Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Neplata ultimului/ultimelor salarii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#1
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Salut,
Am un prieten care si-a dat demisia recent. Motivul a fost ca au inceput sa intarzie salariile, ca era foarte stresat, overworked, etc. A anuntat din februarie, si a stat toata durata preavizului + inca cateva zile in plus ca sa ajute angajatorul (ca deh, asa e el, prea de treaba pentru lumea in care traim). Eu l-am sfatuit sa plece cat mai repede si in preaviz sa lucreze cat mai putin si sa-si ia toate zilele de concediu ramase (ca asa sunt eu, consider ca ar trebui sa prestezi ce scrie in contract si cam atat. Eu cu siguranta NU sunt prea de treaba pentru lumea in care traim).

Anyway, saptamana asta trebuia sa-i intre salariul pe februarie, si n-a intrat. Colegii au primit banii, si el acum e deprimat. Paguba consta in aproximativ 2 salarii, daca nu primeste niciun ban (adica februarie + vreo 8 zile in martie + peste 10 zile de concediu).

Eu l-am sfatuit sa discute cu fostii sefi luni si daca nu se rezolva asap sa faca plangere la ITM, dar nu stiu daca-i cea mai buna abordare, ca nu am experiente de genul si nici cunostiinte aprofundate pe partea legala. Plus ca faptul ca i-am zis ca-i fraier ca nu si-a luat concediu in preaviz cred ca a stricat mai mult decat sa ajute si ma simt vinovat. Posted Image

Va rog sa-mi dati idei mai bune (daca exista) ca sa-l pot ajuta cumva. Ms.
Edit: ah, am uitat sa mentionez, e vorba de salariu legal, contract de munca, toate cele, firma cu destul de multi angajati (zeci), etc.
Nu se pune problema de salariu la negru ca atunci era clar ca nu mai primeste nimic.

Editat de TehCube, 15 martie 2024 - 22:00.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.529
  • Înscris: 01.12.2001
Ce răspuns a primit de la fostul angajator?

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Inca nu a discutat cu ei, a asteptat cuminte ca a zis ca poate-i mai la coada listei acu' ca a plecat. Luni vrea sa vorbeasca cu ei.
Pana acum cand a intarziat salariul scuza era "nu sunt bani, cand intra, vrei primi si tu". Banuiesc ca asta o sa fie scuza si acum.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.526
  • Înscris: 17.04.2006
Sesizare la ITM dar asta nu asigura plata salariului, trebuie in instanta.
ITM-ul poate confirma abaterea si sanctiona compania.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.529
  • Înscris: 01.12.2001
Sa discute mai întâi cu angajatorul. Nu doar să aștepte.
Solicitare scrisa. Nu la telefon.

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Da, m-am uitat la pasii pentru sesizare ITM si scrie p-acolo ca intai trebuie sesizare scrisa la angajator.
In mod normal nu mi-ar pasa dar ma deranjeaza la culme ca s-a dus in plus sa-i ajute si apoi fac rahaturi de genul. O sa insist sa mearga in instanta chiar daca nu-s asa de multi bani.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.304
  • Înscris: 02.08.2021
Dat în judecată și pus să plătească și cheltuieli de judecată.
Eventual pus avocatul să-i trimită o notificare înainte să facă actele de chemare în judecată.

Editat de Valy_User, 15 martie 2024 - 22:24.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.529
  • Înscris: 01.12.2001
Îl costă avocatul mai mult decât salariul.

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 06.08.2015

View Postdorin_2k, on 15 martie 2024 - 22:50, said:

Îl costă avocatul mai mult decât salariul.
isi recapata banii de la angajator

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.404
  • Înscris: 01.09.2021
Ce dovada are ca aflat la lucru zilele alea neplătite? A semnat condica, a scanat vre un card pe undeva? Poate l au scos de pe lista din februarie. Ar trebui verificat ai pe la casa de pensii cât figurează ca a lucrat. Peste o luna doua, când se transmit datele.

Editat de stefan0011, 15 martie 2024 - 23:24.


#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.304
  • Înscris: 02.08.2021
Martori, colegi de muncă.

#12
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.404
  • Înscris: 01.09.2021
Martorii vor depune mărturie impotriva angajatorului pentru un fost coleg?
Dovezi incontestabile vreau.
Și întreb pentru cazul general, poate n ai colegi cu care te vezi zilnic, lucrezi pe teren, etc

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Pe langa martori, era singurul angajat pe postul respectiv, fara de care nu se putea face un anume element al productiei, nu vreau sa dau prea multe detalii, dar daca chiar s-ar pune problema si ar fi chemati ca martori, cred ca unii colegi ar veni.
Eu, personal, in ultimii 10 ani nu cred ca am semnat condici si chestii. Scanat carduri da, dar rar si aia. Daca firma nu are securitate cu card de acces si nu exista condica de prezenta ce pot face? Intreb, realistic, trebuie EU sa demonstrez ca am fost acolo? Nu e treaba angajatorului sa de avertisment/etc. ca nu am venit la munca? Ma apuc sa-mi fac selfie-uri cu ziarul cumparat in dimineata aia la usa firmei? :D

Mi se pare putin ridicol, dar nu m-ar mira.

In orice caz nu cred ca angajatorul s-ar cobori atat de jos, doar ca probabil isi vor asuma o amenda doua de la ITM daca au prea multe datorii si nu au cum sa-l plateasca. Stiam ca inclusiv daca se inchide firma, primele datorii ar trebui sa se plateasca spre angajati.

#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.404
  • Înscris: 01.09.2021
Poate sa ți treacă nemotivate la greu. Nu vad ce l ar opri. Daca nu I a dat salariul, îl doare în cot de itm. Am fost eu la itm, m au trimis sa iau datele de la fostul angajator. " tutelor, sunt în conflict cu el, de ce mi le ar da?".
Controalele  de la itm erau anunțate, pregătite, ...

Editat de stefan0011, 15 martie 2024 - 23:44.


#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007
Nu zic ca nu e asa, dar intrebi ce l-ar opri - faptul ca daca 1-2 colegi confirma ca a fost acolo, se va face acuzat si de fals in acte si alte mizerii.
Nu stiu, nu vreau sa-l sperii si mai tare, dar daca chiar e vorba sa se ajunga la avocati cunosc si eu 2-3 care ar putea sa-l ajute. Ma gandeam ca se rezolva mai simplu cu ITM, dar se pare ca nu, tipic tarii asteia.

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.404
  • Înscris: 01.09.2021
Încercați cu itm, poate aveți mai mult noroc. La mine ridicau din umeri ca nu pot obliga angajatorul sa colaboreze.

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.304
  • Înscris: 02.08.2021

View PostTehCube, on 15 martie 2024 - 23:38, said:

Stiam ca inclusiv daca se inchide firma, primele datorii ar trebui sa se plateasca spre angajati.
Dacă închide firma, slabe șanse să mai rămână ceva din ea.
Înainte ca un patron să închidă o firmă se asigură că a transferat toate activele din ea, ca să nu se plătească despăgubiri.

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.336
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTehCube, on 15 martie 2024 - 23:38, said:

Stiam ca inclusiv daca se inchide firma, primele datorii ar trebui sa se plateasca spre angajati.
creditorii, angajatii sunt in coada listei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate