Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

iPhone 15, sim DIGI, nu merge

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Se da un iphone 15 pro max de la Orange.
Mi s-a spus ca nu e blocat in retea si itroducand IMEI in My orange, apare ca fiind deblocat.

Attached File  imei.jpg   46.36K   138 downloads

L-am activat, dar nu merge pe el sa gaseasca reteaua un sim fizic Digi.
Eu aveam eSIm pe vechiul telefon (care acum e mort) si astept ca maine sa transfer numarul, dar adesea cand plec din UE cumpar SIM fizic de date, local, asa ca am zis sa incerc cu SIM-ul copilului de la Digi.

Si asta apare, nu ia reteaua Digi.

Idei?

Attached Files



#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Pai nu iti scrie clar acolo ca nu e suportat simul?

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Asta ce insemna?

1. Trebuie alt tip de SIM?
2. E telefonul blocat in retea?

#4
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Orange vinde telefoane iPhone blocate in retea. Daca l-ai luat la liber de la ei sau ai iesit din perioada contractuala ceri deblocare gratis, unii spun ca ar costa ~40 euro tot la Orange. Sau varianta mai simpla sa bagi un esim de Orange. Prin introducerea acelui esim deblochezi telefonul. Nu stiu totusi daca poti baga esim de Vodafone in iPhone blocat de Orange, eu am achizitionat de 3 ori iPhone de la Orange, am bagat esim de Orange si am primit in 1-5 min sms care ma informeaza ca din acel moment s-a deblocat telefonul.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   145.17K   64 downloads

Edited by xew, 17 March 2024 - 20:10.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Si totusi, nu citeste nimeni?
La ei pe site zice ca NU e blocat in retea!
La support telefonic mi-au zis la fel!

Abia maine pot contacta reprezentantul Orange (abonament PJ) sa imi trimita QR code nou cu eSIM, ca nu il pot transfera, vechiul telefon e mort.
Vedem daca se rezolva atunci.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajCourage, pe 17 martie 2024 - 19:36, a scris:

Se da un iphone 15 pro max de la Orange.
Mi s-a spus ca nu e blocat in retea
Eu n-am auzit sa vanda Orange telefoane neblocate in retea Posted image E contraproductiv afacerii cu terminale.

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Verifica cu sim din orice alta retea daca merge sau nu. Chiar si cu un e-sim international. Posibil sa trebuiasca activat cu un sim orange dar dupaia sa poti pune in el sim Digi. Sau posibil sa se deblocheze instant daca in timp ce e in el un sim digi activezi si un esim, fie el si international.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Chiar ca nu citeste nimeni ce scrie initiatorul... Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 17 March 2024 - 20:47.


#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Orange nu mai blocheaza terminalele de mai bine de 1 an. E posibil sa fie agatat in lista Apple (asa sunt blocate terminalele, pe server la Apple)
Ia un prepay Orange daca e graba si activeaza-l cu SIM nativ apoi cand e disponibil BSR-ul iti da esim si se deblocheaza.
Varianta b este sa faci un cont yoxo cu cod refferal si e gratis. Ii generezi esim pt yoxo si se activeaza/deblocheaza


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
La Orange e deblocat in retea dar nu a fost anuntat in serverul Apple - trebuie mers la ei, ei deschid bon de deblocare si va fi liber in retea . Posibil sa fie contra cost .
Asta spun ei ca poti face acasa :
https://support.apple.com/en-my/108914

Edited by ldpe, 17 March 2024 - 20:57.


#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
"Iphoanele" de la orange sunt blocate toate indiferent ce scrie in my orange.

#12
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002

View Postalexa32, on 17 martie 2024 - 20:56, said:

"Iphoanele" de la orange sunt blocate toate indiferent ce scrie in my orange.
Am luat cel putin 10 telefoane in ultimul an, din care 3 sau 4 cu abonament. Niciunul nu a fost blocat in retea! Nu mai abera

#13
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Il deblochezi singur generand eSIM din my account orange. Nu stiu daca se poate si pe PJ.

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

Vizualizare mesajmorogan, pe 17 martie 2024 - 21:31, a scris:

Am luat cel putin 10 telefoane in ultimul an, din care 3 sau 4 cu abonament. Niciunul nu a fost blocat in retea! Nu mai abera
Dupa ce am vazut topicul am deblocat un iphone 13 luat de la orange codat in orange.
Telefon luat acum ~1 an jumate.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajmorogan, pe 17 martie 2024 - 20:54, a scris:

Orange nu mai blocheaza terminalele de mai bine de 1 an.
Ah, asta e o chestie mai noua, nu stiam. Oricum n-am mai luat tel de la Orange din 2017.

Edited by andreic, 17 March 2024 - 23:04.


#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,002
  • Înscris: 14.03.2013

Vizualizare mesajxew, pe 17 martie 2024 - 20:05, a scris:

Orange vinde telefoane iPhone blocate in retea. Daca l-ai luat la liber de la ei sau ai iesit din perioada contractuala ceri deblocare gratis, unii spun ca ar costa ~40 euro tot la Orange. Sau varianta mai simpla sa bagi un esim de Orange. Prin introducerea acelui esim deblochezi telefonul. Nu stiu totusi daca poti baga esim de Vodafone in iPhone blocat de Orange, eu am achizitionat de 3 ori iPhone de la Orange, am bagat esim de Orange si am primit in 1-5 min sms care ma informeaza ca din acel moment s-a deblocat telefonul.
Orange (ca si alti operatori) nu mai blocheaza in retea iPhone-urile de ceva ani. La el scrie ca sim-ul nu este compatibil (not supported). Sa mearga la Digi sa rezolve, sim-ul e de la ei. Orange nu prea vad ce ar putea sa ii faca. Pe eSim nu ar trebui sa aiba o problema.

#17
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
deci tu vrei sa folosesti un sim ce nu e activ, avamd activ esim pt numarul respectiv?

#18
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

View Postjm2010, on 18 martie 2024 - 07:33, said:

Orange (ca si alti operatori) nu mai blocheaza in retea iPhone-urile de ceva ani. La el scrie ca sim-ul nu este compatibil (not supported). Sa mearga la Digi sa rezolve, sim-ul e de la ei. Orange nu prea vad ce ar putea sa ii faca. Pe eSim nu ar trebui sa aiba o problema.

Tu discuti din informari generale (eronate) eu m-am lovit de asa ceva. Am luat telefon (iPhone 14 plus) de la Orange in mai 2023 si am bagat sim de Voda, nu functiona, dadea informare asemanatoare, dupa ce am bagat esim Orange am primit sms-ul postat mai sus, pe urma a functionat sim Voda.
Problema e simpla, ori baga esim si deblocheaza/decodeaza telefonul de la Orange sa fie compatibil cu sim de la alte retele ori plateste pentru acelasi lucru. Ar mai exista si varianta sa fie sim-ul Digi defect. Sunt convins ca nu e singurul cu telefon de la Orange si sim de la Digi, sunt multi carora le functioneaza ok perechea asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate