Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Dilema cantitate detergent Dero

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Cristyz -De unde densitate diferita? Stii ca exista retete diferite pentru acelasi produs, doua linii de productie cu granulatii diferite?! Doar asa ar fi posibil.  Ce scrii tu e o considerație teoretica asupra problemei initiatorului.

Edited by SharonCollins, 16 March 2024 - 11:35.


#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
DENSITATE
Ceea ce spui tu de cutiile alea e volum.
Le pui pe cântar și vezi cate kg au.

#21
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajWinc, pe 16 martie 2024 - 09:04, a scris:

Am luat o punga de detergent Dero 2in1 Levantica si iasomie, 4.5 kg,

ajung la raion unde constat ca nu gasesc punga de 4.5 kg doar punga de 1.5 kg cu acelasi Dero prin urmare am luat 3 pungi de 1.5 kg de unde rezulta 1.5 x 3 = 4.5 kg.

Este același produs în ambele ambalaje și făcut în aceiași fabrică și în aceiași hală din fabrica aia.

Diferența este de la linia de încărcare automată a pungilor cu dero și lipirea lor.

La punga de 4,5 kg se bagă mai puțin sau exact că este reglată mașina de încărcare mai ușor că e cantitate mai mare.

La punga de 1.5 kg se reglează mașina de încărcat automată ca să bage puțin mai mult dero în pungi ca să fie minim 1.5 kg.

Mai demult, acum 25 de ani era 1 kg = 900 de grame la linia de ambalat de zahăr, orez, mălai și scria pe pungă 1 kg de ce era în ea.

Când și-au dat seama oamenii că de fapt 1 kg = 900 grame au apărut pungile de 900 de grame dar tot pe aceiași linie de încărcare erau ambalate pungile.

Deci diferența la tine de cam 150 de grame în plus la punga de 1.5 kg este de la reglarea mașinii de încărcat automate din fabrica unde se ambalează și pungi de 1.5 kg și pungi de 4.5 kg.

#22
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

Vizualizare mesajSharonCollins, pe 16 martie 2024 - 11:34, a scris:

Cristyz -De unde densitate diferita? Stii ca exista retete diferite pentru acelasi produs, doua linii de productie cu granulatii diferite?! Doar asa ar fi posibil.  Ce scrii tu e o considerație teoretica asupra problemei initiatorului.

Asta poate sa afle foarte usor cu un cantar.

#23
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Multi am scris asta, dar cred ca probabil a folosit deja din prima punga, altfel era simplu de verificat.

#24
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde de afanare.

Dimensiune granule, inaltime de la care torni, vibrare, etc.

Granulele nu sunt lichid - le poti compacta.


rezolvare: CÂNTAR

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajWinc, pe 16 martie 2024 - 11:33, a scris:

Ok, deci sa inteleg ca detergentul pudra poate fi compactat cumva?
Nu e imposibil. O cantitate triplă se poate tasa mai mult decît cealaltă. Dar e tot o presupunere...

Vizualizare mesajanonimuI, pe 16 martie 2024 - 12:09, a scris:

Mai demult, acum 25 de ani era 1 kg = 900 de grame la linia de ambalat de zahăr, orez, mălai și scria pe pungă 1 kg de ce era în ea.
Când și-au dat seama oamenii că de fapt 1 kg = 900 grame au apărut pungile de 900 de grame dar tot pe aceiași linie de încărcare erau ambalate pungile.
Cred că astea sînt povești. 10% mai puțin intră nu la eroare ci la furt.
Nu de aia au apărut containerele de 900 ci fiindcă se pot folosi fără logistică suplimentară și în zonele unde se folosește sistemul imperial. 900 grame aproximează suficient de bine 2 livre.

#26
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajradunic, pe 16 martie 2024 - 12:41, a scris:

Cred că astea sînt povești. 10% mai puțin intră nu la eroare ci la furt.
Nu de aia au apărut containerele de 900 ci fiindcă se pot folosi fără logistică suplimentară și în zonele unde se folosește sistemul imperial. 900 grame aproximează suficient de bine 2 livre.

Se vede că habar cu ai cum făceau afaceri străinii acum 25 - 30 de ani.

Mai caută sau întreabă și tu pe cine e în comerț de minim 30 de ani.

De furat cum spui tu 100 de grame la 1 kg pe vremea când se făceau vile gratis pe lângă București poți să stai liniștit că și dacă erau pungile goale tot nu pățeau nimic ăia care aveau fabricile de ambalare.

#27
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 23.09.2017

Vizualizare mesajWinc, pe 16 martie 2024 - 09:04, a scris:

Am luat o punga de detergent Dero 2in1 Levantica si iasomie, 4.5 kg, 60 spalari de pe eMag si am reusit sa o bag pe toata intr-o cutie de plastic cu capacitatea de 4 kg (in poza de jos). Mi s-a parut un pic dubios ca au incaput 4.5 kg in cutie cu capacitatea de 4 kg dar am zis hai fie.

Asa se intampla cand lipsiti de la orele de fizica din scoala.
Tu stii ce aia densitate?

#28
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 23.09.2017

Vizualizare mesajWinc, pe 16 martie 2024 - 09:04, a scris:

Acum apare dilema : ceea ce aparent e aceeasi cantitate nu mai incape in cealalta cutie de plastic identica cu prima cu aceeasi capacitate de 4 kg, mi-a ramas cam 500 de grame de Dero pe care iam bagat intr-o sticla. Prin urmare cum e posibil o asemenea diferenta de cantitate la aceeasi cantitate ? Oare imi scapa mie ceva?


Ai bagat niste dero intr-o sticla de apa. Ce treaba are volumul cu masa cu densitatea in cazul de fata?
Daca bagai mercur in sticla aia (umpleai sticla pana la gat) cam ce greutate aveai? Dupa tine cred ca 1kg. Posted image

Edited by alex342, 16 March 2024 - 12:59.


#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajWinc, pe 16 martie 2024 - 09:04, a scris:

Oare imi scapa mie ceva?
Da.
Vezi ca au coduri diferite. Posted image

#30
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Am inteles - este posibil sa difere densitatea / volumul  (nu le mai cantaresc acum) dar intrebarea e de ce? EU ca si consumator nu m-am gandit automat la asta deoarece am presupus ca cumpar un produs la fel cu aceeasi densitate si acelasi volum in aceeasi cantitate doar ca ambalata in trei pungi in loc de una. Deci de ce ar putea diferi densitatea / volumul la acelasi tip de produs in functie de cantitatea in care este ambalat? Poate stie cineva detalii tehnice.

Edited by Winc, 16 March 2024 - 13:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate