Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

unde sunt abonat? gaze naturale

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 28.05.2004
Da, foarte bine a facut dezvoltatorul. Dar mai departe ar fi trebuit sa comunice cumparatorului POD-ul pe apartamentul respectiv si cine este furnizorul.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Și-a luat banii și e bucuris. Poate trebuia sa vina unul să le comunice toate, dar ... fiind cu banii in cont ..a uitat

#39
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 28.05.2004
Clasic, cumparatorul cumpara dar nu prea stie ce cumpara. Dupa care se plange pe net.

#40
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View PostTipiric, on 14 martie 2024 - 20:01, said:

S-a facut liberalizare si poti sa ai orice furnizor doresti. Nu mai e cu monopol pe regiuni.

Pana acum cum ai platit daca nu ti-au venit facturi nici macar in mail?
Cum spun unii colegi, e foarte posibil sa aveti o butelie ingropata langa bloc si cand se termina aia, pa si pusi gaze. Sunt multe cazuri din astea.
Oricum, din ce spui tu sunt multe nereguli acolo.

pai n-am platit deloc.. din noiembrie de cand folosesc gaz pana in prezent
in schimb energia electrica am platit-o, inca din noiembrie cand au sosit in posta facturile

corect, n-am nici un pod, cod client nada.. nu stiu unde sunt abonat.  in afara de asta, care sunt celelalte multe nereguli semnalate?

@dorin2k - nu vad pe unde iasa teava de gaz din bloc.. fiecare apartament are contorul langa usa, de acolo se ramifica si intra prin betoane, nu vad unde se duc sau ce legaturi ar avea pe mai departe


View Postdorin_2k, on 14 martie 2024 - 20:19, said:

A făcut dezvoltatorul contract pe el sa vândă apartamentele la cheie cu toate utilitățile. F bine așa, să nu stea cumpărătorul nicio secunde de când intră în casă fără utilități.
La un bloc nou poți sta și 3 luni până vine OD sa monteze contoarele de gaz și curent.

corect. de cand am intrat am avut apa, gaz, energie electrica si centrala functionala.

View Postdorin_2k, on 14 martie 2024 - 20:31, said:

Și-a luat banii și e bucuris. Poate trebuia sa vina unul să le comunice toate, dar ... fiind cu banii in cont ..a uitat

are si el apartament in bloc.. nu e ca si cum nu mai dai de el. ideea ca trebuie sa astept pana vine factura in posta ma streseaza, nu cumva sa ma deconecteze (sau poate o iau eu prea personal)

View Postbograd, on 14 martie 2024 - 20:37, said:

Clasic, cumparatorul cumpara dar nu prea stie ce cumpara. Dupa care se plange pe net.

nu ma plang absolut deloc, incerc sa strang niste informatii cum si ce sa fac sa-mi rezolv situatia

Edited by mikaell, 14 March 2024 - 20:57.


#41
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 28.05.2004
OK, nu te plangi dar ceri pe forum niste informatii care ar fi trebuit sa le ceri de la vanzator/dezvoltator. S-au vazut cazuri in care blocul nici macar nu era conectat la magistrala distribuitorului de gaze ci la niste rezervoare dubioase. Chiar nu te intereseaza pe ce dai banii?

#42
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
@bograd - daca ai intrat pe fir sa ma dojenesti, ai dreptate.  m-a interesat pe ce dau banii,, asta cu gazul chiar n-am perfectat-o
iti multumesc totusi pentru intelepciunea, lumina si atentia acordata.

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu te speria. In 4 luni se termina butelia. Ești branșat la gaze pe bune.
Oricum nu o să îți vina factura ie numele tau fara contract. Doar daca ai mandatat pe dezvoltator să facă el contracte in numele tau.
Sau să te taxeze dezvoltatorul cu un preț mult mai mare.

#44
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postbograd, on 14 martie 2024 - 20:37, said:

Clasic, cumparatorul cumpara dar nu prea stie ce cumpara. Dupa care se plange pe net.

Salut

Dupa razboi, multi viteji se arata.

Asa am patit si eu. Am luat un apartament de la banca. Era contoarele de gaz si de electricitate montate, chiar am semnat pv cu reprezentantul bancii pe indecsii indicati. Toate bune si frumoase pana sa trec contractele pe numele meu. Nici cu gandul nu gandesti de cate mizerii ai nevoie. Proiect instalatii, proiect punere in functiune, aviz de racordare, etc... Inteleg asta pt un punct de consum nou, dar unde e deja contor montat? Nu e clar ca astea au fost? Cand faci un punct de consum nou, o copie dupa toate actele ramane la distribuitor care dupa aia se face ca nu le gaseste.

Daca nu faci asta ca profesie, obiectiv vorbind nu ai de unde sa stii toate lucrurile astea si nu ai cum sa te gandesti in avans la absolut toate.

#45
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 28.05.2004

View Postmikaell, on 14 martie 2024 - 21:05, said:

@bograd - daca ai intrat pe fir sa ma dojenesti, ai dreptate.  m-a interesat pe ce dau banii,, asta cu gazul chiar n-am perfectat-o
iti multumesc totusi pentru intelepciunea, lumina si atentia acordata.
Nu te dojenesc, n-am nici un drept, sunt banii tai. Sunt doar un pic contrariat de lejeritatea cu care oamenii dau bani, si nu putini, fara sa se informeze asupra detaliilor.

Edited by bograd, 14 March 2024 - 21:22.


#46
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Nu cauta butelia cu lumanarea, ca n-o s-o gasesti. Din noiembrie si pana acum ai fi facut chiciura sub nas daca aveai o gluma de-alea.
Dezvoltatorul are toate actele si, deocamdata, gazul e pe numele lui. El plateste... pana nu mai plateste. Iei legatura cu un furnizor (oricare, dar e bine sa-l iei pe cel mai mare si mai tare din zona) si vezi ce-ti trebuie pentru contract. Apoi te duci la dezvoltator si vezi ce-ti da el din ce-ti trebuie tie. Ala o sa-ti ceara banii din urma ca sa-ti dea hartiile. Completezi ce mai trebuie si faci contractul. Dupa aceea te poti muta oricand la alt furnizor.
Mai nasol e daca ala nu (mai) plateste si-ti taie gazul. Atunci iti trebuie aceleasi acte, dar contractul il poti face doar dupa achitarea datoriei si plata taxei de reconectare. Banii aia o sa fie aspirati din buzunarul matale.

#47
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012

Vizualizare mesajmikaell, pe 14 martie 2024 - 20:47, a scris:

ideea ca trebuie sa astept pana vine factura in posta ma streseaza, nu cumva sa ma deconecteze (sau poate o iau eu prea personal)
S-ar putea sa ai mult si bine de asteptat dupa factura. Unii furnizori sunt in urma rau cu facturile. De exemplu la mine pentru gaz ultima factura primita a fost pe Iulie 2023. De atunci nu a mai venit nimic.

PS: nu este nici o factura pierduta prin posta... oricum am factura electronica activata si am verificat si in contul de pe site-ul furnizorului. Pur si simplu nu au emis facturile.

Edited by numerci, 15 March 2024 - 06:08.


#48
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Nu conteaza la ce furnizor esti acum. Contactezi orice furnizor de gaze si iti faci contract pe numele tau.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ii trebuie o factura sau numărul locului de consum pt contract cu alt furnizor.
El nu are nimic.

#50
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
am rezolvat-o.. sunt la Enel
facturile le primea dezvoltatorul, va trebui sa platesc 35mc consumati si platiti de el din urma. o sa-mi trimita ultima factura ca sa pot trece contractul pe numele meu si voi migra la eon, fiind cel mai ieftin in zona
intre timp se lucreaza si la infiintarea administratiei (totul online, doamne ajuta, macar aici sa nu ma mai puna pe drumuri)

am scapat si de grija buteliei de gaz ingropata in curte :D

Multumesc tuturor pentru sfaturi, indrumari, dojeneli si harjoneli la adresa mea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate