Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

La oficiul postal nu imi recunoaste plata online de pe Okazii

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
D00minator

D00minator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2019
Salutare. Cumparasem de pe Okazii mai multe chestii de la acelasi vanzator. Platisem cu cardul inainte de livrare. Livrarea s-a facut prin Posta Romana.
Cand am venit sa ridic de Oficiul Postial, mi-au spus ca am de platit aproximativ acelasi pret. (E aceeasi valoare care am platit cu cardul, dar fara taxa de procesare tranzactie).
Am spus, ca eu am platit online, dar doamna de acolo a spus ca asa scrie acolo.
Ce pot face in acest caz? Nu am avut experienta cu Okazii, mai mult am folosit OLX.

#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Contactati vanzatorul

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Asta inseamna ca 'oficiul nu recunoaste plata online' ?
Pe ce planeta sunt, ca nu mai stiu ?!

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... tu de fapt ai platit in contul OKAZII care trimite banii catre vanzator dupa 2-3 saptamani
Posta nu are de unde sa stie ca tu ai platit si, de multe ori, nici vanzatorul care trimite coletul cu plata ramburs

Singura varainta ramane sa contactezi vanzatorul si sa-i explici situatia iar pe viitor nu mai plati in avans pe OKAZII sau OLX Posted Image

Edited by Naijax, 13 March 2024 - 17:48.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postautoplayer, on 13 martie 2024 - 17:40, said:

Contactati vanzatorul

NIci macar vanzatorul, acum am aflat de varianta cu plata online pe Okazii, teoretic banii sunt retinuti de platforma pana cand iti livreaza, deci s-a bagat intermediarul la mijoc.

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Vanzatorul nu stie cum functioneaza platforma...

#7
D00minator

D00minator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2019

View PostNaijax, on 13 martie 2024 - 17:47, said:

Bro' ... tu de fapt ai platit in contul OKZAII care trimite banii catre vanzator dupa 2-3 saptamani
Posta nu are de unde sa stie ca tu ai platit si, de multe ori, nici vanzatorul care trimite coletul cu plata ramburs

Singura varainta ramane sa contactezi vanzatorul si sa-i explici situatia iar pe viitor nu mai plati in avans pe OKAZII sau OLX Posted Image
Tipul avea rating bun pe Okazii. Eu am mai platit in avans o data pe Okazii, dar a fost trimis prin Fan Courier si totul a mers bine.

Stiu asta, dar nu inteleg de ce ar declara acelasi pret. Credeam ca va fi totul in regula.

Am uitat sa mentionez ca era alt vanzator.

View PostNaijax, on 13 martie 2024 - 17:47, said:

Bro' ... tu de fapt ai platit in contul OKZAII care trimite banii catre vanzator dupa 2-3 saptamani
Posta nu are de unde sa stie ca tu ai platit si, de multe ori, nici vanzatorul care trimite coletul cu plata ramburs

Singura varainta ramane sa contactezi vanzatorul si sa-i explici situatia iar pe viitor nu mai plati in avans pe OKAZII sau OLX Posted Image
Admit ca nu am experienta in cumparat pe platforme online cu livrare.

Stiu asta, dar nu inteleg de ce ar declara acelasi pret. Credeam ca va fi totul in regula.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,478
  • Înscris: 17.04.2006
Pare ca vanzatorul a trimis pachetul cu ramburs.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Numai ca de data asta, din motive pe care nu le cunosc, vanzatorul a trimis coletul cu plata ramburs
Doar el poate explica de ce

Contacteaza-l

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Pai daca apare plata ramburs pe colet nu are ce să facă posta romana, doar sa recuperezi ulterior banii de la Okazii sau sa refuzi coletul.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
E vina vanzatorului. A cerut banii din doua parti. Refuzi coletul iar OLX iti va returna suma platita.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
am patit si au acu niste ani buni sa fac plata cu cardul si vanzatorul sa se burice maxim ca acu are de asteptat banii de la okazii...

cum zicea si colegul mai sus, refuzi coletul, raportezi la okazii si iti vei primi banii inapoi.

#13
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
E vorba despre okazii.ro, care-i la ani lumină înaintea olx-lui!...

View PostNaijax, on 13 martie 2024 - 17:47, said:

Bro' ... tu de fapt ai platit in contul OKAZII care trimite banii catre vanzator dupa 2-3 saptamani
Posta nu are de unde sa stie ca tu ai platit si, de multe ori, nici vanzatorul care trimite coletul cu plata ramburs

Singura varainta ramane sa contactezi vanzatorul si sa-i explici situatia iar pe viitor nu mai plati in avans pe OKAZII sau OLX Posted Image

1. Banii sunt virați vânzătorului în fiecare zi de joi

2. Vânzătorul primește atât e-mail cât și mesaj personal, ca să expedieze coletul FĂRĂ RAMBURS!

3. Plata online cu cardul, prin okazii.ro, este cea mai sigură de pe planetă:

https://www.okazii.r...ata-online-card

4. În cazul de față vânzătorul are ceva de ascuns, din cel puțin 2 motive:
    a). a expediat coletul cu ramburs
    b). l-a expediat prin Poșta Română, astfel încât să nu se poată uita-n colet cumpărătorul

5. Recomand refuzarea coletului și acordarea de rating negativ vânzătorului

P.S.
Prețurile pentru produsele expediate prin Garanția de Livrare(care-i identică cu cea de la plata online cu cardul), sunt cele de aici:

https://ajutor.okazii.ro/vanzare/garantia-okazii

#14
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Poate vânzătorul a trecut pe aviz suma, in loc sa treacă ZERO. Am făcut și eu odată așa la un client din gresala.
Contacteaza vanzatorul, ca numai el poate modifica suma la zero - dacă e așa cum am scris.

#15
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Probabil vina vânzătorului. Am pățit și eu la fel tot pe Okazii, doar că la mine cu colet livrat prin curier. Am contactat vânzătorul, i-am explicat situația și mi-a zis că el a trecut în Okazii că am achitat deja comanda, dar cumva platforma a emis un AWB cu ramburs. Mi-a trimis banii înapoi prin Revolut și s-a rezolvat problema.

#16
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Și cam câtă încredere poate prezenta un vânzător, care expediază produsul cu ramburs, atâta timp cât i-a fost achitat integral - în avans?...

Aia, cu emiterea AWB-ului greșit, poate să țină doar la cei care nu au absolut niciun fel de experiență de vânzări cu site-ul okazii.ro

În general, țeparii de pe olx, nu folosesc okazii tocmai din cauza faptului că, prin intermediul Garanției de Livrare, banii pot ajunge-n contul vânzătorului doar cu acordul cumpărătorului!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate