Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Turnare placă beton la sol

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Vreau să betonez acest spațiu și i-am spus la muncitorul meu să bage spărtură de piatră pe care o tasez și apoi nivelez cu nisip și pietriș dar el a început cât am lipsit să bage și pământ. Se mai poate turna ciment sau va ieși buleală și va crăpa?

Pe viitor urmează să acopăr și să fac pereți pentru a face spațiu de depozitare.

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă torni măcar 10-12 cm va ține.
Cu condiția să fie foarte bine tasat.

A, și foarte bine este să pui plasă de buzău în placa asta, o să o întărească foarte mult

Edited by Valy_User, 13 March 2024 - 16:40.


#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tasare+plasa.  bine cofrat. grosimea cum spune cineva mai sus. Amestecul beton respectata reteta.Pt viitor> lasa ,,mustati,, de fier legate de armatura placii la vedere. Pt stalpii viitori sau talpi. Depinde ce vrei. Poti oricand sa le tai daca schimbi ideea.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
eu aș pune dale.betonul crapă orice ai face sau îl macină frigul

#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Eu am turnat o "inginerie" din asta acum vreo 7-8 ani, si am facut peste ea un spatiu de depozitare ( din capriori de 8x8 si OSB ). Pana acum se prezinta foarte bine. Diferentele intre ce vrei tu sa faci, si cum am procedat eu sunt urmatoarele:

1. ultimul strat a fost compus doar din refuz de ciur ( pentru ruperea capilaritatii ), fara pic de nisip, tasat cu o placa vibranta. Nu as pune nisip pentru ca poate sa iti urce umezeala, si sa ajunga la beton ( mai ales daca nu folosesti folie ), si sa il afecteze in timp ( mai ales in timpul ciclurilor de inghet-dezghet ).
2. am folosit o folie de polietilena ( in principal pentru a nu se scurge "laptele de ciment", dar si ca sa ma fereasca de umezeala ).
3. am folosit niste plasa de buzau pentru armarea placii ( cred ca era din fier de 6 ).

#6
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

Vizualizare mesajEMPP, pe 13 martie 2024 - 19:46, a scris:

eu aș pune dale.betonul crapă orice ai face sau îl macină frigul
Nu crapa si nici nu il macina la suprafata daca il sclivisesti. sau daca il elicopterizezi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate