani pt motor) la anumite produse.

#4
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Garantia comerciala vs. Garantia de conformitate

https://edukiwi.ro/g...e-conformitate/

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Aia e garantie comerciala care NU ESTE OBLIGATORIE
E vorba de marketing si nimic altceva

Problema lui e aia de conformitate care ESTE OBLIGATORIE

DA - Daca dupa 1-2 ani se strica motorul sau ceva = se rezolva cu aia de conformitate

#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut
OUG 140/2021:
- Art2 (12):
"Garanție comercială - orice angajament din partea garantului față de consumator, prevăzut în certificatul de garanție sau în publicitatea disponibilă în momentul sau înaintea încheierii contractului, în plus față de obligațiile legale care îi revin vânzătorului referitoare la garanția de conformitate"
- Art9 (1):
"Vânzătorul răspunde față de consumator pentru orice neconformitate care există în momentul livrării bunurilor și care este constatată în termen de doi ani de la data respectivă."
https://legislatie.j...mentAfis/250044
Deci, garantia comerciala este un angajament in plus fata de consumator:
- durata mai mare
- conditii in plus (actualizari de exemplu)
- ...
Garantia comerciala nu este obligatorie iar conditiile sunt definite de vanzator. Unele magazine o acorda direct, altii se bazeaza pe producatori (de exemplu inscrierea pe site-ul producatorului), etc...

View Postbursucelu_viesel, on 18 martie 2024 - 14:54, said:

Intrebarea e: Daca dupa 1-2 ani se strica motorul sau ceva la masina de spalat, garantia de conformitate acopera problema?

In mod normal da, daca nu este vorba de un defect cauzat de folosirea improprie sau de vreun accident (supratensiune)

#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostNaijax, on 18 martie 2024 - 15:13, said:

Uite, chiar linkul astacare mi s-a dat ca raspuns, contine o exprimare care sugereaza ca problema (unui motor stricat dupa 2 ani de folosire normala) nu e acoperita de garantia de conformitate:

"Ce este garantia comerciala?
Această garanție este oferită pe lângă sau în plus față de garanțiile legale și poate oferi diferite beneficii:
Condiții Suplimentare de Acoperire: Poate acoperi probleme care nu sunt incluse în garanția legală, cum ar fi defectele care apar în urma uzurii normale sau a accidentelor."


Iar in linkul postat de mine, de unde citisem prima oara, tot asa avea o exprimare care sugera asta.
"Sau, deși le utilizează imediat, ajung să-și dea seama că au un defect estetic sau tehnic abia după ceva timp. Dacă un produs a fost achiziționat de mai bine de 6 luni iar clientul vrea să-l returneze pe baza garanției legale de conformitate, va fi nevoie ca acesta să dovedească faptul că produsul avea un defect încă de la momentul achiziționării sau livrării."

Edited by bursucelu_viesel, 18 March 2024 - 15:38.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am un Samsung la apartament cumparat in 2011 (deci are 13 ani si merge impecabil) si spala nu gluma, si mai am una la casa, tot Samsung din 2018 (deci are vreo 6 ani) care la fel merge impecabil... asta are cel putin o spalare/zi de luni pana sambata, in unele zile chiar 2-3... estimez ca are vreo 2500 cicluri de spalare.

Nu vrea niciuna din cele 2 sa se strice sa cumpar noul model de la Samsung cu autodispenser...

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Trebuie sa intelegi un singur lucru
Doar aia de conformitate este legala si obligatorie cu durata de minim 2 ani

Restul e gargara

#10
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Deci daca mie dupa 2 ani mi se strica motorul/placa, eu ar trebui sa dovedesc ca acest defect a fost inca de la momentul achizitiei.. Ceea ce-i imposibil de demonstrat, din moment ce n-as fi putut spala deloc (plus ca n-as avea nicio explicatie de ce mi-a luat 2 ani pana sa raportez problema).

View PostNaijax, on 18 martie 2024 - 15:39, said:

Trebuie sa intelegi un singur lucru
Doar aia de conformitate este legala si obligatorie cu durata de minim 2 ani

Restul e gargara
Pai tu semnezi un contract. Contractul n-are cum sa fie o gargara. El e valabil in instanta.. Plus ca se poate achizitiona (cu 100-150 de lei) 1-2 ani de extra - garantie comerciala..

Edited by bursucelu_viesel, 18 March 2024 - 15:45.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai vezi ca te prinzi Posted Image

Dupa 2 ani, cand aia de conformitate expira, teoretic intervine aia comerciala si ... cum sa ma exprim elegant ... cum o vrea bunul Dumnezeu

O singura data am platit garantie extra pentru o rama foto care s-a bulit
Mai aveau putim si imi spuneau ca s-a bulit din cauza mea pentru ca am bagat-o in priza Posted Image

De atunci NEVER AGAIN
Raman cu aia "standard" de 2 ani si .. cu Dumnezeu inainte

View Postbursucelu_viesel, on 18 martie 2024 - 15:45, said:

...
Pai tu semnezi un contract. Contractul n-are cum sa fie o gargara. El e valabil in instanta.. Plus ca se poate achizitiona (cu 100-150 de lei) 1-2 ani de extra - garantie comerciala..

Pai ai bagat masina in priza sau nu ?
Ai folosit-o sau nu ?

Ei bine dragul meu ... n-ai folosit-o corespunzator si n-ai respectat intocmai instructiunile din maualul de utilizare

Sa te vad cum demonstrezi contrariul Posted Image

Edited by Naijax, 18 March 2024 - 15:46.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postbursucelu_viesel, on 18 martie 2024 - 14:54, said:

...
Deci ce-i cu garantia aia la Altex? De unde au scos ei 60 de luni?
60 luni = 5 ani garantie, luata pe persoana fizica.


View Postmirel3003, on 18 martie 2024 - 15:37, said:

Eu am un Samsung la apartament cumparat in 2011 (deci are 13 ani si merge impecabil) si spala nu gluma, si mai am una la casa, tot Samsung din 2018 (deci are vreo 6 ani) care la fel merge impecabil... asta are cel putin o spalare/zi de luni pana sambata, in unele zile chiar 2-3... estimez ca are vreo 2500 cicluri de spalare.
Familie numeroasa de mineri sau ce spalati atat ?
Spunei doamnei sa-si caute un hobby ce naiba.

Edited by sirgoofy, 18 March 2024 - 16:02.


#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postbursucelu_viesel, on 18 martie 2024 - 14:54, said:

Intrebarea e: Daca dupa 1-2 ani se strica motorul sau ceva la masina de spalat, garantia de conformitate acopera problema?
NU!
Doar garanția comercială repară produsul.
Problema e că legislația în vigoare nu obligă vânzătorii să acorde garanție comercială.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Nyj7gGoc7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postbursucelu_viesel, on 18 martie 2024 - 15:45, said:

Legea spune că:

Quote

Art. 18. - Până la proba contrară, lipsa de conformitate apărută în termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezumă că a existat la momentul livrării acestuia, cu excepţia cazurilor în care prezumţia este incompatibilă cu natura produsului sau a lipsei de conformitate.
Din 449/2003
După acest termen cam greu de dovedit.

Edited by Valy_User, 18 March 2024 - 15:59.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sincer, o masina de spalat rufe este un bun de folosinta indelungata care functioneaza bine mersi vro' 7-8 ani (chiar mai mult)

Nu prea cred ca arzi motorul dupa 1 an sau 2 decat daca esti extrem ghinionist dar, in cazul asta, sunt sigur ca beneficiezi de garantie

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Știu pe cineva de și-a luat mașina de spălat Indesit nouă, și de la prima utilizare s-a ars electrovalva.

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Se strica imediat ce se termina garantia. Mie mi s-a intamplat la un arctic, model nou, insa am un arctic de generatie mai veche (care nu se mai gaseste la vanzare) si care inca merge. Ba chiar aveam si de-o generatie si mai veche (de vreo 15 ani), care si ala mergea, si l-am dat la rabla ca ruginise masca...
Un reparator mi-a explicat ca alea vechi au motorul "sanatos" iar astea au un motor foarte mic (de fapt producatorii se si lauda ca motorul e mic, ca-i silentios, etc). Reparatorul a zis ca motorul nici nu era bobinat cu sarma de cupru..ci de aluminiu. A zis ca chiar si daca-l repara, e un motor mic fara putere si trebuie puse foarte putine haine in cuva. (ceea ce nu prea convine ..ca-i consum mare de apa+curent).
Ba chiar sunt unii (reparatori) pe OLX care ofera schimb de masina noua (importata de nu stiu unde, si reparata de ei) contra unei masini vechi. Adica ei vaneaza masina veche, ca stiu ca are motorul sanatos, si poate fi reparata.. Iar la astea noi.. n-ai ce sa repari.. Motorul e o gluma.. Tine .."pana se strica".. De-aia si cautam o masina, pana la urma de care o fi, numai sa aiba garantia cat mai mare (5 ani preferabil), dar garantie reala, nu "de conformitate" (ca la receptionare ai observat o neconformitate). E foarte alunecoasa exprimarea/explicatia acestor garantii. Ca la ce-i de folos 2 sau chiar 5 ani de garantie, daca ea se refera strict la defectele de la momentul achizitionarii.. De-aia am intrebat aici.. Dar parerile sunt impartite, si multe abtineri..

Cat despre Samsung, am o vecina (bogata de fel) care a cumparat un Samsung nou de peste 2000-3000 de lei care i s-a stricat imediat ce-a iesit din garantie.Reparatorul ei, cam la fel, a zis ca multe noi sunt facute ca sa nu dureze mult. Cazul cu arcticul meu e graitor.. 2 generatii vechi au mers decenii intregi, iar asta noua, cu motorul cat un pumnisor, s-a stricat dupa 2 ani.

Edited by bursucelu_viesel, 18 March 2024 - 16:30.


#17
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017

View Postbursucelu_viesel, on 18 martie 2024 - 14:54, said:

Caut masina de spalat. Nu mai am incredere in masinile noi (caci se strica dupa 2 ani sau cat e garantia) si ma intereseaza sa cumpar una cu garantia cat mai lunga.

Nu stiu daca te ajuta dar unii producatori au campanii in care ofera extragarantie. Am luat pe finalul anului trecut masina de spalat si uscator, ambele de la candy dar cumparate la momente diferite, din magazine diferite, am intrat pe site la ei, am inregistrat produsul si am primit garantie 5 ani. Daca e pe bune sau doar marketing nu stiu si sper sa nu ajung in situatia sa aflu :D

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 18 martie 2024 - 15:51, a scris:

Familie numeroasa de mineri sau ce spalati atat ?
Spunei doamnei sa-si caute un hobby ce naiba.

Chiar deloc... dar avem 2 catei... si nu poti sa lasi un cearsaf de pat mai mult de 2-3 zile, la fel o patura, etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate