Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Roata rezerva VW Arteon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Salutare, Vin si eu cu o intrebare poate stie cineva,
Daca jantele de iarna sunt 215/55 r17 si cele de vara 245/45 r18, ce dimensiuni trebuie sa fie la roata de rezerva(cea slim de max50/h) ? Se poate sa fie una singura sau trebuie sa am una pentru fiecare masura?
La arteon am 5 prezoane.
Am facut o comparatie de dimensiuni intre cele 2 dimensiuni specificate mai sus :
Diferenta circumferintelor:
-29.54 mm
or
-1.39 %

#2
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
doar sa gasesti una pe 16" cu inaltime talon 60 sau 65. Pe 17 slim nu cred ca se gasesc, s-ar putea sa nu incapa in lacas.

#3
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

View Postrealnick, on 18 martie 2024 - 11:19, said:

doar sa gasesti una pe 16" cu inaltime talon 60 sau 65. Pe 17 slim nu cred ca se gasesc, s-ar putea sa nu incapa in lacas.
Se gasesc si de 17 si de 18. Si pentru spatiu cred ca e destul, la arteon e spatiul destul de mare acolo. N-ar fi problema de spatiu cred.

Am vazut pe un grup de dimensiunea de : 125/70 r18 —- 5x112

Dar inca o data, as vrea sa verific cu cineva care stie :)

Edited by Lucidd, 18 March 2024 - 11:27.


#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Pe facebook este grup dedicat.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Da un telefon aici https://www.roatarezerva.ro/c/arteon-6 si te cauta ei prin seria de pe talon .

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Bineinteles ca e suficienta una singura, importante sunt distanta dintre prezoane si diametrul gaurii centrale.
Diametrul trebuie sa fie "pe acolo", roata este temporara si pentru viteza mica. Ideal ar fi sa o pui pe spate (daca ai pana pe fata, muti o roata buna din spate in fata si pui rezerva pe spate).
Ideal ar fi ca anvelopa sa fie all-seasons sau de iarna. Daca iei SH roata, uita-te sa nu fie foarte veche anvelopa, chiar daca nu a fost rulata.

Edited by Alice, 18 March 2024 - 12:43.


#7
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
roata de rezerva slim de la arteon 2020 are urmatoarele specificatii  : 4Jx18 H2 ET 28 5x112 si anvelopa T125/70R1899M . din ce an e masina ta ?

Edited by al bundy ro, 18 March 2024 - 12:50.


#8
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

View Postal bundy ro, on 18 martie 2024 - 12:49, said:

roata de rezerva slim de la arteon 2020 are urmatoarele specificatii  : 4Jx18 H2 ET 28 5x112 si anvelopa T125/70R1899M . din ce an e masina ta ?
2017

View PostAlice, on 18 martie 2024 - 12:42, said:

Bineinteles ca e suficienta una singura, importante sunt distanta dintre prezoane si diametrul gaurii centrale.
Diametrul trebuie sa fie "pe acolo", roata este temporara si pentru viteza mica. Ideal ar fi sa o pui pe spate (daca ai pana pe fata, muti o roata buna din spate in fata si pui rezerva pe spate).
Ideal ar fi ca anvelopa sa fie all-seasons sau de iarna. Daca iei SH roata, uita-te sa nu fie foarte veche anvelopa, chiar daca nu a fost rulata.
Good point, mersi :)

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.07.2022
alea sunt dimensiunile de la anvelope, nu jante. si stiam ca poti merge cu roata de rezerva pana la 80km/h in general. problema o sa fie daca ti se rupe un arc de exemplu, roata aia nu o sa mai ridice masina suficient. nu stiu de ce le-a fost permis constructorilor sa nu puna macar minimul de marime trecut in talonul masinii. de obicei pun o "rotita de moto" indiferent cum iti vine dotata masina, cea mai ieftina echipare are aceeasi roata de rezerva ca si cea mai scumpa/cu optionale mai mari.

#10
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 Punter, on 18 martie 2024 - 20:22, said:

alea sunt dimensiunile de la anvelope, nu jante. si stiam ca poti merge cu roata de rezerva pana la 80km/h in general

Da, posibil, stiu ca pe unele scrie Max 50/h . Problema mea era legata de una care sa fie cat mai apropiata de ceea ce am astfel încât sa nu creeze presiune prea mare in zona aia, și sa afecteze in orice mod, chiar și cum ai zis tu, să pocnească un arc

#11
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

Vizualizare mesajPunter, pe 18 martie 2024 - 20:22, a scris:

alea sunt dimensiunile de la anvelope, nu jante. si stiam ca poti merge cu roata de rezerva pana la 80km/h in general. problema o sa fie daca ti se rupe un arc de exemplu, roata aia nu o sa mai ridice masina suficient. nu stiu de ce le-a fost permis constructorilor sa nu puna macar minimul de marime trecut in talonul masinii. de obicei pun o "rotita de moto" indiferent cum iti vine dotata masina, cea mai ieftina echipare are aceeasi roata de rezerva ca si cea mai scumpa/cu optionale mai mari.
Nu am inteles ce vrei sa spui cu arcul rupt si ca roata nu ridica masina.....

Sper ca stii, ca la orice dimensiune a anvelopei diametrul exterior este acelasi.....

Vizualizare mesajLucidd, pe 18 martie 2024 - 12:58, a scris:

2017
3.5Jx18 H2 ET 25 5x112 si anvelopa T125/70R1899M

Edited by al bundy ro, 19 March 2024 - 08:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate