Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ce bicicleta MTB sa-mi cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024
Buna ziua,

Intentionez sa-mi achizitionez in perioada urmatoare o bicicleta MTB si sunt oarecum in dilema in ceea ce priveste brand-ul si echiparile pentru ce am eu nevoie.
Tind sa precizez ca o cumpar stric pentru trasee in padure, eventual una, doua plecari pe la munte pe ceva carari de incepatori.
Desi am facut ceva reseach in privinta asta, as avea nevoie si de alte pareri obiective. Tind sa precizez ca marimea pe care o vreau este L-XL (am 1.86, 94 kg), am un buget aproximativ de 3000 - 5000 lei si m-am gandit la urmatoare variante:

https://crossbike.ro...s-fusion-pro-29

https://www.bikexper...-601450xxl.html

https://bike-test.co...023/  (acesta se pare ca nu prea se gaseste pe la noi)

Aveti cumva si alte optiuni?

Multumesc anticipat!

#2
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Parerea mea de amator e ca strict dintre cele doua Cross-ul e ceva mai bine echipat. Si Rockshox > Suntour, desi eu inca am pe a mea furca aia de la Suntour si nu am avut probleme cu ea (intr-adevar trec si eu pe Rockshox dar doar asa ca moft ca furca pe aer > furca pe arc).
Te mai poti uita si la Decathlon la marca lor, Rockrider, in jur de 4000 gasesti ceva bine echipat pe care il poti si testa in magazin. De exemplu Rockrider XC 100.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Din cele mentionate clar Cross e cel mai ok.
Cubu e prea scump pt ce e iar canyon e alta categorie decat vrei tu.

Da, si Rockrider XC 100 e ok.

Daca ai picioare mai scurte prob e mai ok un L
Pana la urma cu proba e cel mai bine.

Edited by sirgoofy, 19 March 2024 - 14:01.


#4
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024

View Postarkhangel, on 18 martie 2024 - 22:35, said:

Parerea mea de amator e ca strict dintre cele doua Cross-ul e ceva mai bine echipat. Si Rockshox > Suntour, desi eu inca am pe a mea furca aia de la Suntour si nu am avut probleme cu ea (intr-adevar trec si eu pe Rockshox dar doar asa ca moft ca furca pe aer > furca pe arc).
Te mai poti uita si la Decathlon la marca lor, Rockrider, in jur de 4000 gasesti ceva bine echipat pe care il poti si testa in magazin. De exemplu Rockrider XC 100.


Multumesc frumos pentru raspuns si recomandare.
De brandul Specialized stii ceva? Merita sa-mi indrept atentia asupra lor? Pare sa aiba un feedback destul de bun pe piata...
Modelul de mai jos cum ti se pare comparativ cu cele puse de mine initial?
https://crossbike.ro...green-oak-green
Multumesc!

#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
E bun si Specialized dar nu mi se pare cu nimic peste Cross-ul din primul post. Eu zic ca poti merge pe Rockrider (poate gasesti cu Deore nu cu Microshift) sau Cross la peste 4000 de lei daca ai bugetul asta si nu e o problema sa cheltui cat mai mult din el, sau te mai poti uita la Hervis la KTM-ul asta (Peak MT 29) la 4000 care nu e cu nimic mai prejos decat celelalte doua. Cel mai bine mergi in magazine si vezi cum te impaci cu ele, macar asa ca prim contact. Dar cum ziceam, sunt amator :)

#6
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024

View Postarkhangel, on 19 martie 2024 - 17:43, said:

E bun si Specialized dar nu mi se pare cu nimic peste Cross-ul din primul post. Eu zic ca poti merge pe Rockrider (poate gasesti cu Deore nu cu Microshift) sau Cross la peste 4000 de lei daca ai bugetul asta si nu e o problema sa cheltui cat mai mult din el, sau te mai poti uita la Hervis la KTM-ul asta (Peak MT 29) la 4000 care nu e cu nimic mai prejos decat celelalte doua. Cel mai bine mergi in magazine si vezi cum te impaci cu ele, macar asa ca prim contact. Dar cum ziceam, sunt amator Posted Image

Multumesc din suflet pentru sfaturi! Chiar m-au ajutat
O sa merg si in magazine sa vad exact ce si cum...
Daca ar fi toti ,,amatorii,, ca tine, a-m ajunge departe ca natie... Posted Image

#7
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
I-a cu roti de 29, suspensie pneumatica ajustabila pe spate (exclus cu arc) si schimbator automat la viteze.
Multumirile mi le scrii aici pe forum.

#8
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Salut. Dintre cele alese de tine, Cross este clar cea mai buna alegere, stiu, nu scrie Cube pe cadru dar asta nu te incalzeste cu nimic. Piesele conteaza cel mai mult la o bicicleta, nu doar brandul.
Specialized este de asemenea un brand foarte bun dar scump in general.
Eu iti recomand in ordinea asta:
1 https://www.decathlo...c=8641876&c=ALB
2 https://www.bikexper...-603150xxl.html
3 https://www.sportgur...arime_cadru=512

#9
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024
Vreau sa-mi achizitionez zilele urmatoare un MTB hardtrail (strict pt trasee prin padure si 2-3 pe sezon la munte) si dupa un mic-mare research, m-am rezumat la urmatoarele modele:
1. https://kerobike.ro/...k-2023-20-29-l/
2. https://www.playbike...-4-orange-81758
3. https://crossbike.ro...s-fusion-pro-29

Tind sa specific ca bugetul meu este de max 5000 lei !!!
Am fost la mai multe magazine de-am testa mai multe modele si se pare ca nici Decatlonul nu m-a ajutat.
Luand in considerare piesele de pe ele care orecum sunt asemanatoare si brandurile, voi pe care a-ti alege-o????
Multumesc aniticipat de raspuns-uri!

Edited by Dany_Darke, 23 April 2024 - 05:03.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Ce inaltime ai ?
Trasee XC presupun ...

Esti cat de cat in forma sau nu prea ?

Edited by sirgoofy, 23 April 2024 - 11:08.


#11
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Salut. Dintre cele selectate de tine, Cross Fusion Pro este cea mai de calitate. Altfel, eu iti recomand acest Rockrider care este noul model al lor, arata foarte bine si are piese de calitate cum ar fi furca pe aer cu 130mm cursa, transmisie Deore 1x11, tija sa telescopica, anvelope Hutchinson, butuci pe rulmenti.
Sau daca vrei ceva mai ieftin, aceasta care este foarte ok de asemenea pentru nevoile tale. Sa fi doar atent sa comanzi marimea cardului potrivita inaltimii tale, ai detalii pe site legat de asta.

Edited by Andrei4948, 23 April 2024 - 15:45.


#12
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Eu zic ca raportul calitate-pret al bicicletelor MTB de la Merida este imbatabil.

View Postarkhangel, on 19 martie 2024 - 17:43, said:

E bun si Specialized dar nu mi se pare cu nimic peste Cross-ul din primul post. Eu zic ca poti merge pe Rockrider (poate gasesti cu Deore nu cu Microshift) sau Cross la peste 4000 de lei daca ai bugetul asta si nu e o problema sa cheltui cat mai mult din el, sau te mai poti uita la Hervis la KTM-ul asta (Peak MT 29) la 4000 care nu e cu nimic mai prejos decat celelalte doua. Cel mai bine mergi in magazine si vezi cum te impaci cu ele, macar asa ca prim contact. Dar cum ziceam, sunt amator Posted Image
Am avut KTM-ul acela si l-am returnat dupa cateva ore intr-un magazin Hervis. Dupa ce mi s-a rupt/dezmembrat lantul in mers pe teren plat. Nu apucasem sa fac nici macar 3 km cu bicicleta.
Nu recomand bicicletele low end de la KTM, calitatea lor este execrabila...... In aceeasi bani un Merida este mult peste KTM.

Edited by Cool_Kick, 25 April 2024 - 11:01.


#13
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 23 aprilie 2024 - 11:06, a scris:

Ce inaltime ai ?
Trasee XC presupun ...

Esti cat de cat in forma sau nu prea ?


Am 1.86 cm si stiu ca-mi trebuie un XL cu roti de 29'. Cand despre forma, nici nu stiu ce sa zic :))) . Am cam 5 kg peste norma

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
^ De acord ktm nu are sens, in general nu recomand hervis ... acum niste ani au avut oferta pe bune la ceva bicla mai ieftina.

din cele postate ultimele as zice ordinea cam asa: canondale, apoi cross apoi cube
Canondale are axuri la ambele roti (pe standard Boost), transmisie 10v
Cross e mai echipat insa cu roti pe quick release ... si oricum nu-ti trebuie 12v la ce vrei sa-l folosesti.
Cubu cu transmisie SX nu-mi place Posted Image

Ar mai fi Rockrider XC 100 (nu AM 100)

Totusi daca vrei si pt asfalt ocazional si poate mergi in grup mai bun e cross-ul: foaie mai mare + pinion mai mic = viteza superioara.

Orice iei sa probezi, esti cam intre L si XL, de obicei se recomanda marimea mai mica in acest caz.

Edited by sirgoofy, 25 April 2024 - 11:38.


#15
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024
Mersi pentru info. Am mai luat in calcul si un Orbea Alma cu echipari bune zic eu si canondale SL 4

Multumesc pentru info. Bucicleta asta cum ti se pare: https://crossbike.ro...green-oak-green

Dar https://bellabike.ro...023-oldn214ttn7 ????

Edited by Dany_Darke, 25 April 2024 - 20:32.


#16
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Nu zic ca bicicletele Canondale, Cube sau Orbea sunt slabe ci dimpotriva, sunt printre cele mai bine construite calitativ. Din pacate, asta vine si cu un mare dezavantaj: pretul foarte mare in comparatie cu alte marci la echipari similare.

De asta zic, e bine sa cauti o perioada. Mie mi-a luat 3 luni, am facut si doua retururi, am testat personal zeci de modele etc.
Pana la urma am gasit la Merida tot ce doream: dotari bune, geometria cadrului excelenta, greutate mica a bicicletei (neaparat doream sub 13kg), o singura foaie, blocator remote pe furca, roti pe 29 si un pret imbatabil. Pentru curiosi, am ales modelul BIG.NINE LIMITED

Cu aceleasi dotari, la Specialized, Canondale sau Cube, mai trebuia sa pun cel putin 2.000 de lei doar pentru logo-ul vopsit pe cadru.

Edited by Cool_Kick, Yesterday, 08:20.


#17
lucianmariansima85

lucianmariansima85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.03.2024

Vizualizare mesajCool_Kick, pe 26 aprilie 2024 - 08:19, a scris:

Nu zic ca bicicletele Canondale, Cube sau Orbea sunt slabe ci dimpotriva, sunt printre cele mai bine construite calitativ. Din pacate, asta vine si cu un mare dezavantaj: pretul foarte mare in comparatie cu alte marci la echipari similare.

De asta zic, e bine sa cauti o perioada. Mie mi-a luat 3 luni, am facut si doua retururi, am testat personal zeci de modele etc.
Pana la urma am gasit la Merida tot ce doream: dotari bune, geometria cadrului excelenta, greutate mica a bicicletei (neaparat doream sub 13kg), o singura foaie, blocator remote pe furca, roti pe 29 si un pret imbatabil. Pentru curiosi, am ales modelul BIG.NINE LIMITED

Cu aceleasi dotari, la Specialized, Canondale sau Cube, mai trebuia sa pun cel putin 2.000 de lei doar pentru logo-ul vopsit pe cadru.

Am inteles. Multumesc frumos pentru sugestii.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Si Specialized si Orbea sunt bune, intradevar Spec e cam (prea) umflat la pret, Orbea e mai ok la raport echipare/ cost

@Cool_Kick
Merida Big Nine Limited e tot ~5000, scumpisoara, au ridicat si ei preturile

Edited by sirgoofy, Yesterday, 17:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate