Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

ajutor alegere termopan

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
verabrad

verabrad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2012
Buna ziua!

Nu stiu ce sa aleg pentru a inlocui un geam cu dimensiunea 174 cm pe 142 cm (inaltimea), pe care in vreau in doua canate, oscilobatant, tripan, profil clasa A. Mentionez ca locuiesc la etaju IV intr-un bloc de caramida care urmeaza sa fie anvelopat, geamul este orientat spre est. Ce imi recomandati? Qfort, Salamander, Veka? Va multumesc anticipat!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Le-ai omis exact pe alea de inalta performanta - Gealan si Rehau
Si alea mentionate de tine sunt OK dar, daca vrei top quality, dai un ban si stai in fata
Cat despre sticla ... aia 4 seasons este una din cele mai bune variante

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021

View PostNaijax, on 15 martie 2024 - 11:08, said:

Le-ai omis exact pe alea de inalta performanta - Gealan si Rehau
Si alea mentionate de tine sunt OK dar, daca vrei top quality, dai un ban si stai in fata
Cat despre sticla ... aia 4 seasons este una din cele mai bune variante

Zici ca rehau e peste veka și salamander? Auzeam ca salamander ar fi topul, dar oricum toate sunt din liga de calitate.

Eu m am fript cu un profil chinezesc la o ușă, nu știu cum se explica dar parca e oblon. Ma gândeam atunci ca toate sunt la fel, plastic cu fier pe interior, dar se pare ca nu e chiar asa.

#4
verabrad

verabrad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2012

View PostNaijax, on 15 martie 2024 - 11:08, said:

Le-ai omis exact pe alea de inalta performanta - Gealan si Rehau
Si alea mentionate de tine sunt OK dar, daca vrei top quality, dai un ban si stai in fata
Cat despre sticla ... aia 4 seasons este una din cele mai bune variante

da, vreau calitatea cea mai buna. puteti sa imi recomnadati ce profil sa cer si ce sticla și feronerie? Nu conteaza pretul. Va multumesc!

#5
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Si pe mine ma intereseaza sa schimb ferestrele interioare si usa de la balcon si as vrea detalii despre cel mai bun termopan/tripan, nu conteaza pretul.

Maine e targ la Romexpo, sper sa gasesc ceva firme si de ferestre si usi termopan/tripan...

https://construct-ambientexpo.ro/ro/

Edited by alseeme, 15 March 2024 - 15:28.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Salamander. Cele mai bune.

#7
hidosu

hidosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.06.2006
Salamander blue evolution 92, de departe cel mai bun si cu Rehau Geneo 86. In rest profile de nota 9.

#8
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 hidosu, on 15 martie 2024 - 16:43, said:

Salamander blue evolution 92, de departe cel mai bun si cu Rehau Geneo 86. In rest profile de nota 9.
și atunci veka 82 md ce este? Apa de ploaie?

#9
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
veka versus salamander e ca iphone versus android. :)

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajverabrad, pe 15 martie 2024 - 10:55, a scris:

Buna ziua!

Nu stiu ce sa aleg pentru a inlocui un geam cu dimensiunea 174 cm pe 142 cm (inaltimea), pe care in vreau in doua canate, oscilobatant, tripan, profil clasa A. Mentionez ca locuiesc la etaju IV intr-un bloc de caramida care urmeaza sa fie anvelopat, geamul este orientat spre est. Ce imi recomandati? Qfort, Salamander, Veka? Va multumesc anticipat!

Poti trimite un mesaj privat colegului @Digix care iti va spune ce profil este mai ok. Posted image

Edited by xmanyacs77, 15 March 2024 - 19:22.


#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Deja la profilele enumerate contează mai mult calitatea asamblării și a montajului.
Mie mi au adus o ușă strâmbă, curbata, deci și depozitarea profilelor contează.

#12
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009
Toti va bateti intre denumiri de profile dar profilul e doar vorba lui Dorel (dorelul nostru) o teava , ea mi contine sticla ,feronerie si in ultimul rand montajul.

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
am salamander si q fort casa noastra
cel mai multumit q fort-cu argon . de 15 ani -17 rezista mecanismul ca in prima zi
si izoleaza foarte bine
si salamander sunt ok pertotal

Edited by gogosaru100, 15 March 2024 - 20:31.


#14
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Postverabrad, on 15 martie 2024 - 10:55, said:

Buna ziua!

Nu stiu ce sa aleg pentru a inlocui un geam cu dimensiunea 174 cm pe 142 cm (inaltimea), pe care in vreau in doua canate, oscilobatant, tripan, profil clasa A. Mentionez ca locuiesc la etaju IV intr-un bloc de caramida care urmeaza sa fie anvelopat, geamul este orientat spre est. Ce imi recomandati? Qfort, Salamander, Veka? Va multumesc anticipat!
Buna,
Recomandarea este sa alegi un profil clasa A de calitate, 6 sau 7 camere, inchidere pe trei garnituri, 3 randuri de sticla cu bagheta calda intre sticle, sticla exterioara control solar (4 anotimpuri,4 season, planitherm - fiecare producator o numeste altfel). Urmareste sa ai coeficientul de transfer termic pe fereastra in jur de 0.8 w/m2k.
Este important profilul, dar este la fel de importanta si tehnologia de executie a ferestrelor de care dispune furnizorul initial.
De la Veka recomand Softline 82, de la Salamander varianta de 76 sau 82 mm . BARRIER lucreaza cu Rehau  si Aluplast, dar si-au creat brand propriu pentru a fi mai usoara schimbarea furnizorului de profile daca apare o problema (aici ai varianta de Rehau Synego sau Geneo). Acelasi lucru este valabil si pentru QFORT care lucreaza cu VEKA si Aluplast (clasa B). Mai sunt cei de la Helios care au Kommerling 76 sau 88.
Oferta trebuie sa o alegi si dupa o discutie asupra modului in care va decurge montajul.Eu as alege montajul cu benzi impotriva vaporilor interior/exterior tinand cont ca blocul va fi anvelopat.
Cere oferte de pret, urca-le aici si in functie de ce ofera fiecare iti pot spune cere este varianta cea mai buna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate