Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Transfer Manual de pe Shared pe Dedicated Server

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
Vreau sa fac transferul site-ului fara downtime. La momentul asta siteul este gazduit pe namecheap. Ce vreau sa fac in continuare este sa-l transfer pe un server dedicat.
Transferul se face de pe wordpress cu openlistspeed, pe alt cms cu nginx fara cpanel , plesk, sau alt panel.

Practic imi doresc ca prima oara sa configurez siteul folosind adresa ip a serverului dedicat (chestii de securitate pt nginx, modsecurity), iar apoi cand totul e gata sa transfer domeniul de pe shared la adresa ip dedicata (prin cloudflare, desigur - detalii ...neimportant )

Pt ca nu am mai facut chestia asta niciodata nu prea stiu la ce sa ma astept, iar pe net nu gasesc ( ori nu stiu eu sa caut) decat raspunsuri pt transfer prin cpanel si alti paneli in general. Iar eu nu folosesc cpanel si nimic altceva de genul .Lucrez pe simplu, fara nici macar containere.

Am facut niste teste de simulare - instalare site - pe computer personal, in virtual machine. Acolo setarile in nginx erau pt adresa ip a networkului local - 192.168.0.xxx.

Acum ... Variantele pe care le gandesc si pt care doresc sa stiu daca sunt corecte abordarile.
1) pe serverul dedicat instalez siteul folosind in /etc/nginx/sites-available/numeserver cu setarile urmatoare

server {
listen 80;
listen [::]:80;
server_name 752.197.42.356;
root /home/siteunu/public_html/system/nginx-root; # Used for acme.sh SSL verification


iar cand sunt pregatit sa lansez siteul, inlocuiesc adresa ip de la server name cu domeniul,

2) ma gandesc la varianta ca s-ar putea ca siteul sa se poata a fi configurat direct ( in nginx) cu server_name website.com iar pana sa fac transferul de name servere sa se poata totusi sa ma folosesc de adresa ip a serverului pt a face teste asupra viitorului site. insa nu sunt convins daca asta este ceva valabil corect gandit

Eventual imi spuneti daca sunt setari aditionale pe care trebuie sa le adaug in serverul nginx pt ca (1) sau  (2) sa functioneze

Mersi ...

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 15:49.


#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Plătește consultanță.

#3
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
da ... apreciez recomandarea ta...dar zic pas
daca te referi la partea din afara sferei discutate aici in topic, exista tutoriale si timp liber pt ele. ;)

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 18:50.


#4
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
apropos... eu iti recomand mai multa deschidere si comunicare cu aproapele tau. o societate ca sa se dezvolte are nevoie in primul rand de comunicare.
era o zicala...daca nu ai nimic bun de spus mai bine taci

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 19:10.


#5
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
cred ca am gasit raspunsul ....
https://nginx.org/en...rver_names.html

Quote

If someone makes a request using an IP address instead of a server name, the “Host” request header field will contain the IP address and the request can be handled using the IP address as the server name:

server {
listen    80;
server_name  example.org
                       www.example.org
                      ""
                      192.168.1.1
                      ;
...
}

astept un raspuns pana maine Posted Image

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 20:14.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca utilizatorii introduc date, ar cam fi cu oprit pentru a sincroniza bazele.
Altfel, de ce nu-l ridici si pe cel nou si, cand totul e pregatit, schimbi IPul din DNS astfel incat sa bata spre noul site?

Pentru a-l accesa tu, rezolvi din host Ipul astfel incat sa poti merge pe nume.

#7
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
daa...la aia ma gandeam .anume... sa schimb asa in prima faza
server_name 786.556.767.545


si apoi cand doresc ca siteul sa fie activ
server_name website.com


doar ca ma temeam ca poate imi scapa ceva ca pare prea simplu ca sa fie asta singurul element.

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 21:44.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
N-am folosit prea mult nginx asa ca nu ma pot pronunta asupra setarilor lui.
O regula, insa, cred ca-i general valabila: tot ce-mi mediu de test, mai merge cu IP, tot ce-i productie sau live... DNS. :)

#9
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
m-ai inteles gresit. problema pe care mi-o puneam in cazul 1 e ca s-ar putea sa fie nvoie de modificari aditionale pe langa cele de name_server
iar in cazul 2 imi puneam intrebarea daca atunci cand name_server este setat pe domeniu (si nu pe ip), daca va putea fi accesat siteul prin ip. mi-am pus intrebarea asta pt ca am gasit pe net sectiuni din care deduceam ca nu se poate accesa ip-ul in noile versiuni de nginx

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate