Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Șurubul din mijlocul roții se desface singur

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 15.10.2020
Ziua bună să vă fie, am o problemă, se tot desface șurubul din mijlocul roții, ceea ce îmi strică rulmentul și altele, pe lângă celelalte neplăceri. Un mecanic mi-a schimbat capul de planetară. Imediat după a început să bârâie rulmentul. L-am schimbat. După o vreme mă trezesc cu zgomote groaznice la roată, cu lumini în bord de ABS și alte alea. Șurubul era desfăcut. Mi-am zis că nu l-o fi strâns bine. Mă duc la alt mecanic, îi explic ce și cum, schimbă rulmentul și capul de planetară, că avea joc, s-a dovedit că planetara e de vină, dar a zis că nu e cazul să o schimb pentru atâta lucru.

Azi mă trezesc cu lumina de ABS în bord. Opresc mașina, dau jos roata, ce să văd, șurubul desfăcut. Sun mecanicul, cică e o problemă, merci Einstein. Sun primul mecanic: bă, după ce mi-ai schimbat capul de planetară am numai probleme, care e faza? Nimeni nu are vreo idee, parcă ar fi fizică cuantică. Printre altele, fuzeta se distruge în partea de sus, cred că a stricat și senzorul de ABS, că acum nu se mai stinge, deși am strâns toate alea, eu în drum. M-aș duce la mecanic, dar sunt convins că se va uita ca boul. Primul mecanic mi-a zis că ar fi bine să schimb și fuzeta de data asta, ceea ce pare o idee bună, dar nu știu dacă va rezolva problema.

Știu că cel mai simplu e să schimb mașina, e o Skoda Octavia 2 facelift, 2013, dar n-am chef să îmi cumpăr mașină nouă.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ma duce capul la 2 posibile probleme ;
- lungimea prezonului ... posibil sa fie mai scurt sau mai lung sau chiar uzat
- filetul din butuc ... la fel - uzat

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Surub sau piulita?
N-are modalitati de blocare, autoblocare?

#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 15.10.2020

View PostNaijax, on 18 martie 2024 - 12:27, said:

Ma duce capul la 2 posibile probleme ;
- lungimea prezonului ... posibil sa fie mai scurt sau mai lung sau chiar uzat
- filetul din butuc ... la fel - uzat
Șurubul e nou, a venit cu capul de planetară, nou și el, șurubul intră în capul de planetară.

View Postadisz, on 18 martie 2024 - 12:28, said:

Surub sau piulita?
N-are modalitati de blocare, autoblocare?
E șurub, cred că e de 27, am avut noroc că am avut la mine ce trebuie să îl strâng.

#5
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
nu cred ca ai avut la tine cu ce sa il strangi ca la carte. Surubul are pasta de blocare pe el ? LA ce cuplu a fost strans atat de primul cat si de celalalt mecanic?

#6
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajhorny_hornet, pe 18 martie 2024 - 12:09, a scris:

Știu că cel mai simplu e să schimb mașina, e o Skoda Octavia 2 facelift, 2013, dar n-am chef să îmi cumpăr mașină nouă.

Șurubul lung pe care îl vezi în poza asta.

https://static.autoe...4aab1_piesa.JPG

Trebuie strâns cu o cheie cu țeavă lungă cam ca asta.

https://gomagcdn.ro/...ul-606-4941.png

Mecanicii NU strâng șurubul ăla că le e frică să nu se rupă șurubul sau să se strice filetul din capul planetarei.

Dacă planetara e originală și șurubul original poți strânge tu șurubul cu o cheie din aia mare cu țeavă băgată pe ea.

Am avut Passat și eu personal strângeam șuruburile alea cum am spus DUPĂ ce plecam din service și nu le spuneam mecanicilor să strângă ei mult mai tare șuruburile.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008

View Postal bundy ro, on 18 martie 2024 - 12:43, said:

nu cred ca ai avut la tine cu ce sa il strangi ca la carte. Surubul are pasta de blocare pe el ? LA ce cuplu a fost strans atat de primul cat si de celalalt mecanic?

La asta ma gandeam si eu,cum naiba a strans acel surub,plus ca trebuie inca o persoana sau improvizatie sa tina pedala frana blocata.

#8
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajhorny_hornet, pe 18 martie 2024 - 12:09, a scris:

Azi mă trezesc cu lumina de ABS în bord. Opresc mașina, dau jos roata, ce să văd, șurubul desfăcut. Sun mecanicul, cică e o problemă, merci Einstein. Sun primul mecanic: bă, după ce mi-ai schimbat capul de planetară am numai probleme, care e faza? Nimeni nu are vreo idee,

Este o problemă dar mecanicii știu că NU pot strânge șurubul ăla tare ca să nu se ori rupă șurubul ori strice filetul din capul planetarei și atunci trebuie iar schimbat capul planetarei.

Nu este oțelul care trebuie în piesele de pe piață și ei nu vor să strice filetul sau să rupă șurubul.

Chiar dacă scrie pe planetară că e de firmă nu garantează nici un mecanic că nu se strică filetul dacă ar strânge tare șurubul ăla.

Doar tu poți strânge foarte tare șurubul ăla și ori s-a strâns cum trebuie și e de calitate capul planetarei ori s-a stricat filetul din capul planetarei că nu e făcut din oțelul care trebuie.

Ca în poza asta trebuie să strângi foarte tare șurubul ăla și cu țeacă băgată pe mânerul la cheie.

https://fixero.com.r..._suruburi_2.jpg

Edited by anonimuI, 18 March 2024 - 13:23.


#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postceanu1980, on 18 martie 2024 - 12:58, said:

cum naiba a strans acel surub,plus ca trebuie inca o persoana sau improvizatie sa tina pedala frana blocata.
o fi procedat ca in poza de care zice colegu' mai sus  Posted Image

Attached File  cuplu_strangere_suruburi_2.jpg   152.76K   44 downloads

Edited by adrian_r5, 18 March 2024 - 13:32.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mergi la service skoda..., ăia sigur au un manual unde scrie cu câți daN să ți-l strângă!

io am găsit o vulcanizare unde mecanicul avea un registru cu forțele de strângere șuruburi roți pt multe tipuri de autovehicule
(atunci am rămas mască :P )

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
gushpi, zi si mie vulcanizarea aia!

#12
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,640
  • Înscris: 14.10.2004
Tot vad sfaturi "strange tare".
Tare asta este in functie de cine strange.
Daca cel care strange lucreaza la descarcat saci de ciment o sa stranga de rupe si planetara nu doar surubul.Posted image
Sunt necesare trei lucruri: piulita noua, cheie dinamometrica si RTFM.
RTFM se asimileaza cu YT, forum marca, alte surse de informare.
Initiator nu ai gasit informatia asta pe forumul Skoda sau VW? Nu-mi vine sa cred ca nu exista acolo aceasta informatie.
Cauta pe site producator planetara posibil sa gasersti la el informatia respectiva.

#13
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Eu citesc si ma minunez de cei care dau sfaturi si pun poza sa strangi cu o cheie cu brat asa scurt.
daca nu stiti, acel surub se strange la 200Nm plus 180 grade. asa ca sa va vad eu cu rotiti 180 grade cu cheia cu brat asa scurt dupa ce ati strans initial la 200 Nm.

la suruburile de la roti ai 120 Nm.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pune alt șurub nou în capul de planetară.

Edited by Valy_User, 18 March 2024 - 16:18.


#15
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 15.10.2020

View Postal bundy ro, on 18 martie 2024 - 12:43, said:

nu cred ca ai avut la tine cu ce sa il strangi ca la carte. Surubul are pasta de blocare pe el ? LA ce cuplu a fost strans atat de primul cat si de celalalt mecanic?
Nu zic că l-am strâns ca la carte, nu că ar mai conta. Nu cred că are pastă de blocare, mai degrabă vaselină sau ceva. Nu știu la ce cuplu, omul a băgat o șurubelniță în discul de frână și a strâns cu o cheie. Și eu mă gândesc că trebuia lasată mașina jos și strâns cu ceva mai serios, dar acum e cam târziu.

View Postceanu1980, on 18 martie 2024 - 12:58, said:

La asta ma gandeam si eu,cum naiba a strans acel surub,plus ca trebuie inca o persoana sau improvizatie sa tina pedala frana blocata.
Am băgat o șurubelniță în discul de frână și am strâns, nu foarte bine, dar suficient până ajung la mecanic.

Edited by horny_hornet, 18 March 2024 - 16:49.


#16
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Schimba "mecanicul" !
Se strange la cuplul indicat in manualul de service ! Tot in manual este posibil sa existe specificat daca se foloseste sau nu pasta pentru blocare.
Toti agaricii care au invatat ca un surub se strange in sensul acelor de ceasornic au devenit mecanici peste noapte.

#17
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Pai de aia sar rotile la masini in mers și se desprind piese. Din cauza unora care fac lucrări după ureche.

#18
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
nici macar cu cheie nu strang, toti mecanicii dau cu pistolul pneumatic... crezi ca mai sta vreunul sa verifice la mana cu cheia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate