Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Distanta intre platbanda paratrasnet si AC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Se da urmatoarea problema,
Un bloc comunist de 4 etaje, recent renovat la exterior cu polistiren. Dupa renovare, pe langa geam au montat si o platbanda de parataznet la aoproximativ 30-35 cm de geam.

Vreau sa montez un AC si vreau sa stiu la ce distanta minima pot monta circuitul de tevi de cupru/conductoare fata de aceasta platbanda?

Am gasit formula din figura dar nu mi-e clar daca se aplica la situatia me si nici nu stiu ce coeficienti trebuie sa foloesec.

Attached Files

  • Attached File  ipt.png   61.4K   42 downloads

Edited by cucur, 17 March 2024 - 09:47.


#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu exista nici un normativ pentru situatia respectiva.
Poti monta fara probleme AC-ul langa platbanda .
Mai ales daca pe langa blocul respectiv sunt si alte cladiri mai inalte .
In alta ordine de idei , blocul ala nu are paratrasnet ! Platbanda e pusa pentru descarcarea electrostatica a elementelor metalice de pe terasa . De regula . mana curenta , balustrada de protectie care probabil au fost montate la reabilitare .

#3
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Sa zicem ca ma incadrez la clasa II (cum pot sa aflu la ce clasa se incadreaza sistemul) si sunt la aprox 10m de sol si blocul are 4 coborari. Din formula aia as deduce ca distanta minima este de aproximativ 24cm?

L.E. Ndor, tu zici ca platbanda aia nu este integrata intr-un sistem de paratraznet? Am sa incerc sa ma sui pe bloc sa vad cum este conectata.
Blocurile mai mari sunt destul de departe, as zice undeva la 70-80 metrii.

Edited by cucur, 17 March 2024 - 10:11.


#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Da, asta spun
Te urci pe terasa si ai sa vezi ca e sudata la balustrada . Blocurile cu 4 nivele nu aveau paratrasnet si nici nu cred ca a pus constructorul asa ceva la renovare .

#5
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Ok, si daca platbanda este sudata/conectata la balustrada nu inseamna ca practic balustrada+platbanda o sa devina un sistem ce o sa  devina paratrasnet daca un nor se descarca in apropiere?

Edited by cucur, 17 March 2024 - 10:38.


#6
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Inteleg ca asa un montaj (practic conductele si firele elecrice sunt la cativa mm de platbanda) este ok?

Attached Files

  • Attached File  ipt1.png   643.52K   45 downloads

Edited by cucur, 17 March 2024 - 10:49.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu
Balustrada se incarca electrostatic de la vant , la frecarea cu aerul . Teoretic , pentru ca practic se va descarca mult mai repede .
Un paratrasnet implica curenti extrem de mari care trebuie sa se scurga in pamant cat mai rapid . Instalatia de paratrasnet difera fata de una de descarcare electriostatica .
Ai cautat tot felul de formule inutile ca sa montezi un banal AC  !!
Nu intelegi ca platbanda aia e total inutila ?

View Postcucur, on 17 martie 2024 - 10:30, said:

Ok, si daca platbanda este sudata/conectata la balustrada nu inseamna ca practic balustrada+platbanda o sa devina un sistem ce o sa  devina paratrasnet daca un nor se descarca in apropiere?

O explicatie mai rudimentara sa intelegi mai bine diferenta :
https://www.phoenixc...incipii-de-baza

Edited by ndor, 17 March 2024 - 10:58.


#8
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Si carucioarele din supermarket ar trebui sa aiba o protectie, unele se incarca excesiv electrostatic, rotile devin adevarate perii. Nu de putine ori am sarit ca arsa in urma contactului cu metalul carutului.
Cat despre fulgere, cand e sa loveasca pocinogul, loveste. Dar in primul rand vezi cladirile din jur. De regula cea mai inalta cladire e expusa. Asa si bunicul meu tot vrea paratrasnet si l-am pus sa il faca totusi mai departe de casa. Undele electromagnetice pot afecta aparatele electronice chiar si de la distanta. De preferat sa fie oprite in timpul furtunilor si aici nu e vorba doar de un AC.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajcucur, pe 17 martie 2024 - 09:33, a scris:

.Vreau sa montez un AC si vreau sa stiu la ce distanta minima pot monta circuitul de tevi de cupru/conductoare fata de aceasta platbanda?
1-La 5-10cm
2-Ai grija AC-ul sa fie alimentat dintrun circuit care are si nulul de protectie .
3-Verifica ca si aparatul exterior si tevile sa fie conectate la PE.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate