Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum preferati ferestrele?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Poll: Cum preferati ferestrele? (33 member(s) have cast votes)

Cum preferati ferestrele?

  1. Clasice (parapet 80-90cm) (14 votes [42.42%] - View)

    Percentage of vote: 42.42%

  2. Pana jos (0-30cm) (13 votes [39.39%] - View)

    Percentage of vote: 39.39%

  3. Intermediare (50-60cm) (6 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote Guests cannot vote

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Sunt curios cum prefera lumea sa aiba ferestrele.
Sa luam cazul unei sufragerii, ca la alte camere intra mai multe elemente practice in joc.
Privelistea de afara sa spunem ca nu e nimic deosebit, curte interioara, ca sa nu apara rationamente de genul "la asa priveliste, e si pacat sa nu..."
Se exclude necesitatea unei iesiri. Sa zicem ca vorbim doar de vedere in exterior si lumina, nevoia de a iesi e satisfacuta altfel.


1 - ferestre cu parapet clasic. Au si avantaj ca scapa mai putina caldura, poti pune canapele sau mese fara sa le obturezi. Unii le considera batranesti, invechite, li se pare ca se simt prea inchisi in camera.

2 - ferestre pana jos. Am luat pana la 30cm, ca unii lasa si un pic de bordura, insa vizual nu e mare diferenta. Unii spun ca se simt ca afara si le place. Soarele bate in camera mai mult, dar jos, fara sa intre in ochi. Altora li se pare ca dau senzatia de nesiguranta si neliniste, se simt expusi.

3 - ar fi parapetul de inaltime intermediara, care are pe jumatate avantajele sau dezavantajele celorlalte doua tipuri.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
La dezavantajele ferestrelor mari n-ai mentionat cresterea cheltuielilor cu incalzirea/racirea.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Cand m-am mutat eram entuziasmat ca un perete al sufrageriei este 90% fereastra.
Dupa un timp am realizat ca nu este util cu nimic. Urasc caldura asa ca am pus un rulou electric care este tras in mare parte din zilele de vara.

#4
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Post__Dan__, on 16 martie 2024 - 20:11, said:

La dezavantajele ferestrelor mari n-ai mentionat cresterea cheltuielilor cu incalzirea/racirea.

Se subintelege din avantajul pastrarii caldurii la cele batranesti. Oricum, daca sa zicem ca prelungesti doar la sufraagerie 2-3m liniari de fereastra pana jos, probabil cu vreo 5% o sa creasca factura intregii case.

Eu am facut ferestre normale la o casa noua, care cel mai probabil va fi de vacanta, iar gagica-mea mi-a zis ca is naspa ferestrele cu parapet la 90cm, mai ales la living, ca is batranesti. De asta eram curios. Mie imi da o senzatia ciudata de disconfort psihologic fereastra pana jos, ca sunt obisnuit de mic doar cu ferestre normale. La o bucatarie sau ceva nu m-ar deranja, dar in dormitor sau living parca as vrea parapet normal.

View PostSef-chenko, on 16 martie 2024 - 20:14, said:

Cand m-am mutat eram entuziasmat ca un perete al sufrageriei este 90% fereastra.
Dupa un timp am realizat ca nu este util cu nimic. Urasc caldura asa ca am pus un rulou electric care este tras in mare parte din zilele de vara.

La tine e alta problema, de proiectare. Eu mi-am facut o prelungire a acoperisului spre sud, deci soarele nu bate vara in ferestre deloc, deci nu mi s-ar fi incins camera daca le-as fi facut pana jos, ba chiar as fi castigat caldura iarna, ca batea mai mult soare prin ele. Gerul nu il poti opri sa intre iarna (decat cu rulouri, dar ce rost mai are geamul daca nu te poti bucura mereu de el?), dar soarele il poti opri.

Edited by RaimondMacelaru, 16 March 2024 - 20:21.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Am uitat sa precizez ca este vorba de apartament la mine :)

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Ferestrele depind in primul rand de modul de incalzire.
Daca e IPAT, nu prea mai conteaza.
Daca e pe calorifere .... well .... numai 1 si 3

Edited by kretzu77, 16 March 2024 - 20:26.


#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,578
  • Înscris: 13.06.2004
80-90 c.m. Casă am ceva intimitate. Ba poate chiar un pic mai sus.
Dar cine ar vrea prisme luxfer?   :rolleyes:

#8
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Cum adica intimitate? Ca doar nu stai fara perdele si draperii, ca unii olandezi sau belgieni...
Intimitate ai cu toate, ziua nu se vede nimic prin perdele, noaptea prin draperii.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Fereastra = lumina, in rest depinde foarte mult de cum doresti sa asezi mobila.

#10
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View PostRaimondMacelaru, on 16 martie 2024 - 19:55, said:

Sunt curios cum prefera lumea sa aiba ferestrele.
Sa luam cazul unei sufragerii, ca la alte camere intra mai multe elemente practice in joc.
Privelistea de afara sa spunem ca nu e nimic deosebit, curte interioara, ca sa nu apara rationamente de genul "la asa priveliste, e si pacat sa nu..."
Se exclude necesitatea unei iesiri. Sa zicem ca vorbim doar de vedere in exterior si lumina, nevoia de a iesi e satisfacuta altfel.


1 - ferestre cu parapet clasic. Au si avantaj ca scapa mai putina caldura, poti pune canapele sau mese fara sa le obturezi. Unii le considera batranesti, invechite, li se pare ca se simt prea inchisi in camera.

2 - ferestre pana jos. Am luat pana la 30cm, ca unii lasa si un pic de bordura, insa vizual nu e mare diferenta. Unii spun ca se simt ca afara si le place. Soarele bate in camera mai mult, dar jos, fara sa intre in ochi. Altora li se pare ca dau senzatia de nesiguranta si neliniste, se simt expusi.

3 - ar fi parapetul de inaltime intermediara, care are pe jumatate avantajele sau dezavantajele celorlalte doua tipuri.
Casele cele mai interesante sunt cele cu suprafete vitrate mari, dar se intalnesc din pacate si case noi care au ferestre mici, ca de bloc.Trebuie tinut cont ca transmisia luminoasa cea mai buna a unei ferestre se situeaza in jurul valorii de 75 %.  Daca mergi pe ferestre inalte este bine sa ai un mic parapet pentru a izola foarte bine partea exterioara a zidului in zona inferioara a ferestrei. Partea cu siguranta se rezolva cu camere de supraveghere si sistem de alarma. Intimitatea se rezolva cu rulouri / raffstoruri exterioare sau cu draperii interioare.

#11
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Întregi și la locul lor.

Edited by daddypuff, 16 March 2024 - 23:55.


#12
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 04.09.2013

Vizualizare mesajSef-chenko, pe 16 martie 2024 - 20:14, a scris:

Cand m-am mutat eram entuziasmat ca un perete al sufrageriei este 90% fereastra.
Dupa un timp am realizat ca nu este util cu nimic. Urasc caldura asa ca am pus un rulou electric care este tras in mare parte din zilele de vara.

Daca ai vedere spre sud / vest e de inteles. Daca ai in partea cealalta, soarele nu va fi o problema, decat daca ti-l doresti.

Insa asa e, multi zic sa le intre soarele in casa, insa vara, cel mai adesea stau cu draperiile trase, deci nu se pot bucura de soare. Dezavantajul la orientarea spre nord, sa zicem, este ca nu prea poti creste plante, daca te intereseaza asa ceva, desigur.

Personal imi plac ferestrele mari. La munca, tot biroul e numai sticla pe exterior si e placut sa poti privi spre exterior oriunde intorci capul. Daca exista vreun tratament pentru ferestre care sa blocheze caldura, probabil scump, cred ca asta as alege.

Intimitatea e data de jaluzele, draperii etc., nu de marimea ferestrelor. Nu mai zic de distanta intre imobile.

Edited by wld-ro, 17 March 2024 - 00:01.


#13
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Cea mai buna este orientarea spre sud, cu 1.5-2m de prelungire a acoperisului, cu o pavaza sus. In felul asta, vara nu bate soarele in ferestre, ca e sus, iar in restul anului bate, ca intra in unghi. Nu va bate pe toata suprafata geamului in restul anului, ci partial, gradual, dar cel mai mult iarna. Si asa ai si lumina tot anul, ca vara nu trebuie sa tragi rulourile sau draperiile. Nu mai spun ca in perioada rece oamenii simt si mai mult nevoia sa le bata soarele in casa, ca il vad mai rar.
Dar, unde nu e cap, vai de picioare. Am vazut case unde forjeaza AC la maximum toata vara, il deschid in mai si il inchid abia in octombrie, ca au pereti intregi de geam neprotejati pe sud. Cealalta varianta fiind sa traga rulourile si sa stea in intuneric complet sau aproape complet marea parte din zi toata vara.

Poll-ul meu era pentru cazul ideal cand fereastra nu genereaza astfel de probleme, fiind calculata si integrata corect.

Edited by RaimondMacelaru, 17 March 2024 - 00:21.


#14
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View PostRaimondMacelaru, on 17 martie 2024 - 00:18, said:

Cea mai buna este orientarea spre sud, cu 1.5-2m de prelungire a acoperisului, cu o pavaza sus. In felul asta, vara nu bate soarele in ferestre, ca e sus, iar in restul anului bate, ca intra in unghi. Nu va bate pe toata suprafata geamului in restul anului, ci partial, gradual, dar cel mai mult iarna. Si asa ai si lumina tot anul, ca vara nu trebuie sa tragi rulourile sau draperiile. Nu mai spun ca in perioada rece oamenii simt si mai mult nevoia sa le bata soarele in casa, ca il vad mai rar.
Dar, unde nu e cap, vai de picioare. Am vazut case unde forjeaza AC la maximum toata vara, il deschid in mai si il inchid abia in octombrie, ca au pereti intregi de geam neprotejati pe sud. Cealalta varianta fiind sa traga rulourile si sa stea in intuneric complet sau aproape complet marea parte din zi toata vara.

Poll-ul meu era pentru cazul ideal cand fereastra nu genereaza astfel de probleme, fiind calculata si integrata corect.


Ideal e sa intre soarele in casa, corect, asa ca sufrageria as prefera-o spre sud, cu o fereastra aproape cat dimensiunea peretelui.  Am fereastra de-asta, 4,5m x 2m si intra soarele iarna, cand bate mai jos, dar nu si vara pentru ca am  balconul de deasupra (vreo 2,5m) care ofera protectie.
Dar pentru dormitor as prefera mai degraba o alta orientare, mai degraba spre nord decat spre sud pt ca vara e insuportabil.

#15
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai eu asa am facut, livingul si bucataria pe sud, cu soarele blocat vara, iar dormitorul spre nord. Spre nord, pe langa racoare, mai e pentru mine si avantajul ca nu bate niciodata soare in geam, in niciun anotimp, la nicio ora, si nu ma deranjeaza la monitor. Multi prefera soarele in dormitor, eu nu. Mie imi place sa fie la bucatarie, cand fac cafeaua sau cand gatesc, sa am lumina, desi in toate ghidurile se spune ca bucataria se pune pe nord.

#16
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Depinde de camera, evident. La dormitor nu ai nevoie de fereastra imensa. In camera de zi e util asa ceva.

#17
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul trebuie sa ne adaptam la clima. Iarna trebuie sa pastram caldura, vara sa ne ferim de canicula.
Ferestre normale la dormitoare, ferestre normale (mai multe) sau mare/usa cu glasvand la camera de zi.
Daca faci parte din categoria "nababi" poti sa-ti faci si pereti din sticla, te doare la basca de cheltuieli.

#18
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View Postgiuliani2, on 17 martie 2024 - 00:48, said:

Ideal e sa intre soarele in casa, corect, asa ca sufrageria as prefera-o spre sud, cu o fereastra aproape cat dimensiunea peretelui.  Am fereastra de-asta, 4,5m x 2m si intra soarele iarna, cand bate mai jos, dar nu si vara pentru ca am  balconul de deasupra (vreo 2,5m) care ofera protectie.
Dar pentru dormitor as prefera mai degraba o alta orientare, mai degraba spre nord decat spre sud pt ca vara e insuportabil.
Puntea termica a balconului are pierdere mai mare decat castigul din aportul solar. Asta pressupunand ca nu e nevoie si de racire.

View PostRaimondMacelaru, on 17 martie 2024 - 02:38, said:

Pai eu asa am facut, livingul si bucataria pe sud, cu soarele blocat vara, iar dormitorul spre nord. Spre nord, pe langa racoare, mai e pentru mine si avantajul ca nu bate niciodata soare in geam, in niciun anotimp, la nicio ora, si nu ma deranjeaza la monitor. Multi prefera soarele in dormitor, eu nu. Mie imi place sa fie la bucatarie, cand fac cafeaua sau cand gatesc, sa am lumina, desi in toate ghidurile se spune ca bucataria se pune pe nord.
Eu prefer dormitoarele pe est, iti fac ziua mai "insorita" cand te trezesti scaldat in razele soarelui de la rasarit.

View Postthunderbolt, on 17 martie 2024 - 09:11, said:

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul trebuie sa ne adaptam la clima. Iarna trebuie sa pastram caldura, vara sa ne ferim de canicula.
Ferestre normale la dormitoare, ferestre normale (mai multe) sau mare/usa cu glasvand la camera de zi.
Daca faci parte din categoria "nababi" poti sa-ti faci si pereti din sticla, te doare la basca de cheltuieli.
Cam asa e, "aportul solar" e pentru cine si-l permite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate