Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cum si cand se tine un post.

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004
Dulceața este cea mai dulce, și totuși se poate mânca în post...:habarnam:...

#56
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007
Alta era intrebarea. De ce ziua ba, iar noaptea da? Care e logica lasand la o parte porunca profetului?
Si apoi care e finalitatea concreta? Ce aduce bun? In ce se concretizeaza? Sau e doar pentru trup?
Ca vad multi care revin la viata lor anterioara si la metehnele lor.

View Posthoneybee, on 19 martie 2024 - 12:15, said:


Nu stiu unde ai vazut tu musulmani rupind usile shaormeriei dupa apusul soarelui sau invirtind ditamai berbecul la protap toata ziua, ca sa aiba ce minca seara? :habarnam:

Multi maninca seminte, alune, nuci, tabbouleh, legume, brinzeturi si fructe. :)

View Postdark, on 19 martie 2024 - 11:51, said:



Ce ar fi în plus? :dontgetit:
Postul de la pacate.

Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 12:31.


#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 19 martie 2024 - 12:29, a scris:

Postul de la pacate.

Așa ceva este nebiblic și ilogic, păcate nu trebuie să faci niciodată, nu doar să renunți în post la:...[fumat, curvit, mințit etc.]!

Edited by dark, 19 March 2024 - 12:32.


#58
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007
Exact. Am sugerat deja asta  in primele postari cand am spus ca postul e un mod de viata. In realitate pacatele exista. Deci prin post inveti sa pui frana.
Ma vei intreba ce inseamna totusi perioada asta. Ajustari ale modului de viata, dar care sa se concretizeze mai departe. In fiecare an ai ceva de ajustat. Nu mancarea e problema cea mai mare.


Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 12:45.


#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004
Unii medici ginecologi renunță să facă avorturi cu 2 săptămâni înainte și 2 săptămâni după postul respectiv, incluzând și posturile. În rest, execută avorturi.
Mi se pare ceva care ține de domeniul ipocriziei...Posted image

#60
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007
Cu siguranta. Nu le foloseste la nimic. Daca le-ar fi folosit la ceva, s-ar fi concretizat prin renuntarea la ceea ce cred ei ca e gresit.

Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 12:47.


#61
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 DanyHiker, pe 19 martie 2024 - 12:29, a scris:

De ce ziua ba, iar noaptea da? Care e logica lasand la o parte porunca profetului?


Desi seamana cu dieta 16:8, abtinerea de la mincare in cursul zilei cred ca tine de cultivarea rabdarii si stapinerea de sine. Dupa apusul soarelui, musulmanii maninca doar cit sa supravietuiasca, nu-si umplu matzul pina la refuz, fiindca regurgitarea sau varsaturile le sint interzise in Ramadan.

#62
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 DanyHiker, pe 19 martie 2024 - 12:40, a scris:


In realitate pacatele exista. Deci prin post inveti sa pui frana.


Despre ce pacate vorbim? Si daca Postul Pastelui si al Craciunului sint considerate lectii benefice, de ce e necesar sa pui frina anual si la date diferite? Preotii au impresia ca enoriasii uita de la mina pina la gura lectia de anul trecut?  :scratchchin:


#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajhoneybee, pe 19 martie 2024 - 13:24, a scris:

Despre ce pacate vorbim? Si daca Postul Pastelui si al Craciunului sint considerate lectii benefice, de ce e necesar sa pui frina anual si la date diferite? Preotii au impresia ca enoriasii uita de la mina pina la gura lectia de anul trecut?  Posted image

Practic, în felul acesta, postul devine o scuză pentru acele lucruri clasificate ca fiind păcate...

[ https://media2.giphy.com/media/v1.Y2lkPTc5MGI3NjExcnA2cHZxMmN2M21rems1bmtzZ2JsdzNpbDJ4ZDkzNDluMXF0djMzeiZlcD12MV9pbnRlcm5hbF9naWZfYnlfaWQmY3Q9cw/1O1cbBQdxvXMKSb9wl/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ei ”plătesc” cu postul lor pentru ca să-și continue, neabătuți, conduita păcătoasă căci nu vor să renunțe la ceea ce le face plăcere, dar sunt dispuși să ofere ceva în schimb (și anume postul!)

[ https://media2.giphy.com/media/v1.Y2lkPTc5MGI3NjExeHZ6ZXI2MjBmYmp0OWpwbGhmcnE1M25rdmlhaWw1eGIya3ZwcGc0YiZlcD12MV9pbnRlcm5hbF9naWZfYnlfaWQmY3Q9cw/3tI07DMpwz4PRESxDl/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007

View Posthoneybee, on 19 martie 2024 - 13:24, said:

Preotii au impresia ca enoriasii uita de la mina pina la gura lectia de anul trecut?  :scratchchin:
Realitatea spune ca da.

View Posthoneybee, on 19 martie 2024 - 13:01, said:



Desi seamana cu dieta 16:8, abtinerea de la mincare in cursul zilei cred ca tine de cultivarea rabdarii si stapinerea de sine.
Pacat ca rabdarea si stapanirea de sine tin doar luna aia.

View Posthoneybee, on 19 martie 2024 - 13:24, said:



Despre ce pacate vorbim?
Toate. Adica tot ce ii separa de divin.

View Posthoneybee, on 19 martie 2024 - 13:24, said:



Despre ce pacate vorbim? Si daca Postul Pastelui si al Craciunului sint considerate lectii benefice, de ce e necesar sa pui frina anual si la date diferite?
Pentru ca oamenii uita repede.
Teoretic, in fiecare post ar trebui sa invete ceva nou si sa se apropie de divinitate. Este un parcurs al vietii.
Practic postul s-a transformat intr-o cura de slabire care tine o luna siceva...apoi liber sa ne mancam unii pe altii in continuare.

Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 13:50.


#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajDanyHiker, pe 19 martie 2024 - 13:46, a scris:


Pentru ca oamenii uita repede.

Asta se exclude!

Reține care-i purul adevăr: nu vor să trăiască după reguli, ci doar să pună niște pauze trecătoare, atâta tot, iar în rest, să-și facă de cap!

#66
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 19 martie 2024 - 13:47, said:



Asta se exclude!

Reține care-i purul adevăr: nu vor să trăiască după reguli, ci doar să pună niște pauze trecătoare, atâta tot, iar în rest, să-și facă de cap!
Exact asta nu e postul.
Orice faci trebuie sa aiba un scop.
Daca postul nu-ti schimba viata, inseamna ca ai tinut doar dieta. Ai facut lucrurile pentru ca trebuie, eventual de frica ca te trazneste in cap etc. Ori postul, la fel ca practica religioasa in ansamblu, il faci nu pentru ca trebuie. E legit si asa, doar ca esti doar la jumatate de drum. Ai impresia  ca ai facut ceva extraordinar, desi n-ai facut nimic.Viata in ansamblul ei ti-a ramas la fel.
Se vede in viata de zi cu zi. Cati isi traiesc credinta? Daca-i intrebi....majoritatea sunt crestini. Cred ca daca au un certificat de botez sunt ca si mantuiti . Realitatea arata diferit.

Edited by DanyHiker, 19 March 2024 - 14:03.


#67
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 DanyHiker, pe 19 martie 2024 - 13:59, a scris:


Ai facut lucrurile pentru ca trebuie, eventual de frica ca te trazneste in cap etc.


Niciodata nu mi-am pus problema ca ar trebui sa port armura cu paratrasnet. :D
Cine si de ce ar recurge la violenta, daca cineva nu tine post la date fixe sau nu joaca dupa cum ii cinta popa la slujbe? :habarnam:



 DanyHiker, pe 19 martie 2024 - 13:59, a scris:


Cred ca daca au un certificat de botez sunt ca si mantuiti . Realitatea arata diferit.

Care-i realitatea, de fapt?
N-am inteles niciodata, cum o faptura divina ca cea a unui nou-nascut poate avea pacate de care trebuie curatat prin botez si la ce-i ajuta dobindindirea certificatului? :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate